Sobota, 6 lipca 2024

imieniny: Dominiki, Gotarda, Agrypiny

RSS

Urwisy pomagały przez całe ferie

08.02.2011 00:00 red
23 wolontariuszy wolny czas spędziło na pomocy i wspieraniu osób starszych i niepełnosprawnych.

Stowarzyszenie Ruch Wspierania Inicjatyw Społecznych U’RWIS wraz z końcem ferii, zakończyło projekt „Pomaganie wzmacnia” podczas uroczystego podwieczorku w Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łukowie Śląskim.

Młodzi mieszkańcy gminy Gaszowice, działający w stowarzyszeniu, wpadli na pomysł dobrego zagospodarowania czasu grupie 23 młodych ludzi. W ramach projektu spędzali oni 2 godziny z wybranym podopiecznym – oczekującym pomocy. Odbiorcami działań były osoby starsze, chore, samotne, niepełnosprawne. Młodzież pomagała starszym mieszkańcom w robieniu zakupów, odśnieżaniu oraz sprzątaniu. Nie obyło się bez długich rozmów.

– Grzeczne, miłe, uśmiechnięte zawsze były te moje wolontariuszki. Chętnie pomagały. Wszystkie szkła w kredensach mi umyły. Ale to, co dla mnie było ważne to nawet nie ta fizyczna praca, ale, że było z kim porozmawiać. Bo ja jestem dużo sama, jak młodzi do pracy jadą, i już czasem nawet sama do siebie mówię – opowiada pani Hildegarda Konopka. – A tak przyjemnie się spotkać. Dziewczyny mi o szkole opowiadały, ja im o dawnych czasach – dodaje. W zamian za pomoc członkowie Stowarzyszenia przygotowali dla wolontariuszy liczne atrakcje, ciekawe spotkania i warsztaty. Wolontariusze uczestniczyli m.in. w poznawaniu tajników regionalnej kuchni oraz prezentacji zasad pierwszej pomocy.

Członkowie U’RWIS-a mają nadzieję, że zachęcą choć część młodzieży do podejmowania podobnych działań w przyszłości, a osoby starsze, przekonają się, że ludzie młodzi są pełni dobrych chęci. – Wydaje mi się, że to świetny sposób na spędzenie ferii. Nie trzeba się nudzić, a można zrobić coś pożytecznego. Ja chodziłam do pani bez nogi, zawsze gdzieś na 2 godzinki, od 9.00–11.00. Przygotowywałam jej śniadanie, posprzątałam, ona mi opowiadała o swoich dzieciach. Jeśli przez wakacje coś takiego by się odbywało to na pewno też wzięłabym udział – mówi Marlena Ryszewska, jedna z wolontariuszek.

(ska)

  • Numer: 6 (222)
  • Data wydania: 08.02.11