środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Piekarnie i cukiernie z niższą stawką za gaz od kwietnia

21.02.2023 00:00 sub

KRAJ Cukiernicy i piekarze, którzy w swojej działalności korzystają z gazu, od kwietnia mają otrzymać pomoc w postaci obniżonych stawek za gaz. Ustawa w tej kwestii jest procedowana, a z takiej pomocy będzie mogło skorzystać nawet 3000 podmiotów.

Sprawę przedstawił na Komisji Finansów Publicznych poseł Adam Gawęda. – Płynęły do mnie sygnały nie tylko od naszych lokalnych piekarzy i cukierników, ale także z innych części regionu. W rozmowach z parlamentarzystami ten temat był podejmowany, co świadczyło o konieczności szybkiego podjęcia działań. Część tych uwag dotyczyła dostępności węgla i możliwości jego zakupu, co udało się już rozwiązać po naszych interwencjach. Uwagi dotyczyły również cen gazu. Poruszaliśmy to kilkakrotnie w kręgach rządowych, aby wypracować rozwiązania, które pozwalają na utrzymanie cen gazu dla tej grupy odbiorców na takim samym poziomie, jak dla pozostałych odbiorców wrażliwych, szkół, szpitali. Mocno akcentował konieczność szybkiego procedowania opracowanej, korzystnej dla piekarzy zmiany również premier Mateusz Morawiecki. Zauważalne zmiany na rynkach krajowym i europejskim, zawirowania w dostawach paliw – gazu, ropy i węgla, wywołane wojną na Ukrainie, doprowadziły do skokowego wzrostu cen wielu produktów spożywczych. Wśród nich drożejący chleb i inne rodzaje pieczywa, są szczególnie odczuwalne wśród najuboższej części społeczeństwa. Każdy wie, że ciężko wyobrazić sobie codzienne menu bez chleba. Choć istnieją diety, wykluczające pieczywo, większość Polaków codziennie zaopatruje się u piekarzy i cukierników – podkreśla poseł Adam Gawęda, który zaproponował rozwiązania do ustawy, po konsultacjach z rządem i resortem finansów.

Dyskusja na komisji

Po tych uzgodnieniach, w czasie posiedzenia Komisji Finansów Publicznych wprowadził poprawkę do ustawy. – Oczywiście pojawiła się w dyskusjach propozycja poszerzenia odbiorców, mogących skorzystać z takiej formy pomocy. Mając świadomość ogromu kosztów, które już teraz ponosimy na wprowadzone w różnych formach ograniczenia cen energii i gazu dla odbiorców indywidualnych, dla gospodarstw domowych, a także wiele innych mechanizmów wsparcia – w postaci tarcz antyinflacyjnych, na tych rozwiązaniach uznaliśmy, ze należy się skupić i je wprowadzić. Owszem, ciagle przecież obserwujemy sytuację w Polsce i w krajach sąsiednich i jeśli zajdzie potrzeba wsparcia innych grup społecznych czy gospodarczych, zastosujemy nowe rozwiązania, adekwatne do potrzeb i możliwości. Na tym etapie naszym celem było to, aby do grupy odbiorców wrażliwych włączyć piekarzy, ciastkarzy i cukierników, czyli te zawody, które dotkliwie odczuły wysokie ceny gazu – wyjaśnia poseł Gawęda. Wiemy przecież, że regulacje nie mogą naruszać także unijnych dyrektyw, które ograniczają możliwość udzielania pomocy publicznej, dla zachowania zasady konkurencyjności.

Maksymalna cena 200,17 zł/MWh

Poprawka wpisuje się w pomoc de minimis, czyli nie może przekroczyć kwoty 200 tys. euro. dla jednego beneficjenta. Ustawa trafi jeszcze pod obrady Senatu, a jeśli pojawią się poprawki, może wrócić pod głosowanie do Sejmu. Później zostanie przedłożona do podpisu prezydenta. Zakładany termin wejścia w życie nowych przepisów to 1 kwietnia. Z obniżonych stawek będzie mogło skorzystać według szacunków  ok. 2700-3000 podmiotów. Co ważne, rządzący celują w pomoc małym, rodzinnym firmom, dlatego założono, że dochód z zakresu wypieku pieczywa, ciast czy wyrobów cukierniczych musi obejmować minimum 50 proc. dochodów przedsiębiorstwa. Według zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego, stawki za gaz na poziomie gospodarstw domowych utrzymane zostaną do końca roku, a piekarnie dzięki temu będą mogły zapłacić nawet o 400 zł mniej za MWh. Maksymalna cena gazu ma wynieść 200,17 zł za MWh.

Nie wszyscy pieką gazem

Co w takim razie z piekarniami, które nie korzystają z gazu, a wykorzystują energię elektryczną w produkcji? – Tutaj z pomocą przychodzą programy związane z rozbudową instalacji fotowoltaicznych i zastosowanie lokalnego magazynu energii, na co można uzyskać duże wsparcie oraz niskooprocentowaną pożyczkę. Mówiąc wprost, każda piekarnia, choć w tym wypadku również firmy i przedsiębiorcy innych branż mogą wziąć udział w Programie „50 kW na start”, wspierającym przedsięwzięcia z zakresu odnawialnych źródeł energii. Wsparcie polega na finansowaniu zabudowy mikroinstalacji fotowoltaicznych, tj. instalacji o mocy do 50 kW z terenu województwa śląskiego. Każdy powinien też uwzględnić swoją specyfikę pracy piekarni i jeśli potrzebna jest rozszerzona instalacja o magazyn energii, to powinna być uwzględniona w całym projekcie przebudowy, także te koszty będą uwzględnione jako tzw. kwalifikowane. Mam świadomość, że większość tradycyjnych piekarni głównie pracuje nocą, kiedy nie działa fotowoltaika. Magazyn energii pozwoli na jej wykorzystanie w nocy – zaznacza Adam Gawęda.

(ska)


Jak uzyskać dofinansowanie do fotowoltaiki?

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach realizuje Program „50 kW na start”, wspierający przedsięwzięcia z zakresu odnawialnych źródeł energii dla przedsiębiorców. Wsparcie polega na finansowaniu zabudowy mikroinstalacji fotowoltaicznych, tj. instalacji o mocy do 50 kW z terenu województwa śląskiego. Beneficjentami środków mogą być wszystkie przedsiębiorstwa prowadzące działalność na terenie województwa śląskiego. Dofinansowanie do 100 proc. kosztów kwalifikowanych zadania w tym:

  • w formie nieumarzalnej pożyczki i dotacji (nieumarzalna pożyczka w wysokości 70 proc. udzielonego dofinansowania, oprocentowana 0,8 stopy redyskonta weksli, lecz nie mniej niż 3 proc. w stosunku rocznym – aktualnie oprocentowanie wynosi 5,44 proc.; dotacja do 30 proc. udzielonego dofinansowania)

lub

  • w formie dotacji do 15 proc. kosztów kwalifikowanych zadania.

Wnioski wraz załącznikami należy składać w siedzibie WFOŚiGW w Katowicach.

Aktualnie odbywa się pierwszy nabór wniosków do projektu. Potrwa jeszcze do końca marca 2023. Kolejny nabór zaplanowano od 1 do 30 kwietnia, a trzeci od 1 do 31 maja lub do wyczerpania alokacji środków.

  • Numer: 8 (1161)
  • Data wydania: 21.02.23
Czytaj e-gazetę