Chcą kształcić przyszłych stylistów i projektantów mody
Prawdopodobnie od przyszłego roku szkolnego będzie nowe technikum w Rydułtowach. Uczniowie będą mieli do wyboru dwa kierunki: stylista oraz przemysł mody. – Jest duże zapotrzebowanie na osoby w takich zawodach – uważa wodzisławskie starostwo.
RYDUŁTOWY Jest pomysł, by Liceum Ogólnokształcące im. Noblistów Polskich w Rydułtowach zostało przekształcone. Zmiana ma polegać na przemodelowaniu placówki w Zespół Szkół Ponadpodstawowych i utworzeniu w jej strukturach technikum. Sprawa była omawiana podczas jednego z ostatnich posiedzeń zarządu powiatu wodzisławskiego.
Zmiany w funkcjonowaniu szkoły
W trakcie obrad naczelnik wydziału oświaty wodzisławskiego starostwa Katarzyna Zöllner-Solowska przekazała, że rada pedagogiczna rydułtowskiego LO podjęła uchwałę intencyjną. Zaproponowała w niej utrzymanie liceum, które nie byłoby już samodzielną placówką, a weszłoby w skład Zespołu Szkół Ponadpodstawowych, które byłoby z kolei rozszerzone o nowe technikum. – Propozycja jest taka, aby rozpocząć procedurę uruchamiania Zespołu Szkół Ponadpodstawowych poprzez przygotowanie stosownych uchwał, a od nowego roku szkolnego ujęcie nowego technikum w naborze do klas I – mówiła pani naczelnik.
Dwa kierunki technikum
Nowo powołane technikum miałoby kształcić uczniów w dwóch kierunkach: stylista oraz przemysł mody. Jak mówiła podczas obrad Katarzyna Zöllner-Solowska, na początek planuje się utworzenie 1 oddziału technikum, gdzie będą przewidziane 2 zawody po 16 miejsc. – Proponuje się utworzyć 1 oddział, bo nie wiadomo jak rynek uczniów zareaguje na te kierunki – informowała członków zarządu naczelnik wydziału oświaty. – Zbadano też pod ich kątem rynek pracodawców i uzyskano zapewnienie, że są oni w stanie stworzyć klasy dedykowane i wspierać je dydaktycznie, tak jak to miało miejsce w innych technikach, tym bardziej że jest deficyt tych zawodów na rynku pracy. Na podstawie zebranych danych można stwierdzić, że jest duże zapotrzebowanie na osoby w zawodzie krawiec, stylista, wizażysta – podkreślała.
Z Pszowa do Rydułtów
Wydział oświaty wodzisławskiego starostwa chce aplikować o dodatkowe środki na uruchomienie nowych kierunków, co związane jest z utworzeniem pracowni. – Pracownie dla tego rodzaju technikum nie wymagają bardzo kosztownego zainwestowania, jak np. w przypadku zakupu obrabiarek numerycznych, czy bardzo drogich maszyn i narzędzi. Głównym elementem jest właściwe oprogramowanie, a także maszyny do szycia – mówiła Katarzyna Zöllner-Solowska. Przypomniała, że w Szkole Ponadpodstawowej w Pszowie funkcjonowały kiedyś oddziały związane z krawiectwem, po których został sprzęt. W efekcie planuje się, że wyposażenie pracowni z Pszowa, zostanie przeniesione do nowo utworzonej szkoły w Rydułtowach.
Najlepszy czas na otworzenie nowych kierunków
Katarzyna Zöllner-Solowska podczas trwania posiedzenia przekazała, że dokonano analizy demograficznej, z której wynika, że w przypadku zgody na utworzenie nowego technikum od nowego roku szkolnego, będzie to najlepszy okres. Dlaczego? Bo okazuje się, że przez najbliższe 3 lata będzie wysoka liczba uczniów chętnych do przyjścia do szkół powiatowych. Następnie wymieniła, że w bieżącym roku szkolnym do systemu szkół powiatu wodzisławskiego trafiło 1 408 uczniów, w roku szkolnym 2022/2023 planuje się, że będzie to 1 457 uczniów, w 2023/2024 ta liczba wzrośnie do 2 061, a w roku 2024/2025 do 2 247. Dalej pani naczelnik poinformowała, że w 2026 r. najprawdopodobniej liczba uczniów drastycznie spadnie aż do około 543. – Ten spadek odbije się tylko na jednym roczniku i tylko przez jeden rok, bo już w kolejnym roku szkolnym będzie powyżej 1 000 uczniów. Nie będzie problemu z dopełnieniem szkół, gdyż w 2024 i 2025 r. będzie ponad 2 200 osób chętnych, a to znaczy, że będzie uczniów więcej, niż w podwójnym roczniku. Nie spowoduje to zatem żadnych większych ruchów kadrowych – mówiła Katarzyna Zöllner-Solowska.
Jest zgoda zarządu powiatu
W trakcie posiedzenia zarząd powiatu jednogłośnie zaakceptował propozycję rady pedagogicznej LO im. Noblistów Polskich w Rydułtowach w zakresie zmian funkcjonowania szkoły, polegających na przekształceniu placówki w Zespół Szkół Ponadpodstawowych, poprzez utworzenie nowej jednostki oświatowej – technikum, o kierunkach technik stylista oraz technik przemysłu mody.
(juk)
Najnowsze komentarze