Wtorek, 21 maja 2024

imieniny: Kryspina, Wiktora, Jana

RSS

Czytelników przybywa w mieście i powiecie

06.02.2024 00:00 red

POWIAT Młodzi dziennikarze w ramach projektu Zawodowy Debiut na praktykach w Nowinach Wodzisławskich mieli okazję odwiedzić Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Wodzisławiu Śląskim, gdzie z dyrektor Ewą Wrożyną– Chałupską porozmawiali o czytelnictwie, wydarzeniach i pracy biblioteki.

Po wizycie w Komendzie Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śląskim, Wodzisławskim Centrum Kultury i siedzibie Nowin Wodzisławskich, młodzi dziennikarze uczestniczący w projekcie Zawodowy Debiut odwiedzili Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Wodzisławiu Śląskim.

Spotkanie rozpoczęło się od wywiadu z dyrektor biblioteki Ewą Wrożyną– Chałupską. Opowiedziała o statystykach z roku 2023 r.

– Mamy zarejestrowanych 8823 czytelników. To są osoby, które skorzystały z biblioteki głównej oraz naszych filii. Czytelnicy odwiedzili naszą instytucję 83364 razy, to jest dla nas bardzo, bardzo dużo. Wypożyczenia też są imponujące, bo w roku 2023 mieliśmy 203214 wypożyczeń książek – mówi dyrektor biblioteki Ewa Wrożyna– Chałupska, zaznaczając, że od kilku lat obserwowany jest powrót czytelników do bibliotek, zarówno w mieście, jak i w powiecie, bo wodzisławska biblioteka prowadzi merytoryczny nadzór również nad bibliotekami w poszczególnych gminach. Nie byłoby takich wyników bez zakupów zbiorów. Czytelnicy czekają na nowości. W minionym roku ze środków samorządowych zakupiono 2577 egz. książek a z dotacji Biblioteki Narodowej 1185 egz.

Zapytano się również, jakie gatunki cieszą się największą popularnością w wodzisławskiej bibliotece. – Do tych najbardziej popularnych (wg naszego systemu komputerowego SOWA) zaliczamy m.in. kryminały Remigiusza Mroza, literaturę obyczajową, jak na przykład : ”Siostra perły”, „Siostra Słońca”, „Pokój motyli”, „Pacjentka” czy „Dziewczyna z Neapolu”. Natomiast z dzieł polskich są książki Wojciecha Chmielarza :„Wyrwa”, lub „Najlepsze, co mnie spotkało” Agaty Przybyłek – wymieniała szefowa biblioteki. Dodała też, że równie dobrze wypadają kontynuację tych książek, które spodobały się czytelnikom jak np. saga kryminalna Camilli Lackberg. 20 wypożyczeń w minionym roku zanotowała również „ Czuła przewodniczka : kobieca droga do siebie” Natalii de Barbaro.

Pytania o pisanie

Czy każdy może zacząć przygodę pisarską? – Każdy. Dlatego też organizujemy spotkania dla młodzieży z twórcami naszego regionu m.in. z Arnoldem Płaczkiem (Thomas Arnold), autorem wielu powieści kryminalnych, czy Karoliną Hejmanowską, aby pokazać, że każdy może zacząć pisać – mówi Ewa Wrożyna– Chałupska, choć podkreśla, że po napisaniu książki następuje proces wydawniczy, który jednak należy rozpocząć od znalezienia wydawcy, a to nie zawsze się udaje. To często długa droga. Dlatego biblioteka wspiera każdego, kto ma wydaną książkę i chciałby ją zapromować.

Co znajdziecie w bibliotece?

Po skończonym wywiadzie , który odbył się w Czytelni, praktykanci zostali oprowadzeni po budynku biblioteki. Zwiedzili Wypożyczalnię dla dzieci i młodzieży, gdzie najmłodsi zapoznają się ze wspaniałym światem literatury, wraz ze strefą gier i zabaw dla dzieci, Wypożyczalnię dla dorosłych, największy dział i królestwo biblioteki. Następnie odwiedzili Dział Muzyczny, gdzie Joanna Sobczak, kierowniczka tego działu opowiedziała o zbiorach. – To, co jest najważniejsze w tym Dziale to różnorodność płyt z muzyką rozrywkową, klasyczną, filmową. Oprócz tego mamy też audiobooki do słuchania książek. Zainteresowaniem jak zawsze cieszą się nowości wydawnicze – opowiadała kierowniczka działu, informując, że zbiorów można również posłuchać na miejscu, korzystając ze sprzętu bibliotecznego. Wizyta zakończyła się w Czytelni, w której można skorzystać z prasy bieżącej, czasopism, dostępu do komputera oraz przyjaznego miejsca do pracy własnej. W Czytelni odbywają się również cykliczne spotkania gier planszowych „Głową i kostką”.

Dyrektor książnicy Ewa Wrożyna– Chałupska już teraz zaprosiła na nadchodzące wydarzenia, m.in. wernisaże wystaw w „Galerii pod fikusem” , spotkania autorskie, podróżnicze, a także do udziału w spotkaniach Dyskusyjnego Klubu Książki, który skupia pasjonatów literatury i pozwala poznać ciekawe pozycje wydawnicze.

W najbliższym czasie, bo 27 lutego planowane jest spotkanie z Józefem Musiołem – sędzią Sądu Najwyższego w stanie spoczynku, pisarzem, działaczem społecznym i propagatorem śląskiej historii . W Bibliotece odbędzie się promocja jego najnowszej książki „Okrakiem przez wiek”.

Mikołaj Maraszek

  • Numer: 6 (1211)
  • Data wydania: 06.02.24
Czytaj e-gazetę