środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Komendant Marekwica odpowiada na zarzuty

22.08.2023 00:00 sub

Po publikacji na łamach „Nowin Wodzisławskich” artykułu „Komendant oskarża komendanta” do sprawy postanowił odnieść się Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Wodzisławiu Śląskim nadkom. Adam Marekwica, prostując niektóre z opinii byłego zastępcy komendanta KP Rydułtowy.

Adam Marekwica zapewnia, że konfliktu personalnego pomiędzy nim, a Kubiakiem nie było, choć niektórzy policjanci mogli odnieść takie wrażenie. Potwierdzeniem tego faktu mogą być liczne nagrody oraz awanse w stopniu policyjnym i podwyższenie dodatku funkcyjnego, których inicjatorem był komendant Marekwica – Nie jest prawdą, że w trakcie postępowania sądowego, były zastępca komendanta (jak twierdzi) nie otrzymywał żadnych nagród i dodatków – stwierdza nadkom. Marekwica. Wystąpiliśmy do Komendy Powiatowej Policji o wykaz takich nagród pieniężnych w latach 2020 – 2022. – Informuję, że Janusz K. w latach 2020 – 2022 otrzymywał wyróżnienia w postaci nagród pieniężnych. Na podstawie art. 120a Ustawy o Policji wstrzymane było jedynie dodatkowe świadczenie pieniężne, z uwagi na wystąpienie w tym okresie przesłanki ujemnej do jego wypłacenia. Niezwłocznie jednak po ustaniu ustawowej przesłanki negatywnej, Komendant Powiatowy Policji w Wodzisławiu Śląskim wydał stosowną decyzję i świadczenie to ponownie zostało przyznane Januszowi K. – informuje asp. Sztab. Małgorzata Koniarska, oficer prasowa KPP Wodzisław Śląski.

W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach zapytaliśmy m.in. o to, czy do KWP wpływały informacje na temat konfliktu personalnego na linii Marekwica-Kubiak oraz czy KWP została poinformowana o złożeniu prywatnego aktu oskarżenia. – Do Komendy Wojewódzkiej w Katowicach nie wpłynęło żadne oficjalne pismo z sądu dotyczące sprawy, o którą Pan Redaktor pyta, jak również nie wpłynęła żadna korespondencja dotycząca konfliktu personalnego z nadkom. Adamem Marekwicą (w okresie od dnia objęcia przez niego stanowiska Pierwszego Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Wodzisławiu Śląskim) – przekazuje kom. Sabina Chyra-Giereś Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach. Ponadto w KWP zapytaliśmy o to, dlaczego komendant wojewódzki nie przyjął Janusza Kubiaka na rozmowę, choć ten zgłaszał taką prośbę za pośrednictwem Komendanta Powiatowego Policji w Wodzisławiu Śląskim mł. insp. Wiesława Dryji. – W związku z tym, że Policja jest formacją zhierarchizowaną, policjanci, którzy chcą odbyć rozmowę z Komendantem Wojewódzkim w pierwszej kolejności winni ten fakt zgłosić swojemu bezpośredniemu przełożonemu, który podejmuje odpowiednie kroki w tym zakresie. Jeśli chodzi o zaplanowane, czy też odbyte lub przełożone spotkania z panem Komendantem, to Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach nie prowadzi takiego rejestru – wyjaśnia oficer prasowa KWP.

