Budowa domu kilkanaście procent droższa niż przed rokiem
KRAJ Niepewna sytuacja gospodarcza sprawia, że wiele osób, które planowało budowę domu, zastanawia się, czy będzie w stanie udźwignąć stale rosnące koszty i doprowadzić inwestycję do końca. Czynników, które mają wpływ na powodzenie realizacji tych projektów jest mnóstwo i właściwie każdy przypadek można rozpatrywać indywidualnie. Tymczasem GUS opublikował zebrane w maju dane dotyczące cen robót budowlano-montażowych, które pokazują, jak w ciągu roku zmieniły się warunki na rynku.
Decyzja o rozpoczęciu budowy domu, ze względu na duży koszt inwestycji i często wieloletnie zobowiązanie kredytowe, nigdy nie należała do najłatwiejszych. Wyzwaniem, nawet jeśli pominiemy czynniki finansowe, jest sprostanie również wielu innym kwestiom, które pojawiają się przy tej okazji, a które mają kluczowe znaczenie przy szybkiej, sprawnej i jakościowej budowie. Na jakie materiały się zdecydować, która ekipa wykona prace profesjonalnie i zgodnie z naszą wizją, ile czasu potrwają sprawy związane z różnego rodzaju dokumentacją, jakie wybrać drzwi, okna, płytki, ogrzewanie, dach i wiele, wiele innych.
Tymczasem aktualna sytuacja gospodarcza, nie tylko w kraju, ale i na świecie, sprawia, że na pierwszy plan wysuwają się przede wszystkim kwestie finansowe. Mniej doświadczeni w temacie rozpytują tych, którzy z branżą są bardziej na bieżąco, jak oceniają sytuację, czy przewidują zmiany, kiedy jest dobry czas na budowę, czy ruszać teraz, czy być może trochę poczekać. W różnych miejscach w sieci toczą się długie dyskusje – często jednak wynika z nich tylko to, że mamy tylu samo zwolenników co przeciwników twierdzenia, czy i kiedy pęknie bańka w budowlance, jak będą się kształtować koszty, czy składy budowlane sztucznie zawyżają ceny…
Słuszne wydaje się więc skupienie na swojej indywidualnej sytuacji i rozpatrzenie jej w kilku wariantach – od tego najbardziej optymistycznego, po ten raczej pesymistyczny, ale który nie przekreśla naszych marzeń o domu. Jeśli przyjęcie nawet najbardziej negatywnych założeń nie działa odstraszająco na nasze zasoby i chęci – pora zakasać rękawy.
W przygotowaniu kalkulacji pomocne mogą się okazać dane opublikowane przez GUS, które prezentują dynamikę zmian w kosztach robót budowlano-montażowych.
Główny Urząd Statystyczny opublikował informacje zebrane w maju tego roku – co pozwala porównać, jak zmienia się sytuacja na przestrzeni ostatnich miesięcy, ale także o ile ceny zmieniły się rok do roku.
– Prezentowane wskaźniki cen oprócz funkcji informacyjnej spełniają funkcję deflatorów, wykorzystywane są do waloryzacji kosztów inwestycji, wartości robót budowlano-montażowych w umowach zawieranych pomiędzy inwestorem i wykonawcą, przeliczenia wartości kosztorysowej robót, weryfikacji cen ofertowych w przeprowadzanych przez inwestorów przetargach na roboty budowlane – czytamy w opracowaniu.
(sqx)
Lista 15 wybranych robót budowlano-montażowych, których koszt wzrósł najmocniej od maja 2021 roku do maja 2022 roku:
1. Instalacje centralnego ogrzewania – wzrost o 17,6%
2. Kotłownie i węzły cieplne – wzrost o 16,5%
3. Roboty z gipsu i prefabrykatów gipsowych – wzrost o 15,7%
4. Malowanie – wzrost o 15,2%
5. Konstrukcje drewniane dachowe – wzrost o 14,9%
6. Instalacje gazowe – wzrost o 13,6%
7. Sieci wodociągowe – wzrost o 13,5%
8. Instalacje wodociągowe – wzrost o 13,3%
9. Stolarka budowlana – wzrost o 12%
10. Oprawy oświetleniowe – wzrost o 11,9%
11. Tynki, okładziny i licowanie powierzchni wewnętrznych – wzrost o 11,2%
12. Instalacje kanalizacyjne – wzrost o 10,8%
13. Podłogi i posadzki – wzrost o 10,7%
14. Konstrukcje betonowe i żelbetowe monolityczne – wzrost o 10,1%
15. Ścianki działowe z cegieł budowlanych, betonu komórkowego oraz kształtek szklanych – wzrost o 9,9%
Najnowsze komentarze