Tężnia w Marklowicach zachwyciła Francuzów. Tam takich obiektów nie budują
Mają ją już Radlin i Rydułtowy. Niedawno także Marklowice doczekały się takiego obiektu. Mowa o tężni solankowej, której budowa dobiegła końca i teraz z jej dobrodziejstw mogą już korzystać mieszkańcy gminy.
MARKLOWICE Mieszkańcy gminy Marklowice i okolic mogą korzystać z dobroczynnych seansów wdychania solanki. 30 marca odbyło się symboliczne otwarcie tężni, która powstała na terenie Gminnego Centrum Rekreacji „Słoneczna Wyspa”. – Mamy nadzieję, że mieszkańcy będą z tego miejsca korzystać z radością – mówili włodarze Marklowic podczas uroczystego przecięcia symbolicznej wstęgi.
Solanka ze źródeł w Zabłociu
Konstrukcję tężni stanowi słup z gałązek śliwy tarniny zadaszony wiatą na planie ośmiokąta. – Dzięki takiej konstrukcji solanka nie ulega rozwodnieniu w wyniku opadów atmosferycznych a wytwarzający się w otoczeniu tężni aerozol bogaty w całą gamę mikro i makroelementów nie zmienia swoich właściwości i tworzy leczniczy mikroklimat – mówił podczas oficjalnego otwarcia działalności tężni wójt Marklowic Tadeusz Chrószcz. Dalej dodał, że spacerowicze wdychać będą solankę ze źródeł w Zabłociu, która zawiera bardzo wysokie stężenia jodu, oraz takich pierwiastków jak: brom, wapń i magnez.
Tężnia zainteresowała Francuzów
W otwarciu tężni prócz przedstawicieli gminy wzięli także udział przedstawiciele partnerskiego miasta Barlin we Francji, którzy przyjechali do Marklowic z transportem darów dla Ukraińców przebywających na ich terenie. Zapytaliśmy biorącego udział w otwarciu tężni mera Barlin Julian’a Dagbert’a co o niej sądzi. – To bardzo interesujący obiekt. Bardzo mi się podoba – powiedział nam. Dodał, że jego zainteresowanie tężnią jest o tyle większe, ponieważ we Francji nie są budowane tego typu obiekty. Marklowicka tężnia będzie działała do później jesieni, przez całą dobę we wszystkie dni w tygodniu z wyłączeniem dni przewidzianych na serwisowanie czy uzupełnianie solanki.
Ogólnodostępne miejsce o niekomercyjnym charakterze
Na budowę tężni gmina pozyskała środki finansowe w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Koszt inwestycji wyniósł nieco ponad 198 tys. zł, w tym około 82 tys. zł pochodziło ze środków zewnętrznych. Jak podkreślał podczas otwarcia obiektu wójt Chrószcz, w wyniku realizacji tej inwestycji na terenie gminy powstało ogólnodostępne miejsce o niekomercyjnym charakterze służące nie tylko lokalnej społeczności. Tężnia solankowa na wolnym powietrzu to połączenie ruchu i przyjemności z przebywania na łonie natury w miejscu do tego przystosowanym. – Celem naszego przedsięwzięcia jest pielęgnowanie i ożywianie przez aktywność mieszkańców dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego, historycznego oraz turystycznego obszaru stowarzyszenia LGD Morawskie Wrota – podkreślał wójt Chrószcz.
(juk)
Najnowsze komentarze