Festiwal Żelaznego Szlaku Rowerowego w Godowie i Łaziskach przyciągnął tłumy
– W ciągu dwóch dni gminę Godów odwiedziło 4 tys. rowerzystów – słyszymy w Urzędzie Gminy w Godowie. Dlaczego? Ponieważ przez dwa dni – 20 i 21 maja – trwał tam Festiwal Żelaznego Szlaku Rowerowego. W ramach wydarzenia dla miłośników dwóch kółek przygotowano dla wiele atrakcji, zwłaszcza tych kulinarnych.
GODÓW – Przez naszą gminę przebiega znaczny odcinek Żelaznego Szlaku Rowerowego, trasy doskonale znanej już w środowisku turystycznym całego kraju. Byliśmy pomysłodawcami tej wyjątkowej trasy, więc Festiwalu nie mogło w naszej gminie zabraknąć – mówi wójt gminy Godów Mariusz Adamczyk. Jak dodaje, chodziło m.in. o to, by przybliżyć szlak mieszkańcom gminy, którzy wielokrotnie o nim słyszeli, ale nie poruszali się jeszcze po nim. Wójt Adamczyk zwraca uwagę, że to założenie się udało. Bo nie brakowało osób, które na Żelaznym Szlaku Rowerowym pojawiły się po raz pierwszy, albo nie były na nim od dawna.
Jak przekazuje Urząd Gminy w Godowie, łącznie w samym tylko Godowie na ścieżce rowerowej pojawiło się ponad 4 tys. rowerzystów. Dla nich, ale również dla tych, którzy tam przybyli niekoniecznie na rowerze, przygotowano wiele atrakcji. W sobotę na gości czekała fotobudka, a dla młodszych rowerzystów animacje dla dzieci. W Łaziskach i Godowie można było pobrać pieczątki, stanowiące element gry terenowej, która obejmowała cały Żelazny Szlak Rowerowy.
W niedzielę na Festiwalu gościł znany kucharz Remigiusz Rączka. Przygotowane przez niego potrawy – m.in. smażone langosze – cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Zresztą z dobrym skutkiem o podniebienia uczestników Festiwalu zadbały również gospodynie z KGW, które przygotowały wiele regionalnych specjałów, takich jak wodzionka, czy chleb z lokalnym miodem. Można też było skosztować tradycyjnego śląskiego kołocza.
Stowarzyszenie Rowery Zabytkowe z Zabrza pokazało z kolei czym i w czym poruszali się rowerzyści w pierwszej połowie XX w., a jednostka OSP Godów zaprezentowała swój specjalistyczny sprzęt oraz możliwości, jakie daje on w ratowaniu ludzkiego zdrowia i życia. Młodsi rowerzyści mogli skorzystać z miasteczka rowerowego, gdzie pod okiem funkcjonariuszy wydziału ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śl., mogli szlifować zasady prawidłowego poruszania się po drogach publicznych. Dzieci mogły również spróbować swoich sił w grze ekologicznej przygotowanej przez Ekodoradcę gminy Godów. Na zakończenie Festiwalu przygotowano zaś koncert zespołu Sunny Band.
(juk)
Najnowsze komentarze