środa, 1 stycznia 2025

imieniny: Mieczysława, Mieszka, Masława

RSS

Ekonowiny: Kolejne gniazdo rzadkich bocianów

23.11.2021 00:00 sub

Tworzenie stref ochronnych wokół gniazd chronionych gatunków ptaków ma sens. Dzięki takiej ochronie w jednym z parków krajobrazowych w północnej części regionu z sukcesem swój lęg wyprowadziła kolejna para bocianów czarnych.

Sukces lęgowy bocianów potwierdzają zdjęcia z fotopułapki, zamontowanej przy gnieździe przez ornitologów z Częstochowy i okolic wiosną tego roku. Samica bociana złożyła w gnieździe 4 jaja. Pisklęta zostały odchowane. Kiedy dokładnie bociany odleciały – tego nie wiemy, bateria w fotopułapce rozładowała się w lipcu. Monitoring gniazda przeprowadził Komitet Ochrony Orłów.

Strefa ochronna w rejonie gniazda została ustanowiona wiosną tego roku. W całym województwie dla ochrony bociana czarnego ustanowiono 19 takich stref. Oprócz tego strefami ochronnymi objęte są miejsca regularnego przebywania lub rozrodu innych gatunków zwierząt – m.in. bielika, puchacza, orła przedniego, sóweczki, włochatki oraz głuszca.

W Polsce bocian czarny jest objęty ochroną ścisłą. Wokół jego gniazd strefy ochronne mają promienie do 200 m od gniazda (strefa ochrony całorocznej) i 500 metrów (strefa ochrony okresowej). W strefie całorocznej zabronione jest przebywanie osób, z wyjątkiem właściciela nieruchomości i osób sprawujących nadzór, wycinanie drzew i krzewów oraz zmienianie stosunków wodnych, w tym także w ramach gospodarki leśnej, przez cały rok. W strefie ochrony okresowej taka działalność jest możliwa jedynie w ograniczonym zakresie poza sezonem lęgowym bociana czarnego.

(eco)


Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja

  • Numer: 47 (1096)
  • Data wydania: 23.11.21
Czytaj e-gazetę