Kącik ZUS
Beata Kopczyńskaregionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.
Czy to prawda, że rodzice dzieci urodzonych do 31 maja 2024 roku muszą złożyć dwa wnioski o świadczenie wychowawcze 800+?
Tak. Rodzice dzieci urodzonych do 31 maja 2024 roku składają dwa wnioski:
• pierwszy - na okres świadczeniowy 2023/2024, który zakończy się 31 maja,
• drugi - na okres świadczeniowy 2024/2025, który rozpocznie się 1 czerwca.
Wnioski o 800+ można składać wyłącznie elektronicznie. Jest kilka sposobów, by trafiły one do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Można to zrobić za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, w aplikacji mobilnej mZUS, poprzez portal Emp@tia, a także korzystając z bankowości elektronicznej. Jeżeli rodzic wybierze jeden z wymienionych sposobów złożenia wniosku, to nawet jeśli nie skorzysta z aplikacji mZUS czy PUE ZUS, wiadomość dotyczącą jego rozpatrzenia otrzyma zawsze na swoje konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.
Mam 20 lat, lekarze wykryli u mnie nieuleczalną chorobę. Nigdy, niestety, nie pracowałam, więc ZUS nie przyzna mi renty z tytułu niezdolności do pracy. Jakie warunki muszę spełnić, aby uzyskać rentę socjalną?
Rentę socjalną można otrzymać, gdy spełnione są takie warunki:
• osobą ma ukończone 18 lat lub 16 w przypadku, gdy jest kobietą i nie osiągnęła jeszcze 18. roku życia, ale wyszła za mąż po ukończeniu 16 lat,
• ma orzeczoną całkowitą niezdolność do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, a powstała ona: przed ukończeniem 18 lat lub w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25 lat; bądź w trakcie kształcenia w szkole doktorskiej, studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
Całkowitą niezdolność do pracy i przewidywany okres jej trwania ustala lekarz orzecznik ZUS lub komisja lekarska ZUS. Całkowita niezdolność do pracy oznacza utratę zdolności do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Przy ocenie prawa do renty socjalnej bierzemy pod uwagę, czy całkowita niezdolność do pracy jest skutkiem naruszenia sprawności organizmu, które powstało, zanim osiągnięto pełnoletność lub w trakcie nauki (w wymienionych wyżej okresach). Rentę socjalną możemy przyznać na stałe - jeżeli całkowita niezdolność do pracy jest trwała lub na określony czas - jeśli całkowita niezdolność do pracy jest okresowa. Zwykle lekarz orzecznik ZUS lub komisja lekarska ZUS orzeka niezdolność do pracy na maksymalnie 5 lat. Jeżeli jednak - według wiedzy medycznej - nie ma rokować, że osoba stająca przed lekarzem orzecznikiem ZUS lub komisją lekarską, odzyska zdolność do pracy przed upływem tego okresu, lekarz albo komisja może orzec niezdolność do pracy na dłuższy czas. Można uzyskać prawo do renty socjalnej i pobierać ją także wtedy, gdy mamy polskie obywatelstwo, lecz czasowo przebywamy za granicą (np. w związku z nauką w szkole, na studiach, albo gdy odwiedzamy rodzinę).
Najnowsze komentarze