Rozmawiali o transformacji regionów górniczych z udziałem premiera
REGION, RADLIN W Łaziskach Górnych odbyła się wizyta podkomisji stałej do spraw transformacji regionów zagrożonych wykluczeniem w związku z wdrożeniem Zielonego Ładu oraz parlamentarnego zespołu ds. transformacji regionów górniczych z udziałem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, którego głównym tematem były zmiany na Śląsku. Zapowiedziany został nowy program transformacji regionu uwzględniający ulepszenie dotychczas proponowanych działań oraz aktualną sytuację geopolityczną.
– Dzisiaj nie pytamy – czy, ale zadajemy pytanie – jak? Jak przyspieszyć, lepiej skoordynować i sprawnie zarządzać wszystkimi potencjałami drzemiącym w Województwie Śląskim – bogatym, uprzemysłowionym Regionie, w którym przez ostatnie dziesięciolecia zbudowano łańcuch wartości łączący przemysł wydobywczy z przemysłem ciężkim, hutniczym. Chcemy to zrobić mądrze i odpowiedzialnie, wykorzystując zaplecze naukowe i technologiczne do nowych rozwiązań – powiedział na otwarcie wizytacji poseł Adam Gawęda.
Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki podkreślił jak ważne jest, żeby mieszkańcy Śląska i całego regionu wiedzieli jak będą przebiegać zmiany. Zwłaszcza w dobie mierzenia się z wyzwaniami związanymi z polityką klimatyczną Unii Europejskiej oraz zmianami gospodarczymi zachodzącymi na świecie. – Węgiel i gaz, atom i wodór, wiatr i słońce – to źródła energii przyszłości, ale chcemy w nowych technologiach wykorzystywać również węgiel. Do tych wszystkich nowych projektów, nowych rozwiązań, nowych technologii potrzebny jest człowiek – mówił premier.
Inwestycje w czysty węgiel
Śląsk jako region może szczycić się dużym potencjałem – inżynierskim, projektowym, technicznym, technologicznym, a także tym związanym z działalnością śląskich uczelni. Nowe rozwiązania będą tworzone we współpracy ze związkami zawodowymi oraz prezesami spółek węglowych i energetycznych. – Ten program musi być elastyczny. Będziemy go wyposażać w środki finansowe z budżetu państwa. Jestem przekonany, że przy takim zaangażowaniu tak wielu osób ten program skończy się sukcesem – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.
Inwestycje w czyste technologie węglowe, zapisane w umowie społecznej dotyczącej transformacji górnictwa, będą realizowane w latach 2023–2029. W ocenie wiceministra aktywów państwowych Piotra Pyzika inwestycje w czyste technologie węglowe pozwolą zminimalizować skutki czekającej Śląsk transformacji energetycznej. – Transformację, która na Śląsku będzie miała wymiar cywilizacyjny, chcemy przeprowadzić przede wszystkim dla ludzi – zapewnił wiceszef MAP.
Różne spojrzenia na zmiany
Podczas posiedzenia dokonano przeglądu inwestycji realizowanych przez spółki branży górniczej i energetycznej oraz inne podmioty sektora w celu poznania zakresu transformacji regionu, dokonującym się poprzez przekształcenia w górnictwie i energetyce oraz poznanie planu inwestycji strukturalnych dla województwa śląskiego związanych z wdrażanym Zielonym Ładem. Swoje wystąpienia zaprezentowali m.in. Tomasz Heryszek (prezes Węglokoks S.A.), Krzysztof Zalewski (prezes PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa SA) i Jerzy Topolski (wiceprezes zarządu ds. zarządzania majątkiem TAURON Polska Energia S.A.). Podczas posiedzenia nastąpiło również podpisanie umowy pomiędzy NFOŚiGW a Węglokoks Energia ZCP Sp. z o.o. na zadanie „Dostosowanie istniejących kotłów w EC Mikołaj do wymagań prawnych – Dyrektywy IED i konkluzji BAT.”
Na koniec posiedzenia odbyła się wizyta na KWK ROW Ruch Marcel w celu zapoznania się z teraźniejszym funkcjonowaniem i przedstawieniem przyszłego, nowoczesnego modelu pracy kopalni.
(ska)
Najnowsze komentarze