Sobota, 27 lipca 2024

imieniny: Natalii, Aureliusza, Jerzego

RSS

Mamy wyniki kontroli hałdy Szarlota przez WIOŚ. Radni przyjęli apel do parlamentarzystów

25.06.2024 00:00 red

RYDUŁTOWY Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska upublicznił wyniki kontroli, przeprowadzonej na terenie hałdy Szarlota w Rydułtowach. Kontrolerzy stwierdzili wiele uchybień, przez co sprawa została skierowana do prokuratury.

Zakończyła się kontrola firmy MARBUD, prowadzona przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach.Oględziny oraz analiza dokumentacji, w tym zezwoleń na przetwarzanie i wydobywanie odpadów, wykazały, że firma Marbud nie dostosowała się do warunków określonych w posiadanych zezwoleniach.

- W trakcie kontroli ustalono, że podmiot ten nie dotrzymuje warunków określonych w posiadanych decyzjach, wydanych przez Marszałka Województwa Śląskiego oraz Starostę Wodzisławskiego, umożliwiających wydobycie i przetwarzanie pozyskanego materiału - informuje Andrzej Holecki, zastępca Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.

Przypomnijmu, że w marcu 2024 roku WIOŚ rozpoczął kontrolę interwencyjną (niezapowiedzianą) w firmie Marbud. Zakres kontroli obejmował gospodarowanie odpadami oraz prowadzenie likwidacji ognisk pożarowych na hałdzie. Kontrola zakończyła się 22 kwietnia 2024 roku, jednak przedsiębiorca odmówił podpisania protokołu i poinformował o zamiarze wniesienia pisemnych uwag. Inspektorzy mają obowiązek zapoznać się z tymi uwagami przed podjęciem dalszych kroków.

Stwierdzone nieprawidłowości

Podczas kontroli inspektorzy stwierdzili, że firma prowadzi działalność w sposób naruszający warunki określone posiadanymi decyzjam,i zezwalającymi na wydobycie i przetwarzanie odpadów.

Zakład nie wyznaczył dostatecznej liczby „platform” magazynowo – manewrowych pozwalających na takie wydobywanie i przemieszczanie zapożarowanego materiału, aby ograniczyć pylenie. Inspektorzy stwierdzili, że wydobywany urobek był zrzucany z hałdy, a nie przemieszczany np. ciężarówkami.

Sposób eksploatacji, poza miejscem wskazanym w posiadanej decyzji, powodował znaczne pylenie podczas wykonywanych prac. Wydobywany materiał nie był zraszany wodą.

Działania pokontrolne i administracyjne

W związku ze stwierdzonymi naruszeniami wszczęto postępowanie administracyjne mające na celu nałożenie na firmę Marbud kilku administracyjnych kar pieniężnych. Jednocześnie w przygotowywaniu jest postępowanie, mające na celu wstrzymanie działalności przedsiębiorstwa, jeśli nie zostaną wdrożone odpowiednie środki naprawcze. Działania te mają na celu nie tylko nałożenie kar finansowych, ale także zapewnienie przestrzegania przepisów i ochronę zdrowia mieszkańców.

- Niezależnie od ww. informujemy, że Inspektorat, z uwagi na nieprzestrzeganie przez ww. podmiot warunków decyzji Burmistrza Miasta Rydułtowy ustalającej warunki korzystania ze środowiska dla instalacji do przetwarzania odpadów, podjął działania mające na celu wydanie decyzji zobowiązującej do ograniczenia uciążliwości powodowanych pracą przedmiotowej instalacji. Ponadto, z uwagi na możliwy wpływ na zdrowie ludzi zamieszkujących w najbliższym sąsiedztwie przedmiotowego obiektu, skierowany został wniosek do Prokuratury Rejonowej w Wodzisławiu Śląskim o podjęcie stosownych działań. Dokumentacja kontrolna została również przekazana do Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śląskim w związku z prowadzonym postępowaniem - dodaje Andrzej Holecki.

