Semana Santa, czyli Wielki Tydzień w Andaluzji
Semana Santa to w Hiszpanii tradycyjne obchody Wielkiego Tygodnia. Są to widowiskowe procesje pokutne zakapturzonych postaci – nazarenos, które przemieszczają się ulicami andaluzyjskich miast w towarzystwie muzyki bębnów i instrumentów dętych.
Takie procesje w 2022 roku obserwował pochodzący z Pszowa Łukasz Brzeziński, który na co dzień mieszka w Krakowie, ale podróżuje i fotografuje w różnych miejscach na świecie. Odwiedził Andaluzję, a konkretnie miejscowości Malagę, Cordobę i Sewillę, gdzie odbywa się wielki finał fiesty Semana Santa.
Według niektórych, udział mieszkańców Andaluzji w tradycyjnych procesjach jest o wiele bardziej zakorzeniony w tradycji niż np. corrida. W procesjach udział biorą członkowie stowarzyszeń, które w niektórych przypadkach działają nawet od kilku wieków. Spiczasty kaptur to natomiast atrybut nazarenos, który pozostał jeszcze z czasów inkwizycji. Może kojarzyć się z amerykańskim Ku Klux Klan, ale ma zupełnie inne znaczenie. Tak, jak kiedyś, również w czasie procesji nietypowe nakrycie głowy to symbol pokutników, którzy żałują za swoje przewinienia.
W tradycyjnych pochodach używa się również ogromnych, niesionych na barkach platform, odgrywane są sceny z Nowego Testamentu, a sama procesja trwa niekiedy nawet cały dzień, pokonując wiele kilometrów do katedry w Sewilli.
(ska)
Najnowsze komentarze