Rybniczanie opowiedzieli w Markowicach, jak walczą ze smogiem
Raciborski Alarm Smogowy w natarciu. Na zorganizowane w Markowicach spotkanie przyszło ponad 30 osób.
Najpierw Piotr Dominiak zaprezentował markowiczanom rezultat pomiarów jakości powietrza, które Raciborski Alarm Smogowy Przeprowadził w ich dzielnicy. Wynika z nich, że w sezonie grzewczym mieszkańcy tej dzielnicy Raciborza na co dzień wdychają szkodliwe dla zdrowia pyły zawieszone. Lepiej jest tylko wtedy, gdy wieje wiatr.
Walka ze smogiem
W dalszej części spotkania głos zabrali goście z Rybnika: Zdzisław Kuczma, Henryk Hyła oraz Oliwer Palarz. To właśnie oni odpowiadają za radykalną zmianę podejścia władz Rybnika do kwestii walki ze smogiem oraz informowania mieszkańców o zagrożeniach wynikających z tego zjawiska. Radzili markowiczanom jak walczyć z sąsiadem-trucicielem oraz skutecznie zgłaszać tego typu sprawy w straży miejskiej.
Przykładem może być złożenie wniosku do prezydenta o nakazanie usunięcie źródła negatywnego oddziaływania na środowisko (Prawo ochrony środowisko, art. 363). Tym źródłem może być np. niespełniający żadnych norm piec.
A jeśli kogoś nie stać na wymianę kotła?
Nie wszystkim mieszkańcom Markowic spodobało się to, co usłyszeli. Wskazywali, że handel mułem i flotem jest legalny, dlatego nikt nie powinien być pociągany do odpowiedzialności za spalanie tego paliwa. Markowiczanie pytali również, co mają zrobić osoby, które zarabiają najniższą krajową i nie stać ich na wymianę kotła na ekologiczny. Goście z Rybnika odpowiedzieli, że nie wchodzą w temat tak głęboko, a dotowanie wymiany pieców na nowoczesne leży w gestii władz miasta.
Dotacje w Raciborzu
W Raciborzu mieszkaniec może otrzymać od 3 do 12 tys. zł dotacji na modernizację źródła ogrzewania lub termomodernizację budynku (wysokość dotacji uzależniona jest od tego, czy wnioskodawca ubiega się o dofinansowanie ze środków gminnego programu, czy też stara się o środki zewnętrzne z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach). W budżecie miasta na 2017 rok zarezerwowano na ten cel 2,2 mln zł.
(żet)
Ludzie:
Piotr Dominiak
Prezes Stowarzyszenia ASK
Komentarze
7 komentarzy
@skinheadzik - a powiedz kto miałby to robić skoro świadomość wielu problemów poza Rybnikiem jest naprawdę minimalna. Obojętnie czy w przypadku MZK, walki z niską emisją, poprawą komunikacji, remontami dróg, wprowadzaniem nowych rozwiązań, pozyskiwaniem środków unijnych - to Rybnik wyznacza kierunek innym gminom i miastom w okolicy.
Ale jaja, Rybniczanie, co palą w piecach wszystko oprócz uranu, uczą innych ekologii. Można się nieźle ubawić.
No nie..............:/
No nie..............:/
A to że ktoś zarabia najniższą krajową jest wystarczającym powodem do powolnego podtruwania ( zabijania ) wszystkich dookoła ??
A to że ktoś zarabia najniższą krajową jest wystarczającym powodem do powolnego podtruwania ( zabijania ) wszystkich dookoła ??
"Markowiczanie pytali również, co mają zrobić osoby, które zarabiają najniższą krajową i nie stać ich na wymianę kotła na ekologiczny. Goście z Rybnika odpowiedzieli, że nie wchodzą w temat tak głęboko, a dotowanie wymiany pieców na nowoczesne leży w gestii władz miasta." Brawo dla Autora (żet).... "Rybniczanie opowiedzieli w Markowicach, jak walczą ze smogiem" ale z przedstawianej wiadomości rybniczanie " nie wchodzą w temat tak głęboko" bo maja głęboko w czterech literach czy kogoś stać na ekologiczne ogrzewanie czy nie !!!! czy to było zamiarem autora tekstu ???????