środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Kącik ZUS

03.09.2024 00:00 red

Beata Kopczyńska regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.

Chciałabym otrzymać rekompensatę do emerytury, jestem nauczycielem. Proszę o wyjaśnienie co to znaczy w zapisie ustawy: „niezbędne jest, aby praca w szczególnym charakterze była wykonywana stale i w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym na danym stanowisku" stale, czyli oznacza to, że bez żadnych zwolnień, urlopów?

Pracą w szczególnym charakterze jest m.in. praca pracowników organów administracji celnej oraz organów kontroli państwowej, praca dziennikarzy, artystów, nauczycieli czy żołnierzy zawodowych.

Do stażu pracy w szczególnym warunkach lub w szczególnym charakterze przyjmiemy tylko te okresy, w których była Pani zatrudniona w ramach stosunku pracy lub stosunku służby, stale i w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym na danym stanowisku.

Oznacza to, że przy ustaleniu staż pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze nie uwzględnimy okresu, w którym praca była wykonywania w mniejszym niż pełny wymiar czasu pracy np. przez połowę wymiaru czasu pracy obowiązującego na danym stanowisku .

Do okresów pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze nie uwzględnimy okresów po 14 listopada 1991 r. , w których niebyła wykonywana praca, a za które zostało wypłacone wynagrodzenie lub świadczenie z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Z okresu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wyłączymy zatem:

• okresy niezdolności do pracy, za które zostało wypłacone wynagrodzenie, zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne,

• okresy, za które wypłacono zasiłek opiekuńczy lub macierzyński,

• okresy usprawiedliwionej nieobecności w pracy, za które w okresie od 15 listopada 1991 r. do 24 lipca 1992 r. wypłacono nauczycielowi – na podstawie Karty Nauczyciela – wynagrodzenie za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy, a w odniesieniu do wynagrodzenia wypłaconego nauczycielowi w czasie urlopu macierzyńskiego – za okres od 15 listopada 1991 r. do 31 lipca 1992 r.,

• okres urlopu dla poratowania zdrowia,

• okres urlopu szkoleniowego,

• okres przebywania na urlopie na dalsze kształcenie się,

• okres pozostawania w stanie nieczynnym,

• okres urlopu wychowawczego,

• urlopu bezpłatnego,

• służby wojskowej.

Nie uwzględnimy również okresu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, jeśli praca ta była wykonywana w ramach umowy zlecenia lub prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Czy to prawda, że muszę zgłosić do ZUS umowę o dzieło, którą podpiszę z pracownikiem firmy remontowo– usługowej na remont łazienki?

Tak stanowią przepisy. O zawarciu umowy o dzieło płatnik składek lub osoba fizyczna zlecająca dzieło zawiadamia ZUS. Umowy o dzieło trzeba zgłosić na formularzu RUD (Zgłoszenie umowy o dzieło). Na jego złożenie jest 7 dni, od dnia zawarcia umowy o dzieło. Formularz RUD można przekazać elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Dla każdego wykonawcy dzieła trzeba złożyć oddzielny formularz RUD. Obowiązek ten nie dotyczy umów o dzieło: zawartych z własnym pracownikiem, wykonywanych na rzecz własnego pracodawcy, ale zawartych z innym podmiotem, zawartych z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą na wykonanie przez nie usług, które wchodzą w zakres prowadzonej działalności.

  • Numer: 36 (1241)
  • Data wydania: 03.09.24
Czytaj e-gazetę