Autor rzeźby rowerzysty z godowskiego ronda gościł w gminie
GODÓW Dawid Klon jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie oraz metalurgii na wydziale Metali Nieżelaznych Akademii Górniczo– Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. W twórczości artystycznej najchętniej posługuje się materiałami ciężkimi, o silnie zdefiniowanym charakterze i wymowie, takimi jak różnorakie metale, kamień czy beton.
Jak informuje urząd gminy, pan Dawid jest autorem rzeźby rowerzysty, która od kilku miesięcy zdobi rondo w Godowie. Przez rondo przebiega odcinek trasy rowerowej, będącej częścią Żelaznego Szlaku Rowerowego. Rzeźba powstała w ramach projektu „Koło na około” – montaż współczesnej formy artystycznej w przestrzeni publicznej Gminy Godów. Na wykonanie zadania Gmina Godów otrzymała wsparcie na postawie umowy darowizny w ramach programu "Wzmocnij swoje otoczenie" wysokości 20 000 zł.
Co o swojej rzeźbie mówi jej autor?
– Historia kolei na Śląsku sięga lat trzydziestych dziewiętnastego wieku, czasów dynamizującego się rozwoju technologicznego i rewolucyjnych zmian społecznych. Od tamtych lat transport szynowy był swego rodzaju krwiobiegiem tętniącego życiem przemysłu wydobywczego i hutniczego. Umożliwiał swobodne przepływy towarów i ludzi, którzy przywozili coraz to nowsze technologie i idee. Nawet zawieruchy historii nie były w stanie na stałe zniszczyć potencjału i aspiracji regionu. Wraz z postępem zmieniał się jednak profil działalności gospodarczej, dziś powoli odchodzi się od przemysłu ciężkiego na korzyść nowych technologii i usług. Coraz większe znaczenie mają również innowacje czy turystyka. Żelazny Szlak Rowerowy jest właśnie unikalnym w skali regionu przykładem tej nieustannie zachodzącej zmiany. Łączy w sobie tradycję, spuściznę wielowiekowej kultury technicznej, oraz nowoczesność nakierowaną na mądre wykorzystanie zasobów i infrastruktury pozostawionej nam po naszych przodkach – mówi Dawid Klon.
Instalacja jest próbą syntezy i przestrzennego przedstawienia
– Instalacja artystyczna ustawiona na rondzie w Godowie jest próbą syntezy i przestrzennego przedstawienia zachodzących wokół nas zmian. Drewniane podkłady kolejowe nawiązują do tradycji i starych dziejów, których nikt z współcześnie żyjących nie zdołał zobaczyć na własne oczy. Po przeciwnej stronie ustawiony został zgeometryzowany rowerzysta, który w pewien sposób przedstawia dynamikę świata dwudziestego pierwszego wieku. Jego forma nawiązuje również do nowych technologii oraz innowacyjnych oraz zoptymalizowanych rozwiązań. Oba przeciwstawne elementy łączy zawinięta szyna kolejowa, która podkreśla ciągłość zachodzących zmian, i przypomina o nierozerwalnej więzi, która łączy obie rzeczywistości. Dzięki ustawieniu rzeźby na rondzie, które wymusza ruch okrężny, udało się uzyskać efekt, który sprawia wrażenie wznoszenia się całej kompozycji, być może nawet wzlatywania na wyżyny. Jest to ruch przeciwny upadkowi i degradacji, co może wzbudzać nadzieję na dalszy rozwój regionu. Ruch obserwatora wokół obiektu ma również szansę inspirować do podejmowania inicjatyw mających na celu łączenie tradycji z nowoczesnością. Całość kompozycji usiłuje spleść w jedną opowieść transport kolejowy z rowerowym, przemysł z rekreacją, człowieka z technologią, a nawet przeszłość z przyszłością – informuje pan Klon.źródło: UG Godów
Najnowsze komentarze