Pamiętają o powstańcach z gminy
W Godowie pamiętają o powstańcach. W 103. wybuchło I powstanie śląskie uczczono pamięć poległych.
GODÓW Nocą z 16 na 17 sierpnia 1919 r. wybuchło I powstanie śląskie. Część walk toczyła się w miejscowościach znajdujących się obecnie w granicach gminy Godów – w Gołkowicach oraz Godowie. W starciach brali udział i ginęli mieszkańcy tych i innych miejscowości gminy Godów. W 103. rocznicę tego wydarzenie uczczono pamięć poległych.
Powstańczy Rajd Rowerowy
13 sierpnia jedno z powstańczych miejsc pamięci odwiedzili uczestnicy Rowerowego Rajdu Powstańczego. Uczestnicy Rajdu wyruszyli z Zebrzydowic do Petrovic u Karvine (w 1919 r. mieścił się tam obóz powstańców), odwiedzając istotne miejsca pamięci poświęcone powstaniom śląskim. W Godowie zatrzymali się przy dawnym dworcu PKP, przy którym 103 lata temu stoczona została bitwa o Godów. Tam kwiaty i znicze pod pomnikiem upamiętniającym trzech rozstrzelanych w tym miejscu przez Grenzschutz powstańców: Franciszka Burdzika, Karola Wodeckiego i Józefa Zieleckiego, złożyła delegacja gminy Godów: sekretarz Gminy Brygida Dobisz i zastępca przewodniczącego Rady Gminy w Godowie Zygmunt Skupień. Kwiaty złożyła też delegacja uczestników Rajdu.
Zapalili znicz
– Ci ludzie wierzyli, że walczą w słusznej sprawie. A walczyli o to, by Górny Śląsk był częścią Polski. W tej walce poświęcili to, co najcenniejsze, swoje życie. Cześć ich pamięci!- podkreśla wójt Mariusz Adamczyk. W rocznicę wybuchu I powstania śląskiego wójt gminy Godów Mariusz Adamczyk, przewodniczący Rady Gminy w Godowie Antoni Tomas i sołtys Gołkowic Piotr Wrodarczyk zapalili znicz na pomniku upamiętniającym poległych w powstaniach śląskich mieszkańców Gołkowic.
Oni zginęli
W toku powstańczych walk lat 1919 – 1921 z terenu gminy Godów pochowani są: na cmentarzach katolickich w Skrzyszowie – Wawrzyniec Staszek, Maksymilian Sigel, Jan Pietroszek, w Godowie – grób zbiorowy Karola Wodeckiego, Franciszka Burdzika, Józefa Zieleckiego, Piotra Potysza i Wilhelma Chroboka, w Gołkowicach -Stefan Damec, Emil Mencner, Józef Patas, Emil Majzner, Paweł Sobik, Antoni Papok, Rudolf Szostek, Emil Tomaszek, Augustyn Panus, Ernest Robenek, Konrad Serwotka, Franciszek Sernik oraz na cmentarzu ewangelickim w Gołkowicach – wspólna mogiła Karola Borka i Karola Pszczołki.
(juk)
Najnowsze komentarze