Powody przeniesienia

Zastępca komendanta powiatowego szczegółowo wyjaśnia także powody przeniesienia Janusza Kubiaka z KP Rydułtowy do KP Gorzyce. – Nie można traktować tego w kategoriach degradacji, a raczej awansu, bo Komisariat Policji w Gorzycach, zatrudnia większą obsadę osobową niż KP Rydułtowy. Intencją kierownictwa KPP był wzrost wykrywalności przestępstw w KP Gorzyce, gdzie poziom ten był niższy, aniżeli w pozostałych 3 komisariatach policji, natomiast w KP Rydułtowy, dzięki pracy policjantów z zespołu kryminalnego oraz zastępcy komendanta, odpowiedzialnego za sprawy kryminalne, wykrywalność była bardzo wysoka. Rolą komendanta powiatowego jest takie zarządzanie podległymi jednostkami, aby reagować na braki w pewnych obszarach służby i dążyć do ich polepszenia. Dlatego właśnie naturalną decyzją była zamiana komendantów, zważając na wcześniejsze dokonania Janusza Kubiaka, który wykazywał się dużą pracowitością, co przekładało się na wyniki – wyjaśnia nadkom. Adam Marekwica. Na potwierdzenie tego faktu KPP przytacza liczby – statystyki wykrywalności 7 kategorii przestępstw (kradzież mienia, kradzież pojazdu, kradzież z włamaniem, rozbój i wymuszenie rozbójnicze, uszkodzenie ciała, uszkodzenie mienia oraz bójka i pobicie) przed i po objęciu stanowiska w Gorzycach przez Janusza Kubiaka. – W roku 2020 KP Gorzyce miało wykrywalność na poziomie 37,9 %, natomiast KP Rydułtowy – na poziomie 81,8%. W 2021 roku KP Gorzyce miało wykrywalność na poziomie 56,8%, natomiast KP Rydułtowy – na poziomie 82,7%. W roku 2022 KP Gorzyce miało wykrywalność na poziomie 76,4%, natomiast KP Rydułtowy – na poziomie 90,5%. – wylicza Małgorzata Koniarska. Przypomnijmy, że Kubiak został przeniesiony do KP Gorzyce we wrześniu 2022r a efekty jego pracy widać już po kilku miesiącach (wzrost wykrywalności o prawie 20% na koniec 2022 roku)

Sprawa donosu i uniewinnienie

Zastępca KPP Wodzisław Śląski odniósł się także do sprawy samego oskarżenia i późniejszego uniewinnienia swojego podwładnego, a także donosu, o którym pisaliśmy w poprzednim artykule. Adam Marekwica podtrzymuje, że to nie on stał za wysłaniem anonimu do Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji w Warszawie. Przypomnijmy, że w sprawie chodziło o kwotę 756,21 zł z tytułu wynagrodzenia, które Kubiak pobrał, choć przebywał na zwolnieniu lekarskim, bo do KPP Wodzisław Śląski te zwolnienia nie trafiały, a przekazywane były kierownictwu WSP w Szczytnie. – Prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego w Wodzisławiu Śląskim Janusz Kubiak został uniewinniony od popełnienia zarzuconego mu czynu. Z uzasadnienia wynika, że Sąd I instancji uznał, iż oskarżony zarzucanego mu przestępstwa nie popełnił, gdyż nie sposób w ocenie Sądu przypisać zachowaniu oskarżonego Janusza Kubiaka znamion przestępstwa oszustwa, albowiem brak jest dowodów, które wskazywałyby na istnienie po jego stronie pierwotnego zamiaru oszukańczego. Prokurator nie wykazał tego (nie udowodnił) przedstawionymi sądowi dowodami w żadnym zakresie. Za to wszystkie dowody jakie zgromadzono (tj. też te jakie przeprowadzono na wniosek oskarżonego i jego obrońcy) wykazały, że oszukańczego zamiaru oskarżony nie miał – informuje wiceprezes Sądu Okręgowego w Rybniku sędzia Paweł Stępień. – O braku istnienia po stronie oskarżonego pierwotnego zamiaru oszukańczego przesądza także postawa oskarżonego Janusza Kubiaka, który gdy tylko dowiedział się od Komendanta Powiatowego Policji w Wodzisławiu Śląskim, że druki zwolnień lekarskich nie trafiły do właściwej komórki oraz nie zostały dokonane potrącenia z uposażenia, w dniu 16 lipca 2020r. sporządził raport o dokonanie stosownych potrąceń zgodnie z okresami, w których przebywał na zwolnieniach lekarskich. Zgodnie z prośbą oskarżonego, jego uposażenie za miesiąc sierpień 2020 r. zostało zmniejszone o kwotę 756,21 zł. Ustalono, że postępowanie Janusza Kubiaka było prawidłowe, a przynajmniej mające oparcie w przepisach instrukcji – wyjaśnia sędzia Paweł Stępień.

Badanie DNA

Ostatnią nieścisłością, którą zaznacza nadkom. Marekwica, jest rzekoma opinia z badania DNA, której nie przedstawiono w Sądzie. Ten fakt potwierdziliśmy w Sądzie Okręgowym w Rybniku. – Do pozwu nie była dołączona opinia odnośnie badania DNA. Na dzień dzisiejszy opinia dot. badania DNA nie została dołączona – zapewnił sędzia Paweł Stępień w odpowiedzi na nasze pytania, sporządzonej 16 sierpnia, zaznaczając jednocześnie, że przewód sądowy w tej sprawie nie został jeszcze otwarty.

Szymon Kamczyk

  • Numer: 34 (1187)
  • Data wydania: 22.08.23
Czytaj e-gazetę