Sobota, 1 czerwca 2024

imieniny: Jakuba, Hortensji, Gracjany

RSS

Powołani do pomagania

24.05.2011 00:00 red

5 dziewczyn z Rybnika i okolic zostało nagrodzonych w konkursie „Wolontariat–lubię to”.

W rybnickiej bibliotece odbyła się konferencja Stowarzyszenia „Razem”, w której uczestniczyli terapeuci, nauczyciele, rehabilitanci, rodzice, oraz pracownicy instytucji, organizacji działających na rzecz osób z niepełnosprawnością, w tym niepełnosprawnością intelektualną.

Konferencję rozpoczął występ dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Rybniku. Dzieci mogły zaprezentować swoje talenty artystyczne, a jednocześnie doskonale się bawić, za co otrzymały gromkie brawa. Ważnym punktem programu był wykład Joanny Tarnowskiej na temat Klubu Rodzica. – Chcieliśmy pokazać, jakie są możliwości i szanse na rozwój dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, jak wygląda ich życie. Na przykładzie naszego Stowarzyszenia „Razem” chcieliśmy pokazać, co można dla nich robić, jakie można im stwarzać okazje do tego, żeby się mogli jak najlepiej realizować w społeczeństwie – tłumaczy Joanna Tarnowska, wiceprezes stowarzyszenia. 

Wsparcie dla rodziców

– Chcieliśmy też zaprezentować działalność Klubu Rodzica, który powstał, by pomagać rodzicom dzieci z niepełnosprawnością. Większość działań kierowanych jest na rzecz dzieci niepełnosprawnych, a zapomina się o rodzicach, którym również potrzebne jest wsparcie, stąd pomysł założenia takiego Klubu. Cieszę się, że mogliśmy przedstawić, jak działa Klub Rodzica i jakie wsparcie i działania proponujemy rodzicom. Zaprosiliśmy także zagranicznego gościa Paula Baptie, który przedstawił metodę Handle’a, która dopiero raczkuje w naszym kraju. Jego wystąpienie spotkało się z dość dużym zainteresowaniem – mówi Joanna Tarnowska. 

Zachęcają do wolontariatu

W ramach konferencji „Nowe szanse dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i ich otoczenia” odbyło się także wręczenie nagród wolontariuszom, którzy wzięli udział w konkursie „Wolontariat–lubię to”. Konkurs miał promować ideę wolontariatu, aby uczestnicy konkursu podzielili się tym, co im dał wolontariat. – Wolontariat to działanie bezinteresowne, z którego nie ma żadnych materialnych korzyści, a okazuje się, że przynosi ogromne korzyści, których nie można dotknąć. To było dla nas bardzo duże zaskoczenie, bo prace były bardzo bogate pod względem działań, jakie młodzi ludzie podejmują. Były dwie szesnastoletnie dziewczyny, które wiele robią w swoim środowisku. Chcieliśmy, aby podzielili się swoim doświadczeniem i chcemy aby mieszkańcy Rybnika o tym usłyszeli i może włączyli się także do jakiejś formy wolontariatu – zachęca wiceprezes Stowarzyszenia „Razem”. 

Młodzież z ambicjami

– Wolontariat daje mi bardzo wiele, to jest świetna sprawa. Na pewno pomaga mi w ukształtowaniu otwartości na drugiego człowieka, rozwija wrażliwość – stwierdza Katarzyna Latos, zwyciężczyni konkursu, która napisała w swojej pracy, że „wolontariat to pewne zjawisko napędzającej siły, która oddziałuje na człowieka tak mocno, że jest w stanie poprzestawiać szyki życiowych celów, bądź potwierdzić podejmowane decyzje”. „W przyszłości planuję założyć własne stowarzyszenie.” Te słowa Anny Wanglorz, zdobywczyni drugiej nagrody, doskonale ilustrują korzyści, jakie daje wolontariat. Trzecią nagrodę zdobyła Roksana Zembrzuska, która w filozoficzny sposób porównywała wolontariat do matematyki, w której wynik ciągle może być dodatni. Jury konkursu zdecydowało także wyróżnić prace Sabiny Ciszak i Zuzanny Pander. Warto dodać, że obie wyróżnione dziewczyny mają dopiero 16 lat, jedna prowadzi dziecięcy zespół wokalny „Anielska Brygada”, przy jednej z rybnickich parafii, druga uczestniczyła w misjach na Ukrainie, organizuje finały WOŚP, bierze udział w wielu akcjach, zbiórkach zuchowych. Wszystkie laureatki otrzymały cenne nagrody, jak np. keyboard, rower i cyfrową lustrzankę. Obydwa wydarzenia były współfinansowane ze środków Miasta Rybnika.

Szymon Kamczyk

  • Numer: 21 (237)
  • Data wydania: 24.05.11