Od 23 lat promują turystykę
PSZÓW Dokładnie 19 lutego 1999 roku reaktywowało swoją działalność Koło PTTK w Pszowie. Od 23 lat koło tworzą pasjonaci, którzy zaszczepiają w innych miłość do turystyki, aktywności górskiej i odwiedzania wyjątkowych miejsc.
– Od 1999 roku prezesem koła jest Krzysztof Frydrych, który był jednym z ojców reaktywacji koła 23 lata temu. Wcześniej koło działało przy kopalni od 1964 roku, ale od 1989 nastąpił zastój przez kłopoty ze zdrowiem ówczesnego prezesa. – Na kopalni w 1998 roku dowiedzieliśmy się, że nasze koło formalnie ma przestać istnieć ze względu na brak działań od dziesięciu lat. Po naradach z Kazikiem Marchutem postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce. Tak też 19 lutego 1999 roku doszło w końcu do wyboru nowego zarządu koła. Tak to cieśla i elektryk z odstawy głównej uratowali działalność pszowskiego koła PTTK – wspomina z uśmiechem Krzysztof Frydrych, który od tamtego momentu pełni funkcję prezesa.
Znów zwiększa się zainteresowanie
Z początku w 1999 roku koło liczyło ponad 600 członków, głównie pracowników KWK „Anna”. W kolejnych latach sukcesywnie ich ubywało, do niespełna 40 osób w 2019 roku. Wówczas to Krzysztof Frydrych uznał, że czas odejść ze stanowiska. Dał się jednak przekonać kolegom do zaniechania tego pomysłu i obecnie koło znów odnotowuje wzrost zainteresowania. Dzisiaj liczy prawie 100 osób. – Mieliśmy lata chude, ale chyba coś zaczyna się zmieniać. Pandemia spowodowała, że ludzie po okresie zamknięcia chcą wyjść z czterech ścian, spotkać się z innymi, odwiedzić ciekawe miejsca. Widzimy to po naszych wycieczkach, że coraz więcej osób jest chętnych do wyjazdów. Wielu też przekonuje się, że robimy fajne wycieczki, na których mogą odciąć się od szarości dnia codziennego – podkreśla Krzysztof Frydrych.
Turystyka dla każdego
Co istotne, koło ma spore plany na 2022 rok. Pierwszym wyjazdem w tym roku było powitanie nowego roku na Babiej Górze. Kolejne były Biskupia Kopa, Poronin i Wielka Rycerzowa, a na dzień małej rocznicy 23-lecia 19 lutego zaplanowano wyjazd na Wielką Raczę. – Kierunki górskie są najpopularniejsze, a obecnie nie każdego stać na wielodniowe wycieczki. Staramy się organizować nasze wyjazdy w przystępnych cenach, aby każdy mógł skorzystać. W tym roku planujemy zdobycie Korony Gór Polski, czyli 28 najwyższych szczytów pasm górskich naszego kraju. Zaplanowaliśmy wyjazdy na cały rok, m.in. na Śnieżnik i Czupel w marcu, Lubomir i Ślężę w maju, a także kolejne szczyty w następnych miesiącach. Serdecznie zapraszamy do udziału w tych wyjazdach każdego, bez względu na wiek czy zawód. Nasze wyjazdy zawsze integrują społeczność lokalną, pozwalają się odprężyć i zobaczyć nowe miejsca – zapewnia Krzysztof Frydrych, zachęcając do udziału w wycieczkach.
(ska)
Szczegółowe informacje na temat działalności i planów Koła PTTK w Pszowie znaleźć można na stronie www.pszow.wodzislawsl.pttk.pl
Najnowsze komentarze