Sobota, 6 lipca 2024

imieniny: Dominiki, Gotarda, Agrypiny

RSS

Trzeba się pochwalić

07.09.2010 00:00 ska
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 22 im. Juliusza Słowackiego w Niedobczycach.

Rozpoczęcie roku szkolnego również może być okazją do kolejnego „przecięcia wstęgi” przed zbliżającymi się wyborami. Niewątpliwą wizytówką miasta stała się Szkoła Podstawowa nr 22, w której zostały zrealizowane inwestycje na kwotę ponad 1 300 000 zł. Władze miasta zorganizowały w tej placówce uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego z udziałem pierwszoklasistów. Na obchody zostali zaproszeni również posłowie oraz senatorowie z naszego regionu, a także minister rozwoju regionalnego Adam Ździebło, który nie zapomniał wspomnieć o tegorocznych wyborach. – Oprócz rozpoczęcia roku i rocznicy II wojny światowej obchodzimy również 30 rocznicę porozumień sierpniowych. Mam nadzieję, że to co zaczęło się pozytywnie 30 lat temu trwa dalej, pomimo tego, że mamy odmienne poglądy z panem prezydentem tak jak pan senator z panem posłem (Tadeusz Gruszka i Marek Krząkała – przyp. red.) też siedzą obok siebie, nie biją się, a kiedyś to było nie do pomyślenia. Był jeden system, jedna słuszna partia i nic więcej. Dzisiaj każdy z nas ma troszeczkę inne poglądy, co nie znaczy, że nie pracujemy dla was wszystkich, no i też trochę dla naszego sukcesu, żebyście mogli nas potem znowu dalej wybierać – stwierdził minister.

Wszystko dla oszczędności

SP 22 zakończyło w czerwcu tego roku usuwanie azbestu, co kosztowało 541 tysięcy złotych. Ze środków Unii Europejskiej udało się pozyskać na ten cel aż 85%, czyli ponad 437 tys.zł. Drugim ważnym zadaniem realizowanym w placówce była szeroko zakrojona termomodernizacja obiektu. Wymieniono okna, drzwi, wewnętrzną instalację c.o. oraz ocieplono dach sali gimnastycznej. W sumie termomodernizacja kosztowała 763 459, 60 zł. – Proces termomodernizacji przede wszystkim obniży koszty utrzymania tego budynku i da możliwość zmniejszenia emisji CO2. Jeżeli mniej energii potrzeba będzie na ogrzanie tej szkoły, to będzie mniejsza emisja dwutlenku węgla, obojętnie jakie by nie było źródło ciepła. Do jednego zadania dodajemy drugie i mamy wspaniałe efekty – podkreśla prezydent Rybnika Adam Fudali.

Kamera wskazuje, gdzie ucieka ciepło

Oprócz SP 22 jeszcze kilka placówek przeszło w tym roku poważne remonty. – Takich wizytówek miasta mamy więcej. Jest to np. Zespół Szkół nr 3, SP 34, Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych. To są placówki, które również zostały poddane termomodernizacji. Mamy przygotowany następny program w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych, który pozwoli poddać następne placówki bardzo poważnemu liftingowi. Wszystko, aby w przyszłości jak najtaniej można było utrzymać te szkoły. Wymiana oświetlenia również daje niższe koszty, ale w konsekwencji również jest niższa emisja CO2 – tłumaczy Fudali. Inwestycje zostały zaplanowane w programie realizowanym z firmą Eko-term oraz Politechniką Śląską. – Badamy pobór energii we wszystkich szkołach. Mamy również wykonane badania kamerą termowizyjną, pokazującą największe ubytki ciepła. Na tej zasadzie podejmujemy decyzję o termomodernizacji danej placówki – dodaje prezydent.

Szymon Kamczyk

  • Numer: 36 (200)
  • Data wydania: 07.09.10