środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Paweł Remiasz z Marklowic pośmiertnie uhonorowany

21.06.2022 00:00 sub

Grób Pawła Remiasza, uczestnika wszystkich trzech powstań śląskich, a także działacza plebiscytowego oraz weterana wojny polsko-bolszewickiej i II wojny światowej został odznaczony przez katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej symbolem „Tobie Polsko”.

MARKLOWICE 13 czerwca na cmentarzu parafialnym przy ul. Wyzwolenia w Marklowicach odbyła się uroczystość oznaczenia grobu powstańca śląskiego śp. Pawła Remiasza znakiem pamięci „Tobie Polsko”. Przedsięwzięcie zorganizowane zostało przez oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach wraz z Urzędem Gminy Marklowice.

W wydarzeniu wzięli udział: rodzina powstańca, przedstawiciele gminy Marklowice oraz Instytutu Pamięci Narodowej, a także młodzież Szkoły Podstawowej nr 1 w Marklowicach. Zebrani wysłuchali m.in. wspomnień o Pawle Remiaszu. Przypomnijmy, że urodził się on 11 stycznia 1900 r. w Marklowicach Dolnych. W 1919 r. wstąpił jako ochotnik do I Pułku Strzelców Bytomskich, brał udział w walkach na froncie litewsko-białoruskim. W 1920 r. uczestniczył w II powstaniu śląskim walcząc na terenach Wodzisławia Śl. Następnie wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej i uczestniczył w akcji plebiscytowej. W czasie III powstania śląskiego był zaszeregowany w 5 kompanii I baonu 14 pułku piechoty. 23 maja 1921 r. trafił do niewoli pruskiej, gdzie przebywał 7 tygodni. Zmarł 19 marca 1991 r. Uczestnicy wydarzenia na zakończenie złożyli kwiaty, zapalili znicze oraz odmówili modlitwy za zmarłego.

Akcja oznaczania grobów znakiem pamięci, opracowanym przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach, rozpoczęła się 5 lipca 2021 r. w dzień setnej rocznicy zakończenia III Powstania Śląskiego. Znak pamięci „Tobie Polsko” ma formę proporczyka o rozmiarach 20x8 cm wykonanego z porcelany nagrobkowej. Umieszczono na nim inwokację „Tobie Polsko”, pod którą znajduje się wizerunek orła otoczonego datami powstań, a poniżej napisy „Grób Powstańca Śląskiego” i „Instytut Pamięci Narodowej”. Przedsięwzięcie ma na celu uhonorowanie powstańców śląskich, którzy spoczywają na terenie cmentarzy naszego województwa. Ma także pokazać lokalnym społecznościom groby tych, którzy w latach 1929 – 1921 przelewali krew za powrót Górnego Śląska do Polski.

(juk)

  • Numer: 25 (1126)
  • Data wydania: 21.06.22
Czytaj e-gazetę