środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Kącik ZUS

12.12.2023 00:00 red.

Beata Kopczyńska – regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim

Mam pytania odnośnie pracy na stanowisku inspektora: czy stanowiska „Inspektor ds. Przygotowania Produkcji” będzie zaliczone do pracy górniczej, bo widnieje stanowisko Inspektor ds. przygotowania produkcji, rozwoju i projektowania procesu likwidacji zakładu górniczego oraz czy „Inspektor Gospodarki Maszynami i Smarami” będzie zaliczane do pracy górniczej, bo w przepisach widnieje stanowisko Inspektor gospodarki maszynami, smarami, technologii górniczej. Czy stanowiska muszą być identyczne (słowo w słowo) jak zarządzeniach ministerialnych ?

Nazwa zajmowanego przez stanowiska musi ściśle odpowiadać nazwie stanowiska w powołanym zarządzeniu. Jeśli nazwa stanowiska pracy będzie się różnić od stanowiska wykazanego w zarządzeniu, wówczas okres pracy górniczej będziemy mogli ustalać wyłącznie w oparciu o miesięczny wykaz zjazdów pod ziemię. W takim przypadku do okresów pracy górniczej zaliczymy tylko ten miesiąc zatrudnienia, w którym udowodnił Pan co najmniej połowę dniówek roboczych obowiązujących w danym miesiącu pod ziemią. Uprawnienia w sprawie świadczeń emerytalnych rozpatrujemy wyłącznie na podstawie formalnie złożonego wniosku. Dopiero pełna analiza dokumentacji załączonej do wniosku o emeryturę górniczą pozwala na jednoznaczne rozstrzygnięcie, czy udokumentowany staż jest wystarczający, do ustalenia uprawnień emerytalnych. W decyzji wskażemy udowodniony okres pracy górniczej. Wniosek o emeryturę może Pan złożyć w dowolnym momencie.


Czy nauka w zasadniczej szkole górniczej a następnie w trzyletnim dziennym technikum górniczym, które ukończyłem będzie miał wpływ na wysokość wyliczonego kapitału początkowego?

Okres nauki w szkole zawodowej lub średniej, nie jest okresem składkowym i nie podlega zaliczeniu do stażu pracy przy wyliczeniu kapitału początkowego. Wyjątek stanowi przypadek, gdzie uczeń niezależnie od pobierania nauki, był równocześnie zatrudniony u pracodawcy na podstawie indywidualnej umowy, na przykład umowy o naukę zawodu, o przyuczenie do określonej pracy. Wówczas okres tej pracy jest zaliczany do wyliczenia kapitału początkowego, jako okres składkowy. Fakt zatrudnienia pracownika młodocianego potwierdza zakład pracy w zaświadczeniu pracy, świadectwie pracy lub w indywidualnej umowie o naukę zawodu. Przypomnę, że emerytura powszechna przysługuje mężczyźnie po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego 65 lat. Wysokość emerytury powszechnej jest ustalana na podstawie kapitału początkowego, składek na ubezpieczenie emerytalne zgromadzonych na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS oraz średniego dalszego trwania życia. Jeżeli jednak ubezpieczony pobierał wcześniejszą emeryturę np. górniczą, z podstawy naliczenia nowej emerytury potrąca się sumę pobranych już emerytur. Jeśli wysokość emerytury powszechnej będzie niższa, niż wcześniej wypłacana, to ZUS będzie kontynuował wypłatę dotychczasowego świadczenia.


Przepracowałem w Polsce 15 lat w górnictwie i w 15 w górnictwie w Hiszpani. W tym drugim kraju uznano, że mam pylice górnicza, jednak nie przyznano mi z tego żadnego dodatku ponieważ jest to pylica stała nie rozwijająca się a już jestem na emeryturze 5 lal. W Polsce po badaniach Sanepid uznał chorobę zawodową jako pylice górniczą. Czy dodatek renty za chorobę zawodową można pobierać w dwóch krajach czy tylko w jednym kraju?

Świadczenia z tytułu choroby zawodowej czy wypadków przy pracy są jednymi ze świadczeń objętych unijną koordynacją systemów zabezpieczenia społecznego. Ogólna zasada wynikająca z postanowień rozporządzeń unijnych stanowi, że świadczenia przysługujące z tytułu wypadku przy pracy i choroby zawodowej przyznawane są na podstawie ustawodawstwa tego państwa członkowskiego, któremu osoba ubezpieczona podlegała w chwili wystąpienia ryzyka (choroby zawodowej). Oznacza to, że w przypadku stwierdzenia choroby zawodowej będzie wypłacane tylko jedno świadczenie z tego tytułu. Ponownie zachęcam do skontaktowania się bezpośrednio z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, a konkretnie z Oddziałem w Rzeszowie. Jest to oddział właściwy do rozpatrywania spraw osób, które posiadają okresy ubezpieczenia przebyte w Hiszpanii. Tam znajduje się Pana dokumentacja i to ten Oddział może udzielić Panu konkretnych, wiążących informacji w Pana sprawie.

  • Numer: 50 (1203)
  • Data wydania: 12.12.23
Czytaj e-gazetę