środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Kącik ZUS

30.07.2024 00:00 red

Beata Kopczyńskaregionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.

Dostałem od lekarza zwolnienie na trzy tygodnie, ale już czuję się dobrze i mógłbym wrócić do pracy. Czy mogę to zrobić, w jaki sposób skrócić zwolnienie?

Chory nie może sam skrócić swojego zwolnienia. Może to zrobić tylko lekarz, który je wcześniej wystawił. Lekarz może wystawione zwolnienie po badaniu zarówno skrócić, jak i w ogóle anulować. Jeżeli wcześniej chory złożył już w ZUS wniosek o wypłatę zasiłku chorobowego za czas anulowanego przez lekarza E-ZLA, wtedy powinien wycofać taki wniosek u płatnika zasiłku chorobowego, którym w tym przypadku jest ZUS.

Straciłam pracę, obecnie jestem na zwolnieniu lekarskim. Kto będzie mi wypłacał „chorobowe" w tej sytuacji?

Jeśli zwolnienie lekarskie przypada jeszcze na czas zatrudnienia, jak i obejmuje okres już po ustaniu ubezpieczenia, wtedy „chorobowe" do zakończenia umowy o pracę wypłaca pracodawca (lub zleceniodawca – oczywiście jeśli zleceniobiorca był zgłoszony do ubezpieczenia chorobowego, które przy takim rodzaju umowy nie jest obowiązkowe, lecz dobrowolne ) - pod warunkiem, że zgłasza do ubezpieczenia chorobowego ponad 20 osób. Potem wypłatę zasiłku przejmuje ZUS. Żeby jednak było to możliwe, pracodawca czy zleceniodawca musi przekazać do ZUS zaświadczenie płatnika składek Z-3 albo Z-3a (a czasami się zdarza, że płatnicy zapominają przekazać tych dokumentów).

Już przy kolejnym zwolnieniu lekarskim, które zostało wydane po ustaniu zatrudnienia, były pracownik wnioskuje o wypłatę „chorobowego" bezpośrednio do ZUS-u (druk ZAS-53). Niezbędnym dokumentem do przyznania zasiłku po ustaniu zatrudnienia jest oświadczenie byłego pracownika, które składa na druku Z-10. Wypełnione formularze może również przesłać elektronicznie przez portal PUE ZUS.

Inna jest zasada w przypadku osób, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą, osób z nimi współpracujących oraz duchownych. Te osoby wniosek o wypłatę zasiłku chorobowego składają bezpośrednio do ZUS na druku Z-3b lub ZAS-53. Trzeba także mieć na uwadze, że roszczenie o zasiłek chorobowy przedawnia się po 6 miesiącach od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje.

Zapomniałem złożyć wniosek o 800 plus. Żona złościła się, że już jest po terminie i pieniądze przepadły. Czy to prawda?

Wciąż można składać wnioski o świadczenie 800 plus na dziecko do 18. Roku życia. Termin nie przepadł, bo jeśli Pan złoży wniosek w lipcu, to ZUS wypłaci świadczenie od miesiąca złożenia wniosku. ZUS na wypłatę świadczenia ma dwa miesiące, dlatego też pierwszy przelew może Pan otrzymać do końca września wraz z wyrównaniem za lipiec i sierpień. Natomiast co do informacji, że termin „przepadł”, chodzi o to, że wniosek złożono do końca czerwca gwarantował ciągłość wypłaty świadczenia, tzn. jeżeli Pan pobierał wcześniej świadczenie, którego okres świadczeniowy kończył się 31 maja 2024 r., a od czerwca 2024 mamy nowy okres świadczeniowy, to miałby Pan pieniądze ze świadczenia także za czerwiec. Natomiast złożenie wniosku później np. w lipcu oznacza, że za czerwiec nie otrzyma Pan pieniędzy, czyli jeden miesiąc w tzw. okresie świadczeniowym czerwiec 2024 – maj 2025 r. będzie miał Pan bez pieniędzy. Dlatego warto pospieszyć się ze złożeniem wniosku, by zrobić to jeszcze w lipcu.

  • Numer: 31 (1236)
  • Data wydania: 30.07.24
Czytaj e-gazetę