Piątek, 3 maja 2024

imieniny: Marii, Aleksandra, Stanisława

RSS

Św. Marcin na Stawach

16.11.2021 00:00 sub

11 listopada to Narodowe Święto Niepodległości, ale także wspomnienie św. Marcina. W Bełsznicy też uczcili ten dzień – odbyła się tam impreza plenerowa „Święty Marcin na Stawach”.

BEŁSZNICA Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 15:00 nabożeństwem przy kaplicy na Stawach w Bełsznicy. Dalsza część uroczystości odbyła się na pobliskim boisku sportowym. W programie były pokazy i inscenizacje historyczne grupy „Herold”, występ zespołu „Ale to już było”, a także zabawy i konkursy przy muzyce. Nie zabrakło domowego ciasta i oczywiście...rogali marcińskich. – Cieszymy się, że w tym roku udało nam się spotkać z okazji i uczcić dzień św. Marcina. Rok temu było to niemożliwe z powodu pandemii, ale liczymy na to, że od teraz już będziemy kontynuować naszą tradycję – powiedział sołtys Bełsznicy Eugeniusz Katryniok.

Rogale marcińskie

Na św. Marcina zwyczajowo piecze się różnej wielkości rogale, z nadzieniem makowym, marcepanowym, orzechowym lub z powidłami. Rogale mogą być wykonane z ciasta drożdżowego lub kruchego.

Kim był święty Marcin?

Św. Marcin, wspominany 11 listopada, był synem rzymskiego legionisty, a gdy dorósł sam także został żołnierzem. To właśnie z tego okresu jego życia, pochodzi najbardziej znana o nim opowieść. Jak co roku, organizatorzy pytali publiczność o to, kim był święty Marcin. Odpowiedział na nie Paweł Matlanga, przytaczając opowieść o tym, że św. Marcin spotkał na swojej drodze ubogiego człowieka, który był prawie nagi. Podzielił się więc z nim płaszczem żołnierskim. Dlatego został patronem ubogich i żołnierzy.

(apa)

  • Numer: 46 (1095)
  • Data wydania: 16.11.21
Czytaj e-gazetę