środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Nowy rok – nowy wniosek na węgiel

10.01.2023 00:00 sub

WODZISŁAW ŚL. Miasto również w 2023 roku przystąpiło do samodzielnego zakupu preferencyjnego paliwa stałego. Trudna sytuacja, w jakiej znaleźli się mieszkańcy polskich miast, doprowadziła do wdrożenia wspomnianych ustaleń. W wodzisławskim Urzędzie Miasta można ponownie składać wnioski do 15 kwietnia 2023 r.

Jak przekazuje Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Wodzisławia Śląskiego, osoby które złożyły wniosek o zakup preferencyjny paliwa stałego w magistracie w ubiegłym roku, oświadczyły w ten sposób wstępne zainteresowanie zakupem węgla w 2023 roku. W związku z powyższym należy ponownie złożyć wspomniany wniosek w nowym roku do 15 kwietnia br.

Miasto na bieżąco realizuje założenia rządowego programu sprzedaży paliwa stałego w preferencyjnej cenie. Cały przyznany miastu w sortymencie ekogroszek w 2022 roku został rozdysponowany wodzisławianom, dlatego zawnioskowaliśmy o zwiększenie limitu. Miasto dopełniło wszystkich niezbędnych formalności wynikających z przepisów, mimo to limit nie został zwiększony.

Osoby, które złożyły wnioski o zakup węgla w preferencyjnej cenie w sortymencie ekogroszek, mogą złożyć wniosek o zakup węgla po cenie preferencyjnej od 1 stycznia 2023 r. uwzględniający limit niezakupiony do 31 grudnia 2022 r. (3 tony).

Komu przysługuje zakup paliwa stałego w preferencyjnej cenie?

Zgodnie z zapisami ustawy, zakup węgla kamiennego w preferencyjnej cenie będzie przysługiwał osobie fizycznej w gospodarstwie domowym, które spełnia warunki uprawniające do dodatku węglowego i zostało wpisane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Limit paliwa węglowego na jedno gospodarstwo domowe wynosi od 1 stycznia 2023 r. – nie więcej niż 1,5 tony. Jeśli do 31 grudnia 2022 r. nie dokonano zakupu węgla lub zakupiono go mniej niż 1,5 tony to ilość paliwa niezakupionego w ramach obowiązującego limitu, powiększa limit określony od 1 stycznia 2023 r.

Komu nie przysługuje zakup paliwa stałego w preferencyjnej cenie?

Wnioskodawcy lub członkowi gospodarstwa domowego, który nabył paliwo stałe na sezon grzewczy 2022/2023 w cenie niższej niż 2 tys. zł brutto za tonę w ilości co najmniej takiej, jak określa ustawa o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe. Po opłaceniu faktury, wydanie węgla zależy od dostępności paliwa stałego, które miastu przekazuje Polska Grupa Górnicza S.A.

Wnioski na zakup węgla dostępne są na stronie wodzisławskiego magistratu.

Złożyłeś wniosek o zakup węgla – co dalej?

Po weryfikacji wniosku przez urzędników przy ocenie pozytywnej urząd poinformuje drogą mailową i telefoniczną o pozytywnym wyniku weryfikacji wraz z informacją o wystawieniu faktury proforma za zakup paliwa. Osoby, które wskazały adres e-mail otrzymają faktury proforma elektronicznie. Pozostali otrzymają wiadomość SMS z informacją o wystawionej fakturze i możliwością jej odbioru. Fakturę proforma w formie papierowej będzie można odebrać w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta Wodzisławia Śląskiego (ul.Bogumińska 4B) (miejsce składania wniosków). Płatności należy dokonać na specjalny numer konta, podany w fakturze (numer konta: 65 1240 6292 1111 0011 1969 6328). W tytule przelewu należy podać numer faktury proforma, gdyż będzie on niezbędny do odebrania paliwa w składzie.

Termin zapłaty faktury to 7 dni (liczone od daty wystawienia faktury, czyli dnia powiadomienia (e-mail lub sms) o jej wystawieniu). Wiadomość e-mail zostanie wysłana z adresu: kancelaria@wodzislaw-slaski.pl.

Jeśli ocena wniosku będzie negatywna, urząd poinformuje o tym drogą mailową i telefoniczną lub tradycyjną drogą pocztową z podaniem przyczyny odmowy.

Dokonanie wpłaty uruchomi procedurę wydania paliwa

Po otrzymaniu płatności miasto przekaże informację o możliwości wydania paliwa ze składu węgla. Miejscem odbioru węgla będzie skład węglowy „TOMEX” w Wodzisławiu Śląskim (ul. Marklowickiej 34C). Pracownicy składu skontaktują się z klientem w sprawie uzgodnienia konkretnego terminu odbioru paliwa. Każdy mieszkaniec może zorganizować transport węgla do swojej posesji we własnym zakresie lub skorzystać z transportu oferowanego przez skład. Zorganizowanie transportu i opłata za tę usługę pozostaje po stronie mieszkańca.

(ska)

  • Numer: 2 (1155)
  • Data wydania: 10.01.23
Czytaj e-gazetę