środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Ekonowiny: Wspólnie odbudujemy Odrę

08.11.2022 00:00 sub

Odbudowa bioróżnorodności Odry – z dużym wsparciem. Pięć Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, działających w dorzeczu drugiej największej polskiej rzeki, przekaże łącznie 14 milionów złotych w formie dotacji na zarybianie. Dziś – na szczecińskiej Łasztowni – Prezesi Zarządów WFOŚiGW w Szczecinie, Zielonej Górze, Wrocławiu, Opolu i Katowicach ogłosili porozumienie w ramach programu „Odbudowa ekosystemu i różnorodności biologicznej rzeki Odry”.

W spotkaniu wzięli udział: Małgorzata Golińska – Sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Artur Szałabawka – Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, Zbigniew Bogucki – Wojewoda Zachodniopomorski, a także Prezesi Zarządów Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: Marek Subocz – WFOŚiGW w Szczecinie, Mariusz Herbut – WFOŚiGW w Zielonej Górze, Łukasz Kasztelowicz – WFOŚiGW we Wrocławiu, Aleksandra Drescher – WFOŚiGW w Opolu oraz Tomasz Bednarek – WFOŚiGW w Katowicach.

Celem jest wsparcie odbudowy ekosystemu Odry między innymi poprzez zarybianie i inne systemowe działania dotyczące odbudowy ekosystemu i różnorodności biologicznej. Przyczynią się one do lepszego zarządzania żywymi zasobami rzeki oraz ich skuteczniejszej ochrony – mówi Małgorzata Golińska – Sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Program przyczyni się do przywrócenia populacji ryb i odbudowy ekosystemu Odry sprzed kryzysu oraz jej walorów przyrodniczych. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w ratowaniu naszej wspólnej rzeki przed zanieczyszczeniem. Wyłowiliśmy blisko 170 ton ryb i mięczaków i tym samym zapobiegliśmy wtóremu zakażeniu rzeki. Wyrazy uznania kieruję do strażaków – zarówno Państwowej, jak i Ochotniczej Straży Pożarnej, żołnierzy WOT i wojsk operacyjnych, funkcjonariuszy policji oraz pracowników administracji zespolonej, samorządowców nadodrzańskich, pracowników Wód Polskich, Polskiego Związku Wędkarskiego, rybaków oraz wędkarzy zaangażowanych w usuwanie skutków zanieczyszczenia Odry – mówi Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

W ramach programu dofinansowane będzie zarybianie zgodnie z aktualnymi operatami rybackimi lub innymi dokumentami, potwierdzającymi konieczność zarybiania, w tym m.in. pozyskiwanie tarlaków jako genetycznej bazy wyjściowej do produkcji materiału zarybieniowego; odtworzenie tarlisk jako naturalnych miejsc odbudowy ekosystemu flory i fauny związanych z namnażaniem ryb i skorupiaków, a także monitoring ssaków żyjących w ekosystemie Odry. Działania – o ile korzystnie wpłyną na główny nurt – będą mogły być prowadzone także na dopływach.

Odra łączy – nie tylko mieszkańców Pomorza Zachodniego, ale całej zachodniej Polski. Jako Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej reagujemy na nadzwyczajną sytuację zagrożenia naszej rzeki i przekazujemy środki na ochronę odrzańskiej przyrody. Będą to dotacje w wysokości 100% dla jednostek, które są uprawnione do zarybiania wód. Szczeciński Fundusz przeznacza 3 miliony złotych na odbudowę ekosystemu i różnorodności biologicznej rzeki Odry – wyjaśnia Marek Subocz – Prezes Zarządu WFOŚiGW w Szczecinie.

Program, którego celem jest odbudowa ekosystemu i różnorodności biologicznej Odry jest zaplanowany na lata 2022-2025. Dofinansowanie to dotacja w wysokości 100% kosztów przedsięwzięcia. O środki będą mogły wnioskować podmioty uprawnione do zarybiania, w tym m.in. uczelnie i instytuty badawcze, organizacje pozarządowe i społeczne, organizacje producentów ryb, organy administracji publicznej lub parki narodowe – do ochrony ryb na swoim terenie.

(eco)


Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja

  • Numer: 45 (1146)
  • Data wydania: 08.11.22
Czytaj e-gazetę