środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Kącik ZUS

27.02.2024 00:00 red

Beata Kopczyńskaregionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.

Chcemy złożyć w ZUS wniosek o wypłatę świadczenia wspierającego dla mojej chorej mamy. Urząd gminy wypłaca mi świadczenie opiekuńcze na mamę; czy mogę pobierać świadczenie wspierające z ZUS-u i świadczenie opiekuńcze z gminy?

Jeżeli zostanie złożony wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wspierającego przez osobę z niepełnosprawnością lub osobę upoważnioną do jej reprezentowania, a opiekun osoby z niepełnosprawnością jest uprawniony do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna, wypłata tych świadczeń ulegnie wstrzymaniu z mocy prawa. Jeśli okres, za który opiekun osoby z niepełnosprawnością pobierał z organu gminy świadczenie albo zasiłek należny opiekunowi, pokrywa się z okresem, za który ZUS przyzna osobie z niepełnosprawnością świadczenie wspierające, to opiekun, który pobrał zasiłek z gminy, będzie musiał zwrócić to świadczenie do gminy wraz z odsetkami. Gmina wyda opiekunowi decyzję o nienależnie pobranym świadczeniu za okres, za który wypłacono świadczenia z gminy, który pokrył się z tym, za który ZUS przyznał świadczenie wspierające.

By uniknąć takich sytuacji, we wniosku o świadczenie wspierające (formularz SWN) można wskazać datę, od której osoba chce uzyskać prawo do wsparcia, aby okresy pobierania obu świadczeń się nie pokrywały. W ten sposób można uniknąć konieczności zwracania nienależnie pobranych środków.


Do końca lutego wcześniejsi emeryci i renciści, którzy w ubiegłym roku dorabiali do swoich świadczeń, mają czas, by poinformować ZUS o dodatkowych przychodach osiągniętych w 2023 r. Proszę powiedzieć kto nie musi rozliczać swoich przychodów?

Co do zasady emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny wynoszący 60 lat - kobiety, 65 lat - mężczyźni mogą dorabiać bez ograniczeń i nie muszą informować ZUS-u o zarobkach.

Jeśli jednak osiągnęli ten wiek w trakcie 2023 roku, to muszą rozliczyć się w ZUS-ie z zarobków uzyskanych w miesiącach przed ukończeniem wieku emerytalnego.

Limity w dorabianiu nie dotyczą także osób pobierających rentę rodzinną, która kwotowo jest korzystniejsza od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego. Wysokością przychodów nie muszą przejmować się także osoby, które otrzymują emeryturę częściową, rentę inwalidy wojennego, inwalidy wojskowego, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową lub rentę rodzinną po takim inwalidzie. Informacji o zarobkach nie muszą także składać uczniowie szkół ponadpodstawowych i studenci, którzy nie ukończyli 26 lat, a pobierają rentę rodzinną i są zatrudnieni na umowie zlecenia lub agencyjnej. Wyjątek stanowią uczniowie pobierający renty socjalne.

  • Numer: 9 (1214)
  • Data wydania: 27.02.24
Czytaj e-gazetę