Sobota, 6 lipca 2024

imieniny: Dominiki, Gotarda, Agrypiny

RSS

Prawnik radzi

14.09.2010 00:00 red
Michał Jarmundowicz Prawnik z Kancelarii Radcy Prawnego Michał Mocko i Partnerzy z Orzesza Masz wątpliwości, szukasz pomocy? Tylko u nas porady prawnika za darmo! Napisz na porady@nowiny.pl
Szef mnie nie zarejestrował
 
W dniu 30.04.2010 r. podpisałem umowę o pracę na czas określony do 30.07.2010 r. (1/2 etatu). W czerwcu lekarz rodzinny skierował mnie na refundowaną przez NFZ rehabilitację w dniach 02 -13.08.2010 r. Dziś tj. 07.09.2010 r. okazało się, że muszę zwrócić koszty zabiegów, ponieważ pracodawca nie opłacał składek przez cały okres umowy. Posiadam pisemną umowę o pracę z pieczątkami i podpisami, jednak podejrzewam, że pracodawca nigdzie mnie nie zarejestrował. Jakie kroki podjąć aby pozytywnie rozstrzygnąć zaistniały problem?
 
Artur
 
Płatnik składek (Pana pracodawca), którym zgodnie z przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych jest podmiot pozostający z osobą fizyczną w stosunku prawnym, uzasadniającym objęcie tej osoby ubezpieczeniami społecznymi, ma szereg obowiązków, do których należy m.in. zgłoszenie ubezpieczonego do ubezpieczenia, obliczanie i odprowadzanie składek w należnej wysokości i we właściwych terminach. Zgodnie z art. 98 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych karze grzywny do 5000 zł podlega płatnik lub osoba zobowiązana do działania w jego imieniu, która np. nie dopełnia obowiązku terminowego opłacania składek na ubezpieczenia społeczne w przewidzianym przepisami terminie, nie zgłasza wymaganych ustawą danych lub zgłasza nieprawdziwe dane albo udziela w tych sprawach nieprawdziwych wyjaśnień lub odmawia ich udzielenia. Na mocy art. 24 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych ZUS może wszcząć wobec dłużnika postępowanie egzekucyjne na podstawie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji albo egzekucji sądowej, zmierzające do wyegzekwowania zaległych składek. W mojej ocenie powinien Pan zawiadomić ZUS o zaistniałej sytuacji, a organ podejmie stosowne kroki prawne.
 
Ponadto art. 219 kodeksu karnego przedmiotem, którego jest ochrona prawa osób wykonujących pracę zarobkową do świadczeń z ubezpieczenia społecznego, określa jako czynność sprawczą naruszenie przepisów prawa o ubezpieczeniach społecznych przez niezgłoszenie wymaganych danych albo przez zgłoszenie danych nieprawidłowych.
  • Numer: 37 (201)
  • Data wydania: 14.09.10