6 faktów i mitów na temat koni
GODÓW Od ponad 10 lat na ternie gminy Godów odbywa się przegląd koni. Impreza przyciąga nie tylko hodowców, ale również miłośników tych zwierząt. W tym roku wydarzenie odbyło się 23 lipca na terenie Ośrodka Sportów i Rekreacji Konnej „Mustang” w Krostoszowicach. Zaprezentowane zostały konie: w ręku, w siodle i w zaprzęg. Odbyły się także zawody konne w skokach oraz gry i zabawy z kucykami. W ramach wydarzenia Stowarzyszenie Obrona Granic Państwa zaplanowało wystawę broni palnej oraz prelekcję pn. Spotkanie z historią – od szabli do karabinu wyborowego. Impreza była doskonałą okazją do potwierdzenia faktów i obalenia niektórych mitów na temat koni.
1. Cukier dla koni
Mit. Konie bardzo lubią cukier. Jeżeli podejdzie się do nich ze słodką, białą kostką, przyjmą ją niezwykle chętnie. Jednak czy konie powinny jeść tego typu przekąskę? Okazuje się, że nie jest to najlepszy pomysł. – Lepiej podać koniowi marchewkę, czy jabłko. Są o wiele zdrowszym, ale nadal słodkim smakołyki dla koni – mówi nam Marta Mnich ze Stowarzyszenia Hodowców i Miłośników Koni „Mustang”.
2. Kopyta, jak paznokcie
Fakt. Miłośnicy koni często powtarzają, że bez kopyt nie ma konia. To powiedzenie jest bardzo prawdziwe, bo w końcu to one pozwalają mu się poruszać. – Trzeba dbać o końskie kopyta. Obcinać je i czyścić, bo kopyto to taki odpowiednik ludzkiego paznokcia. Nie można doprowadzić do ich przerośnięcia, bo koń wtedy cierpi – zwraca uwagę Marta Mnich.
3. Konie odpoczywają na stojąco
Fakt. Konie potrafią zadziwiająco skutecznie i długo odpoczywać w pozycji stojącej, ale nie są w stanie osiągnąć w tej pozycji pełni zrelaksowania i pełnowartościowego, głębokiego snu, a więc nie mogą wtedy w pełni zregenerować organizmu. Sen w pozycji stojącej może jednak nawet przez wiele dni pozwolić im na wypoczynek wystarczający do wykonywania intensywnego wysiłku fizycznego.
4. Czerwona wstążka to ostrzeżenie
Fakt. Kiedy jedziemy na zawody, powinniśmy wiedzieć, co oznacza kolorowa kokardka w ogonie lub w grzywie konia. Nieznajomość tych komunikatów może prowadzić do wypadku, np. w sytuacji, gdy znajdujemy się obok konia kopiącego. Czerwona kokardka w ogonie – oznacza konia kopiącego, natomiast czerwona kokardka w grzywie – koń gryzie. Klacze w rui mają w ogonie różowe kokardki.
5. Jak nie wstają, to trzeba pomóc
Fakt. Nowo narodzone źrebię zazwyczaj staje na własnych nóżkach po około 30 – 60 minutach od przyjścia na świat. Jeśli to nie nastąpi po godzinie, to maleństwu należy pomóc utrzymać równowagę. Nowo narodzone źrebię powinno stać maksymalnie godzinę po urodzeniu i wykazywać się odruchem ssania. – Muszą jeść, dlatego muszą stać na nogach – wyjaśnia nam Marta Mnich.
6. Nie od tyłu
Fakt. Nie należy podchodź do konia od tyłu. Ze względu na właściwości końskiego sposobu widzenia, zarówno na wprost przed koniem, jak i za nim znajduje się tzw. martwe pole. Oznacza to, że koń musi przekręcić głowę, żeby zobaczyć, co znajduje się w polu za nim lub przed nim. Dlatego też nie należy podchodzić do wierzchowca całkiem z tyłu lub z przodu. – Najlepiej podchodzić i mówić do konia. Wtedy wie, że się do niego zbliżamy – podkreśla nasza rozmówczyni.
Justyna Koniszewska
Najnowsze komentarze