Niebieskie Igrzyska. W Radlinie wspierali osoby autystyczne
RADLIN Ciekawe wydarzenie odbyło się w Zespole Szkolno– Sportowo– Artystycznym w Radlinie.
– Jak co roku w kwietniu, w Zespole Szkolno– Sportowo– Artystycznym w Radlinie wspieramy osoby autystyczne. W tym roku nieco inaczej, ale jak zawsze na wiele sposobów. Jako placówka sportowa z oddziałami integracyjnymi przystąpiliśmy do ogólnopolskiego wydarzenia pt. Niebieskie Igrzyska, które są właśnie formą obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu przypadającego na 2 kwietnia oraz Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu. Realizowany projekt to wydarzenie o charakterze sportowym i edukacyjnym. Więc doskonale mogliśmy nie tylko naszym uczniom przekazać sporo wiedzy w temacie autyzmu, ale i pokazać, że wspólna zabawa jest możliwa i daje wiele radości. A dzieci z niepełnosprawnościami, w tym z autyzmem mogą uczestniczyć w zajęciach sportowych i wspólnotowych. Udało się nam pokazać, że każdy ma szansę osiągnąć sukces na miarę swoich możliwości – informuje nas szkoła.
Zawody sportowe, warsztaty inne wydarzenia
– W ramach projektu pt. Niebieskie Igrzyska, którego koordynatorem była Małgorzata Koszałka w naszej szkole odbyły się zawody sportowe, w których udział wzięła cała szkolna społeczność. Zabawie towarzyszyła wspaniała atmosfera. Wszyscy dobrze się bawili. Odwiedziliśmy Urząd Miasta w Radlinie oraz Młodzieżową Radę Miejską, aby przedstawić kilka ciekawostek dotyczących spektrum autyzmu. Przenieśliśmy urzędników w podróż pełną empatii, akceptacji i zrozumienia. Na koniec uczniowie rozdali samodzielnie wykonane przypinki oraz ulotki na temat spektrum autyzmu. W licznych klasach odbyły się warsztaty, w ramach których uczniowie stworzyli piękne torby, koszulki, przypinki z symbolami wsparcia i akceptacji osób ze spektrum autyzmu. Nasi uczniowie wraz z opiekunami wyszli również na ulice Radlina, szerząc świadomość na temat autyzmu wśród mieszkańców miasta. Byliśmy z wizytą w lokalnym przedszkolu, odwiedziliśmy również Policję, Straż Miejską, Miejską Bibliotekę Publiczną oraz okoliczne sklepy. Rozmawialiśmy z przechodniami, propagując ideę wsparcia i akceptacji osób ze spektrum autyzmu – informują organizatorzy.
– W każdej klasie zostały przeprowadzone lekcje wychowawcze, podczas których uczniowie zwiększali swoja wiedzę w zakresie autyzmu. Obalone zostały również liczne mity dotyczące tego tematu. Zostały również zorganizowane warsztaty dla rodziców pt. „Oswoić kaktusa”. W liczne działania zaangażowanych było sporo nauczycieli i uczniów, ale jak podkreślają współorganizatorki projektu p. Anna Kasza i p. Katarzyna Gilner– Kiermaszek chociaż było bardzo pracowicie, to warto mówić o autyzmie i uświadamiać ludzi w tym temacie już od najmłodszych lat. Podziękowania należą się Radzie Rodziców, która finansowała powyższe działania – informuje Zespół Szkolno– Sportowo– Artystyczny w Radlinie.
(FK)
Najnowsze komentarze