środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Mistrzostwa Śląska w Grzybobraniu 2023 rozegrali w Rybniku – Golejowie

19.09.2023 00:00 sub

RYBNIK W zawodach zwyciężyli Hanna i Franciszek Wybraniec z Książenic, którzy zebrali 4,798 kg grzybów, a także Krzysztof Rydzkowski z Rybnika, który znalazł największy okaz o wadze 280 g.

9 września na golejowskiej „Grzybówce” zorganizowano siódme „Wielkie Grzybobranie”, czyli Mistrzostwa Śląska Grzybobraniu. Najlepsi w dwóch kategoriach – na największą ilość znalezionych grzybów i największy znaleziony okaz – otrzymali puchary, medale i dyplomy.

Łącznie w zawodach w ciągu dwóch godzin zebrano nieco ponad 20 kg borowików, koźlarzy i podgrzybków.

Organizatorem wydarzenia jest Rada Dzielnicy Golejów. – O randze organizowanych przez Radę Dzielnicy Golejów zawodów, które ustępują obecnie już tylko światowemu czempionatowi we Włoszech, grzybiarskim igrzyskom na Litwie, mistrzostwom Starego Kontynentu i mistrzostwom Polski, świadczy to, że od lat w zmaganiach na „Grzybówce” biorą udział mistrzowie świata, mistrzowie Europy, mistrzowie Polski w tej dyscyplinie. Siódma edycja zawodów pokazała, że wciąż jednak w naszej imprezie najważniejszy jest jej integracyjny charakter, możliwość rekreacji, dobra zabawa, w tym wspólna biesiada przy ognisku, a także możliwość pogłębienia swojej wiedzy na temat grzybów i bogactw tutejszych lasów. Niemniej, cenne nagrody też były ważne. W tym roku zwycięzcy otrzymali puchary, pamiątkowe medale, dyplomy, a także np. kuchenkę indukcyjną, robot planetarny, saturator, multicooker, blender kielichowy czy frytkownicę – mówi nam Arkadiusz Trzebuniak, przewodniczący zarządu dzielnicy Golejów oraz pomysłodawca i organizator imprezy.

– Golejowskie grzybobranie to naprawdę cenna inicjatywa, podtrzymująca piękną polską tradycję, to też znakomity sposób na spędzenie wolnego czasu z rodziną na łonie natury, szansa na poznanie bogactw naturalnych tutejszych lasów, na sąsiedzką integrację, a także na skorzystanie z infrastruktury tutejszej „Grzybówki”. Nasze zawody, co istotne, są dla uczestników bezpłatne, a firma „Domino” PW Dominik Bugajski rokrocznie dba o to, by nikt nie wyszedł z niej głodny. Chciałem podziękować członkom rady dzielnicy Golejów nowej kadencji za trud włożony w organizację imprezy. Bez tak zgranego „teamu” byłoby trudno, szczególnie, że w kwestii finansów właściwie musimy liczyć na siebie – dodaje Arkadiusz Trzebuniak, który już teraz zaprasza wszystkich na przyszłoroczną edycję mistrzostw.

(DaV)


Klasyfikacja zawodów

Kategoria główna – najwięcej znalezionych grzybów

1. Hanna Wybraniec z synem Franciszkiem, Książenice, gmina Czerwionka-Leszczyny – 4 kg 798 g

2. Marcin Biegiesz z synem Wiktorem, Rybnik, dzielnica Golejów – 2 kg 238 g

3. Radosław Kubisz, Góra, powiat pszczyński – 2 kg 10 g

4. Leszek Michalik, Leszczyny, gmina Czerwionka-Leszczyny – 1 kg 734 g

5. Waldemar Miera z synem Adamem, Rybnik, dzielnica Golejów – 1 kg 483 g

Kategoria dodatkowa – najdorodniejszy znaleziony okaz

1. Krzysztof Rydzkowski, Rybnik, 280 g

2. Radosław Kubisz, Góra, powiat pszczyński, 268 g

3. Hanna Wybraniec z synem Franciszkiem, Książenice, gmina Czerwionka-Leszczyny, 176 g

4. Waldemar Miera z synem Adamem, Rybnik, dzielnica Golejów, 173 g

5. Katarzyna Ochojska, Rybnik, 141 g

  • Numer: 38 (1191)
  • Data wydania: 19.09.23
Czytaj e-gazetę