Wtorek, 30 lipca 2024

imieniny: Julity, Ludmiły, Rościsława

RSS

Rozmodlona parafia

17.04.2012 00:00 red

Parafia Matki Bożej Różańcowej i św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Wielopolu w tym roku obchodzi 35-lecie swojego istnienia. Została utworzona w 1977 roku. Rok wcześniej do wsi przeniesiono z Gierałtowic zabytkowy, drewniany kościółek a do jego wezwania św. Katarzyny dodano pochodzące ze starej, wielopolskiej kapliczki wezwanie Matki Bożej Różańcowej.

Wielopolska parafia jest niedużą wspólnotą. Liczy 1,8 tys. osób.  W swojej 35-letniej historii może się pochwalić dziesięcioma powołaniami. Z małego Wielopola wyszło aż dziewięciu księży i jedna zakonnica. Czworo z nich pracuję poza granicami kraju w Anglii, Argentynie, Boliwii i Kamerunie.

Zaczęło się od przydrożnej kapliczki

Historia parafii w Wielopolu nierozerwalnie związana jest ze zbudowaną pod koniec XVIII wieku przydrożną kapliczką MB Różańcowej. Dała ona początek wszelkiej działalności i życiu religijnemu w miejscowości. To tutaj, jako głównym miejscu w dzielnicy zaczęto w niedziele i święta regularnie odprawiać nabożeństwa. Osobną parafią kuria ustanowiła Wielopole w lutym 1977 roku. Jej zaczątkiem było erygowanie tu rok wcześniej stacji duszpasterskiej. W 1975 roku uzyskano zezwolenie na przeniesienie z Gierałtowic do Wielopola zabytkowego kościoła drewnianego św. Katarzyny. Kościół stanął w dzielnicy w 1976 roku i w tym samym roku został poświęcony przez biskupa katowickiego Herberta Bednorza. Pierwszy odpust parafialny ku czci Matki Bożej Różańcowej odbył się 9 października 1977 roku. Siedem lat temu, w 2005 roku przy wielopolskim kościółku stanęła dzwonnica. Umieszczono w niej trzy dzwony które nazwano – św. Katarzyna (najwyższy i najmniejszy), Matka Boska Różańcowa (środkowy) oraz Miłosierdzie Boże (najniższy i największy).

Proboszczowie parafii

Pierwszym proboszczem parafii został ks. Jerzy Rzerzucha (1975–1986). Przed oficjalnym ustanowieniem parafii mianowany został jej budowniczym oraz rektorem kaplicy Matki Boskiej Różańcowej.  Kolejnymi administratorami parafii byli ks. Henryk Skorupa (1986–1988) oraz ks. Stanisław Płaza (1988–1995). Obecnie, od 17 lat proboszczem w parafii jest ks. Krystian Helbik, który posługę duszpasterską w Wielopolu rozpoczął w listopadzie 1995 roku. Proboszcz bardzo interesuje się życiem parafii i swoich wiernych.  Co roku m.in. organizuje nauki dla chcących przyjąć sakrament bierzmowania i studium przedmałżeńskie dla młodych ludzi, aby mogli świadomie podejmować decyzje o swojej przyszłości.

Wielka parafialna rodzina

Mieszkańcy chętnie uczestniczą w życiu parafii i angażują się w prace przy kościele. Ich dziełem są m.in. przepiękne obejście wokół świątyni i chodniki. – To wszystko ich inicjatywa. Wielopole to rozmodlona parafia – chwali wiernych proboszcz Krystian Helbik. W parafii przyjął się piękny zwyczaj, że codziennie cała parafia modli się w intencji jednej rodziny z dzielnicy. – W każdą niedzielę podczas ogłoszeń parafialnych mówię, za którą z rodzin się modlimy w danym dniu. Parafianie bardzo ten zwyczaj sobie cenią. To bardzo nas jednoczy oraz daje poczucie wzajemnej odpowiedzialności – wyjaśnia proboszcz. To nie jedyny modlitewny zwyczaj w wielopolskiej parafii. Wszystkie ulice w dzielnicy podzielone są na pięć parafialnych wspólnot. Każda ma swojego patrona: św. Antoniego, św. Bernadettę, św. Franciszka, Michała Archanioła i św. Jadwigę Śląską. – W święto danego patrona, w intencji mieszkańców ulic należących do danej wspólnoty sprawowana jest msza św. Każda wspólnota ma swojego reprezentanta w radzie duszpasterskiej. Wspólnoty są też odpowiedzialne za przygotowanie ołtarzy na uroczystość Bożego Ciała – opowiada proboszcz Helbik.

Jest miejsce dla każdego

W parafii działa wiele grup zrzeszających mieszkańców w różnym wieku:  Żywy Różaniec, Legion Maryi, Ruch Światło–Życie, Dzieci Maryi, 13 Róż Różańcowych. Wspaniałą pracę „robią” starsze parafianki tworzące Legion Maryi, które są oparciem dla chorych i samotnych parafian. Nabożeństwa różańcowe, majowe, sumę odpustową oraz  różne uroczystości parafialnych przez tzw. „posługę sztandaru” uświetnia grupa Dzieci Maryi. Dziewczynki prowadzą również drogę krzyżową i różaniec. W życie parafii angażuje się również młodzież, która przygotowuje wieczorne czuwania przed ważnymi uroczystościami np. pasterką czy w czasie Wielkiego Postu. Parafia może pochwalić się też swoją własną drużyną piłkarską. Tworzą ją ministranci, a trenerem jest proboszcz Helbik. W każdą sobotę grają w sali gimnastycznej miejscowej podstawówki. Proboszcz nie tylko trenuje chłopców, ale także sam gra. – Chociaż czasem jestem już bardzo zmęczony, to zawsze razem z nimi trenuję – oznajmia duszpasterz. Proboszcz Helbik interesuje się działalnością wszystkich grup parafialnych, bardzo często też organizuje dla nich wycieczki.

Parafia Matki Bożej Różańcowej i św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Wielopolu – metryczka

  • Probostwo: ul. Górna 17b, 44–207 Rybnik–Wielopole, proboszcz: ks. Krystian Helbik, kontakt: kancelaria, proboszcz – tel. 32/424 67 88, e–mail: mbroz@katowice.opoka.org.pl, strona internetowa: www.wielopole.katowice.opoka.org.pl
  • Dekanat:  Golejów
  • Liczba parafian: 1800
  • Odpust:  1. druga niedziela października oraz  2. – niedziela po 24 listopada
  • Wieczna adoracja: 28 czerwca
  • Nabożeństwa: w tygodniu –o godz.18.00 (pn., wt., czw., pt.) i o godz.8.00 (środa), sobota –o godz.18.00 (XI–I 17.00), niedziela –o godz.8.00, 10.30, 16.30 i 16.00 nieszpory. Pozostałe: każdy wtorek po mszy świętej nabożeństwo do św. Antoniego, każda środa po mszy świętej porannej nabożeństwo do Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, każdy piątek o godz.17.00 (zimą czyli od 1 listopada o 16.00) adoracja Najświętszego Sakramentu, maj– październik (13 dnia miesiąca) nabożeństwo fatimskie.
  • Ulice: Fiołkowa, Gliwicka 84–190, Górna, Jesionowa, Klonowa, Koralowa, Lipowa, Ludowa, Majątkowa, Miodowa, Ofiar Terroru, Owocowa, Piaskowa, Podleśna, Rubinowa, Strąkowska, Sucha, Tetmajera, Traugutta, Weteranów, Wiśniowa, Wysockiego.

Małgorzata Sarapkiewicz

  • Numer: 16 (284)
  • Data wydania: 17.04.12