Niedziela, 1 września 2024

imieniny: Bronisławy, Idziego, Bronisza

RSS

10. Diktand Ślonskij Godki w Rybniku. Pisali także obcokrajowcy

04.06.2024 00:00 red

RYBNIK Jubileuszowe, bo 10. śląskie dyktando, czyli Diktand Ślonskij Godki odbyło się w sobotę 25 maja w Rybniku, na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy– Hoym. W wydarzeniu udział wzięło 36 uczestników.

Uczestników dyktanda powitali prezes i wiceprezes Demokratycznej Unii Regionalistów Śląskich – Józef Porwoł i Krzysztof Szweda. Uczestnikom dyktanda połamania piór życzyli europoseł Łukasz Kohut oraz prezeska Śląskiej Partii Regionalnej dr Ilona Kanclerz. Tegoroczne dyktando czytała aktorka Grażyna Bułka, znana z monodramu "Mianujom mie Hanka", rozsławiającego śląską mowę nie tylko na terenie kraju, ale także w Brukseli.

Tak brzmi w ślabikorzowym zapisie fragment dyktanda, które pochodziło ze śląskiego przekładu tekstu Bohumiła Hrabala:

Kej dziyń niyskorzij z powału do pywnice sie suły te ôbłożone skorom ksionżki i luft sie lyskoł złotymi rantami i napisami, wylecioł żech na wiyrch, a tam stoło dwoch synkow. Wycis żech ś nich, że kajś niydaleko je stodoła, a tam w słomie je tela ksionżek, że gały mogom wyskoczyć. Toż żech poszoł do wojskowego bibliotykorza i pojechali my w tamte miyjsce. Tam w polach znodli my niy jedna, a trzi stodoły połne Krolewskij Pruskij Bibliotyki.

W przerwie dyktanda, podczas sprawdzania prac, dla uczestników i gości zagrał zespół Koher. Po koncercie przystąpiono do dekoracji zwycięzców. W tym roku przyznano trzy równoległe pierwsze miejsca. Zdobyli je Marcin Lisicki, Jakub Ćmiel oraz Sebastian Reinhold Handy– Fischer. Przyznano także wyróżnienia "za dobry plac" dla Teresy Urbańczyk, Ewy Szczodrej, Bartłomieja Wieczorka, Krzysztofa Szymury, Ireneusza Widery, Piotra Hinka, Aleksandry Skrobel oraz Pawła Szutowa i Natalii Shlikhutki. Na szczególną uwagę zasługują dwie ostatnie osoby, bo są to obcokrajowcy ze Wschodu, którzy nauczyli się śląskiej godki i teraz płynnie posługują się nią zarówno w mowie, jak i w piśmie. Paweł Szutow do 18. roku życia mieszkał w Sankt Petersburgu w Rosji, a później przeprowadził się do Warszawy. Z kolei Natalia Shlikhutka to Ukrainka mieszkająca w Chrzanowie, która już nie raz brała udział w śląskim dyktandzie.

Szymon Kamczyk

  • Numer: 23 (1228)
  • Data wydania: 04.06.24
Czytaj e-gazetę