środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Konferencja ChrońMY dzieci. Co zmieni się w przepisach od lutego?

23.01.2024 00:00 red

RADLIN 18 stycznia w MOK Radlin odbyła się konferencja „ChrońMY dzieci” poświęcona nowym standardom ochrony małoletnich, nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, nowym obowiązkom m.in. szkół, stowarzyszeń i firm pod Honorowym Patronatem Rzeczniczka Praw Dziecka, Moniki Hornej– Cieślak.

Konferencja skierowana była do dyrektorów placówek oświatowych, nauczycieli, pedagogów, instytucji i organizacji, które w jakikolwiek sposób mają styczność w swojej działalności z małoletnimi i są zobowiązani do stworzenia i wdrożenia nowych standardów, ale także do przedsiębiorców zajmujących się turystyką, organizacją wypoczynku, animatorów zajęć pozaszkolnych, a także reprezentantów organizacji pozarządowych i związków wyznaniowych.

Program wydarzenia obejmował cztery wystąpienia:

•„Prawo po stronie dzieci” – adwokat Kinga Martuszewska

•„Zjawisko cyberprzemocy – regulacje prawne” – dr Patryk Błasik Specjalista ds. Profilaktyki Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śląskim

• „Kryzys dziecka krzywdzonego” – panel psychologiczny Regionalnego Ośrodka Metodyczno– Edukacyjnego Metis w Katowicach

•„Bezpieczne środowisko dziecka – jak wdrażać standardy ochrony małoletnich” – Dawid Brachmański, specjalista w zakresie środowiskowego wsparcia dziecka i rodziny

Prawo po stronie dzieci

15 lutego tego roku w życie wchodzi ustawa z dn. 28 lipca 2023 roku potocznie nazywana „Lex Kamilek”. Ustawa ta wprowadza szereg zmian, różnego rodzaju aktów prawnych, począwszy od kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, skończywszy na kodeksie karnym, kodeksie karnym wykonawczym, kodeksie postępowania karnego, o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Zmiany będą także w ustawie o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczości na tle seksualnym oraz ochronie małoletnich. Przepisy, jakie już wkrótce wejdą w życie, dot. również rozszerzenia reprezentacji dzieci przed sądem w sprawach, w których stronami są ich osoby najbliższe (rodzice lub opiekunowie prawni).

– Dziecko będzie miało profesjonalnego pełnomocnika, czyli adwokata albo radcę prawnego. Taki pełnomocnik będzie miał obowiązek co 4 miesiące sprawozdawać się przed sądem opiekuńczym, będzie miał możliwość – coś czego nie było do tej pory – występować do organizacji, szkół, placówek z zapytaniem się o rozwój dziecka i taka placówka będzie musiała mu udzielić odpowiedzi. Kolejna rzecz, której nie było, reprezentant będzie miał obowiązek nawiązania kontaktu z małoletnim, poinformowania go, że jest spór, czego ten spór dotyczy, jaka jest rola dziecka w tym sporze, dzięki czemu minimalizujemy ryzyko manipulacji małoletniego w sporze między rodzicami – powiedziała adwokat Kinga Martuszewska. – Kolejna sprawa to wysłuchanie dziecka przed sądem w sprawach dla niego istotnych, np. w sprawach władzy rodzicielskiej czy miejsca zamieszkania (wysłuchania dziecka, zapoznania się z jego zdaniem, co ono by chciało) w obecności biegłego psychologa w przyjaznym dla niego środowisku, w przyjaznym dla niego pokoju. Z kolei dziecko będzie miało możliwość powiedzenia, że rozmawiać nie chce. Jeśli powie, że nie chce, sąd będzie musiał odstąpić od wysłuchania małoletniego. Przeprowadzenie takiego przesłuchania będzie możliwe tylko raz – dodała.

Zmianami będą także: obowiązkowe szkolenia sędziów, obowiązkowa kilkuosobowa ocena prawdopodobieństwa ponownego popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego (w sytuacjach molestowania, gwałtu lub innej czynności o charakterze seksualnym z małoletnim), podjęcie środków ochrony małoletnich przed przystąpieniem do pracy osób zatrudnionych (będą sprawdzane w rejestrze pedofilów oraz w Krajowym Rejestrze Karnym), nałożenie obowiązku opracowania i wdrożenia Standardów Ochrony Małoletnich (w dwojakiej formie: złożonej, szczegółowej oraz takiej, by była ona zrozumiała dla dziecka), wprowadzenie obowiązku identyfikacji relacji w branży hotelowej.

Branża hotelowa i nie tylko. Będą sprawdzać relacje dorosłych z nieletnimi

– Odrębnie w przepisach została potraktowana branża hotelowa i turystyczna, gdzie w życie wejdzie zasada identyfikacji relacji – powiedziała adwokat Martuszewska. – Od 15 lutego osoby na recepcji będą miały obowiązek zweryfikowania, jaka jest relacja pomiędzy, np. małoletnim chłopcem czy dziewczynką, a dorosłym, który z nim przyjechał. Czy ten opiekun jest opiekunem prawnym, czy ma zgodę od rodziców tego dziecka na przebywanie z nim, jaka jest relacja – dodaje.

Personel będzie miał również możliwość porozmawiania z dzieckiem. Jeśli dorosły nie będzie do tego dopuszczał, jeśli będzie wypowiadał się za dziecko i będzie stwarzał problemy, wówczas recepcja ma za zadanie wezwać policję.

Standardy Ochrony Małoletnich trzeba będzie wdrożyć wszędzie tam, gdzie są dzieci: szkoły, przedszkola, żłobki, kluby sportowe, ośrodki gimnastyczne, wszelkie organizacje itd.

AgaKa

  • Numer: 4 (1209)
  • Data wydania: 23.01.24
Czytaj e-gazetę