Wtorek, 21 maja 2024

imieniny: Kryspina, Wiktora, Jana

RSS

Nowe mieszkania socjalne już czekają

23.08.2011 00:00 red

Jeszcze w sierpniu, a najpóźniej na początku września pierwsi lokatorzy zamieszkają w nowym budynku socjalnym.

LESZCZYNY. Pierwszy z pięciu domów socjalny w Czerwionce – Leszczynach jest już gotowy. Wybudowany przy ul. Polnej w Leszczynach czeka na przyjęcia pierwszych mieszkańców. Jego budowa, łącznie z całą infrastrukturą kosztowała około 900 tys. zł. Dzięki tej inwestycji gmina wzbogaci się o 12 nowych mieszkań socjalnych. – W czerwcu zostały zakończone prace budowlane. W ubiegłym tygodniu odebraliśmy decyzję o pozwoleniu na użytkowanie obiektu. Chcielibyśmy jeszcze w sierpniu oddać budynek pierwszym mieszkańcom – mówi Marian Uherek, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Czerwionce – Leszczynach. Gmina planowała oddać mieszkania do użytku wcześniej. Jednak jak wyjaśnia szef ZGM-u wyniknęły opóźnienia spowodowane wykonaniem dodatkowych prac. – Teren jest podmokły i stad problem. Konieczne było wzmocnienie skarp przy budynku. Teraz sam budynek jest w idealnym stanie, a teren odpowiednio zabezpieczony – wyjaśnia.


Nie dla wandali
Swój nowy dom przy ul. Polnej znajdą osoby ubogie, ale nie mające konfliktów z prawem i których zachowanie nie będzie uciążliwe dla otoczenia. – To będą osoby, które uszanują to miejsce i swoich sąsiadów. Zresztą, budynek powstał z myślą o osobach, które po prostu będą o niego dbać – mówi nadzorujący prace dyrektor Marian Uherek. W nowym domu w Leszczynach zamieszka m.in. Ewa Wyporska. Wcześniej mieszkała w budynku socjalnym przy ul. Miarki w Leszczynach, a obecnie przy ul. Młyńskiej w Czuchowie. Pani Ewa już widziała zarówno swój nowy dom, jak i swoje nowe mieszkanie. Kobieta nie kryje wzruszenia. – Z pewnością będę mieszkać w dużo lepszych warunkach niż dotychczas. Najbardziej cieszy mnie piękne otoczenie zieleni i spokojna okolica. To będzie dla mnie najważniejsza odmiana. Jestem pewna, że wraz z przeprowadzką całe moje życie zmieni się na korzyść – powiedziała nam Ewa Wyporska.


Komfort i bezpieczeństwo
Odseparowanie od innych problemów, stworzenie dobrych warunków mieszkaniowych ma być szansą dla rodzin, głównie tych z dziećmi, które przy ul. Polnej znajdą swój nowy dom. Dlatego już na etapie koncepcji budowy obiektu, gmina szukała wiec najlepszego rozwiązania. Nowy dom socjalny został zaprojektowany w sposób, by zapewnić bezpieczeństwo i komfort użytkowania, a zarazem sprawić, żeby mieszkańcy czuli się odpowiedzialni za swoje mieszkania. W budynku znajduje się 12 mieszkań. Cztery mieszkania mają powierzchnię około 20 m kw. Zamieszkają w nich rodziny. Pozostałe osiem lokali jest mniejszych – mają powierzchnię ok. 10 m kw. W każdym znajduje się wnęka kuchenna z piecem oraz łazienka. Wszystko w jasnym kolorze, czyste, wykafelkowane. Nie ma w nim wspólnego korytarza, bo mieszkania mają osobne wejścia bezpośrednio z podwórka. – Budynek jest prosty, ale staraliśmy się, by zarazem był schludny i estetyczny. Mieszkania są odpowiedniej wielkości, tak, aby przyszli lokatorzy byli w stanie je utrzymać, ogrzać i uporządkować – mówi burmistrz Czerwionki – Leszczyn Wiesław Janiszewski.


Kamery pilnują
Obecnie budynku, który jeszcze nie jest zamieszkały pilnują kamery. – Ekipy budowlane zakończyły pracę, a my nie chcemy, żeby ten budynek stał się łatwym łupem dla wandali – podkreśla dyrektor Marian Uherek. Stąd i pomysł na zamontowanie kamer. Szef ZGM-u jest jednak przekonany, że wraz z zasiedleniem budynku, kamerę będzie można usunąć. – Myślę, i mam nadzieję, że mieszkańcy sami dopilnują swojego nowego domu – podkreśla. Dyrektor liczy również na to, że w przyszłości gminie uda się w sąsiedztwie nowego domu socjalnego przy ul. Polnej wybudować jeszcze jeden, podobny budynek dla ubogich mieszkańców gminy.


Obowiązek gminy
Budowa mieszkań socjalnych jest jednym z obowiązków gminy.  – Jesteśmy jednak przeciwnikami kumulowania w jednym punkcie miasta wszystkich mieszkań socjalnych. Tworzenie gett socjalnych niczego dobrego nie przynosi. Skupienie w jednym miejscu osób z różnymi problemami wcale nie rozwiązuje sprawy, a jedynie może te problemy niestety pogłębić – mówią pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Czerwionce–Leszczynach.


(MS)

  • Numer: 34 (250)
  • Data wydania: 23.08.11