Dogadali się z wykonawcą. Wznowią prace na Tysiąclecia
Najpierw prace ruszyły, a potem... zostały wstrzymane. Chodzi o remont ul. Tysiąclecia w Wodzisławiu Śl. – W najczarniejszych snach nie przypuszczaliśmy, że ten remont w taki sposób się potoczy – przyznaje nam wodzisławski radny i jednocześnie tamtejszy mieszkaniec Roman Kapciak.
Ul. Tysiąclecia w Wodzisławiu Śl. jest ważnym traktem łączącym dzielnicę Nowe Miasto ze Starym Miastem. Zaczyna się od skrzyżowania z ul. Daszyńskiego, a kończy na skrzyżowaniu z ul. 26 Marca. Jej stan od dawna odbiegał jednak od poprawnego – posiadała liczne ubytki i spękania. Okoliczni mieszkańcy mieli także problem z niewystarczającą liczbą miejsc parkingowych. Do końca zeszłego roku ich liczba, a także jakość drogi miały ulec znacznej poprawie. Tak się jednak nie stało.
Decyzja prezydenta
Realizacja inwestycji skomplikowała się w październiku, kilka tygodni po jej rozpoczęciu. Wówczas prezydent Mieczysław Kieca zdecydował, że drzewa, które miały zostać wycięte na poczet zwiększenia miejsc postojowych wzdłuż ulicy, nie zostaną wycięte. Włodarz ugiął się po presją grupy mieszkańców, którzy zaczęli protestować przeciwko wycięciu około 45 lip. Uważali, że likwidacja drzew przysporzy więcej problemów niż korzyści. – Nie będzie cienia i naturalnej bariery pomiędzy drogą a oknami bloków, która zatrzymuje kurz i spaliny – mówili. Podkreślali także, że Wodzisław Śl. jest od lat w czołówce smogowych miejscowości w Polsce.
– Pogodzimy interesy osób, które potrzebują miejsc parkingowych z interesami osób dbających o ekologię – tłumaczył pod koniec października Kieca. Informował, że aktualnie w ciągu drogi znajdują się około 64 miejsca parkingowe. Projekt przebudowy zakładał ich zwiększenie do 190 miejsc. – Jeśli nie wytniemy drzew i je pozostawimy, to zwiększymy liczbę miejsc parkingowych do 130. Zyskamy miejsca, a co najważniejsze, zostanie z nami piękna aleja z drzewami – mówił włodarz. Od tamtej pory były prowadzone rozmowy z wykonawcą przedsięwzięcia.
Brak chodników, dziury i irytacja mieszkańców
Uzgodnienia zmiany realizacji inwestycji z wykonawcą zadania trwały i trwały, a irytacja i niepokój mieszkańców, którzy cieszyli się z planowanej inwestycji rosła. Także nasza redakcja otrzymywała wiele sygnałów od zbulwersowanych sprawą wodzisławian. – W najczarniejszych snach nie przypuszczaliśmy, że ten remont w taki sposób się potoczy – przyznaje nam wodzisławski radny i jednocześnie mieszkaniec ul. Tysiąclecia Roman Kapciak. Wskazuje nam, że od czasu wstrzymania inwestycji w ciągu drogi pojawiło się szereg nierówności i dziur, które stwarzają realne zagrożenie dla kierujących. – Ale nie tylko o kierowców tu chodzi, a także o pieszych. Firma, rozpoczynając remont, rozebrała z kostki brukowej część chodników. Schodząc z placu budowy, zostawiła je w takim stanie i wyłączyła je z użytkowania – podkreśla radny Kapciak. Zwraca uwagę, że pytania wokół dalszego remontu drogi ciągle się mnożą: jak długo mogą trwać negocjacje miasta z wykonawcą oraz dlaczego decyzję o niewycinaniu drzew podjęto w trakcie już trwającego remontu – to tylko ich przykłady.
Finał rozmów
W końcu rozmowy na linii wykonawca inwestycji i miasto się zakończyły. Po prawie trzech miesiącach. – Podpisany został aneks do umowy zakładający wydłużenie realizacji zadania. Planowane zakończenie prac i rozliczenie zadania ma nastąpić do końca czerwca – mówi nam Grzegorz Połomski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Wodzisławiu Śl. Dodaje, że obecnie opracowywana jest dokumentacja zamienna zakładająca pozostawienie jak największej liczby drzew przy ul. Tysiąclecia. Wyciętych będzie zamiast kilkudziesięciu jedynie kilka (najpewniej trzy bądź cztery) kolidujących z remontowaną drogą.