Spotkanie w urzędzie miasta

W Urzędzie Miasta Rydułtowy 19 czerwca odbyło się spotkanie radnych miejskich z przedstawicielami instytucji kontrolnych, PGG, GIG, powiatu i urzędu marszałkowskiego. Spotkanie miało na celu wypracowanie możliwych rozwiązań problemu zapylenia. W spotkaniu, zainicjowanym przez przewodniczącego rady miasta Marka Wystyrka, udział wzięli przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Głównego Inspektoratu Górniczego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego oraz Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim. Choć początkowo zaproszenie otrzymała także redakcja Nowin Wodzisławskich, aby udokumentować spotkanie, ostatecznie dziennikarz nie mógł wziąć w nim udziału. Był to warunek, postawiony przez przedstawicieli PGG.

- Zależało mi na tym, aby instytucje kontrolne, samorządowcy i właściciele terenu spotkali się na żywo, a nie tylko wymieniali się pismami. Dzięki temu mogliśmy poznać obecną sytuację, a nie stan sprzed kilku miesięcy. Ważne też było otrzymanie deklaracji i terminów, które na tym spotkaniu padły. Umowa z firmą trwa do lipca. Przedstawiciele PGG zapewnili, że potrzebują kilku tygodni, aby przedstawić konkretne propozycje, co dalej. Z kolei przedstawiciele urzędu marszałkowskiego analizują podjecie działania ukierunkowanego na cofnięcie firmie zezwolenia na wydobywanie odpadów - mówi Nowinom Marek Wystyrk, przewodniczący Rady Miasta Rydułtowy.

Apel radnych

Niezależnie od wyników kontroli WIOŚ i zorganizowanego w urzędzie spotkania, radni na sesji w czwartek podjęli apel do parlamentarzystów.

„Miasto Rydułtowy zwracało się wielokrotnie do szeregu instytucji (Starosta Wodzisławski, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Katowicach - organu odpowiedzialnego za kontrolę przedsiębiorców) aby podjęły czynności kontrolne wobec spółki, która prowadzi działalność na terenie Polskiej Grupy Górniczej S.A., a więc na terenie nie będącym własnością Miasta. W temacie ograniczenia uciążliwości związanych z prowadzeniem prac rozbiórkowych Miasto odbyło również szereg spotkań z przedstawicielami organów kontrolnych oraz mieszkańcami z udziałem Radnych Miasta Rydułtowy. Kontrole przeprowadzone w 2024 roku przez WIOŚ w Katowicach wykazały, że firma prowadzi działalność w sposób naruszający warunki określone w posiadanych decyzjach zezwalających na wydobycie i przetwarzanie odpadów. Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim podjęło również szereg czynności kontrolnych i aktualnie w oparciu o zgromadzone dane, w tym protokoły kontrolne z WIOŚ, prowadzone są postępowania o cofnięcie zezwoleń firmie MARBUD Sp. z o.o. Pomimo podjęciu szeregu działań przez Miasto i wymienione wyżej instytucje jak i samych mieszkańców poprzez złożoną petycję, problem pozostaje nadal nierozwiązany.

W związku z powyższym, zwracamy się z apelem do Parlamentarzystów naszego regionu o podjęcie działań, które skutecznie ograniczą negatywny wpływ prowadzonych prac na zdrowie mieszkańców i środowisko a także doprowadzą do zlikwidowania zagrożenia, jakim jest zapożarowanie hałdy. Jednocześnie chcemy podkreślić, że Radzie Miasta oraz naszym mieszkańcom zależy na dalszej dobrej współpracy z kopalnią, która jest ważną instytucją w naszej lokalnej gospodarce. Jesteśmy przekonani, że Państwa wsparcie i zaangażowanie w tę sprawę przyczyni się do szybkiego i skutecznego rozwiązania problemu, który od kilku lat obciąża naszą społeczność." - czytamy w apelu.

Tuż przed tym wydaniem gazety do naszej redakcji dotarła informacja o cofnięciu przez Starostę decyzji na kruszenie i przesiewanie odpadów na hałdy. Więcej o tej sprawie napiszemy w kolejnym numerze.

ska

  • Numer: 26 (1231)
  • Data wydania: 25.06.24
Czytaj e-gazetę