środa, 1 stycznia 2025

imieniny: Mieczysława, Mieszka, Masława

RSS

Jak zastąpić żywicielkę kopalnię?

30.11.2021 00:00 sub

Rydułtowy są jednym z miast z regionu ze środkami z Programu „Rozwój Lokalny”, finansowanego z Funduszy Norweskich i EOG. Budżet zostanie zasilony kwotą ponad 3,5 miliona euro. Pieniądze zostaną przeznaczone na projekt „W cieniu Szarloty – jak wydobyć potencjał miasta Rydułtowy”. W Urzędzie Miasta pracowano nad nim od 2019 roku.

RYDUŁTOWY We wtorek (16.11) w Rydułtowskim Centrum Kultury „Feniks” odbyła się konferencja prasowa poświęcona projektowi „W cieniu Szarloty – jak wydobyć potencjał miasta Rydułtowy”. Burmistrz Rydułtów Marcin Połomski wskazał, że miasto ma duży potencjał, może być miejscem, gdzie dobrze się mieszka i pracuje. – W ramach projektu zostanie zrealizowana inwestycja dla każdego z filarów, czyli dla mieszkalnictwa, przedsiębiorczości, przestrzeni i ochrony środowiska, a także filaru prospołecznego – powiedział. Dodał, że celem jest sprawienie, aby Rydułtowy stały się dobrym miejscem do zamieszkania i podjęcia zatrudnienia.

Rydułtowy zostały zdiagnozowane

Rydułtowy znalazły się w raporcie opracowanym przez Polską Akademię Nauk, która wskazała 122 miasta, które będą borykały się z problemami społecznymi. Pod uwagę wzięto miejsca pracy i dużych pracodawców, którzy pożegnają się z regionami. Największym problem stanowi planowane zamknięcie kopalni, która jest największym pracodawcą i podatnikiem w tym mieście.

Podjęto kroki, aby zmienić trudną sytuację

Włodarze postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i opracowali projekt, który pozwolił im uzyskać dofinansowanie w ramach funduszy norweskich. To z kolei umożliwiło przy pomocy Ministerstwa Funduszy i Programów Rozwojowych, a także Związku Miast Polskich, zdiagnozować deficyty Rydułtów, a również podjąć kroki potrzebne ku temu, aby miasto zaczęło stawać się miejscem, które będzie atrakcyjne zwłaszcza dla przedsiębiorców, ale też młodych ludzi, którzy znajdą tam swoje miejsce do zamieszkania.

Projekt o czterech wymiarach

Przygotowano projekt oparty na czterech wymiarach: gospodarczym, społecznym, środowiskowym i przestrzennym. Jak podczas konferencji mówił burmistrz Marcin Połomski, w sektorze gospodarczym z pewnością nie uda się zastąpić pracodawcy, jakim była kopalnia, ale inwestycje w ramach projektu „W Cieniu Szarloty” mają na celu ułatwienie przedsiębiorcom prowadzenie biznesu. W tym celu miasto przejmuje pokopalniane tereny, na którym będzie starało się stworzyć miejsce na kształt strefy gospodarczej.

Chcą ściągnąć młodych

Włodarze Rydułtów dostrzegają, że miasto nie jest obecnie atrakcyjne jako miejsce do życia – zwłaszcza dla młodych osób. Plan jest nie tylko taki, aby stworzyć dla nich atrakcyjne miejsca pracy, ale również zaoferować dogodne mieszkania, miejsca rekreacji i rozrywki. Na pokopalnianych terenach przejmowanych od Spółki Restrukturyzacji Kopalń mają zostać zbudowane budynki w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Mają powstać też mieszkania o wyższym standardzie.

Stawiają na lepszą komunikację z większymi miastami

Założeniem inwestycji podejmowanych w ramach Programu Rozwoju Lokalnego jest też poprawa komunikacji Rydułtów z większymi ośrodkami takimi jak Rybnik, Gliwice czy Katowice. Celem jest umożliwienie mieszkańcom łatwiejszego i szybszego dojazdu do tych miast i podjęcie tam zatrudnienia, przy jednoczesnym mieszkaniu w Rydułtowach. Burmistrz wskazał, że konieczne jest stworzenie dogodnego dojazdu do autostrady i okolicznych miast.

(apa)

  • Numer: 48 (1097)
  • Data wydania: 30.11.21
Czytaj e-gazetę