Zakres prac
Przypomnijmy, że przedmiot remontu obejmuje wymianę nawierzchni jezdni drogi ul. Tysiąclecia, remont i przebudowę chodnika, regulację zakresu zieleni oraz uporządkowanie stref parkingowych poprzez ich przebudowę na całym jej odcinku, czyli 550 metrach. Krawędź jezdni ma ulec korekcie, zmniejszając jej szerokość i ujednolicając ją do 5 m (z wyjątkiem włączenia do ul. 26 Marca gdzie szerokość jezdni ma wynieść prawie 8 m). Miasto ostatecznie zakończyło procedurę przetargową 20 lipca. Na realizatora przebudowy drogi za nieco ponad 1 mln zł wybrało firmę z Kędzierzyna-Koźlego. Jednym z ważniejszych aspektów remontu było stworzenie nowych prostopadłych miejsc parkingowych, a także unormowanie szerokości i lokalizacji chodnika i pasa zieleni. Teraz już wiemy, że choć drzewa nie zostaną wycięte, to liczba miejsc postojowych i tak zostanie zwiększona.
Justyna Koniszewska
Jak to z tymi pozwoleniami było
Podczas odbywających się na przełomie listopada i grudnia spotkań prezydenta z mieszkańcami kilkukrotnie pojawiały się pytania dotyczące wznowienia remontu ul. Tysiąclecia. W trakcie jednego z nich dyrektor wodzisławskiego ZDM-u Grzegorz Połomski poinformował, że wstrzymanie inwestycji było spowodowane kilkoma kwestiami. Wymienił, że chodziło o niepokoje społeczne, ale nie tylko. Do ZDM-u „dotarły sygnały, że nie dostaną zgody na wycinkę drzew, o którą wnioskowali”. Była to zaskakująca informacja, bo gdyby tak faktycznie było, to wstrzymanie inwestycji byłoby zdeterminowane nie sprzeciwem mieszkańców, a względami proceduralnymi. W Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śl. sprawdziliśmy, jak wyglądały postępowania złożonych przez ZDM wniosków. Od 2019 r. do końca 2021 r. złożyli ich 6 z prośbą o wycinkę drzew przy ul. Tysiąclecia – dwukrotnie wycinki nie dokonali w wyznaczonych terminach, dwukrotnie sami zwrócili się o wycofanie wcześniej złożonych wniosków. Szczegółowy wykaz postępowań przedstawiamy poniżej:
- 5 lipca 2019 r. po raz pierwszy zwrócono się z wnioskiem o wycinkę 44 sztuk drzew z gatunku lipa drobnolistna. Wydano decyzję zezwalającą na ich usunięcie z do 31 grudnia 2019 r. Decyzja o wycince nie została zrealizowana.
- 24 marca 2020 r. po raz drugi zwrócono się z wnioskiem o wycinkę 44 sztuk drzew z gatunku lipa drobnolistna. Wydano decyzję zezwalającą na ich usunięcie z terminem do 1 marca 2021 roku. Decyzja o wycince nie została zrealizowana.
- 17 maja 2021 r. po raz trzeci zwrócono się z wnioskiem o wycinkę 44 sztuk drzew z gatunku lipa drobnolistna. Starosta wodzisławski wydał decyzję odmawiającą, ponieważ Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach nie uzgodnił projektu decyzji. RDOŚ wezwał do uzupełnienia dokumentacji. Na tej podstawie starosta wezwał ZDM do uzupełnienia tych braków w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania. ZDM przedłożył tylko plan nasadzeń zastępczych. Nie przedłożył mapy – kolizji drzew z planowaną inwestycją. W związku z powyższym RDOŚ odmówił uzgodnienia projektu decyzji, a starosta wydał decyzję odmowną.
- 31 maja 2020 r. po raz pierwszy zwrócono się z wnioskiem o wycinkę 6 sztuk drzew z gatunku lipa drobnolistna. Starosta wodzisławski wydał decyzję o umorzeniu w całości postępowania administracyjnego, gdyż ZDM zwrócił się o wycofanie wniosku.
- 14 września 2021 r. (mając już świadomość, że wcześniej wszczęte na wniosek ZDM postępowanie zostało zakończone decyzją odmowną wskutek odmówienia uzgodnienia projektu decyzji przez RDOŚ) po raz czwarty zwrócono się z wnioskiem o wycinkę 44 sztuk drzew z gatunku lipa drobnolistna. Starosta wodzisławski wydał decyzję o umorzeniu przedmiotowego postępowania administracyjnego, gdyż ZDM zwrócił się o wycofanie wniosku.
- 14 grudnia 2021 r. po raz pierwszy zwrócono się z wnioskiem o wycinkę 3 sztuk drzew z gatunku lipa drobnolistna. Starosta wezwał ZDM do uzupełnienia braków formalnych. Aktualne prowadzone są czynności administracyjne w związku ze złożonym wnioskiem. 17 stycznia odbyły się oględziny w terenie.
(juk)
Najnowsze komentarze