Drogowcy szykują się do zimy
Będzie śnieg, czy nie będzie? Oto jest pytanie przed kolejną zimą. Drogowców z Wodzisławia Śl. nie powinny zaskoczyć jednak pierwsze opady białego puchu. Przygotowali m.in. 400 ton soli drogowej i 100 ton piasku.
WODZISŁAW ŚL. Wodzisławski Zarządu Dróg Miejskich, który odpowiedzialny jest za m.in. utrzymanie nawierzchni dróg i chodników, z początkiem listopada rozpoczął sezon zimowy. Szef jednostki Grzegorz Połomski podczas październikowego posiedzenie komisji gospodarki komunalnej i ochrony środowiska przedstawił wodzisławskim radnym informację o stanie przygotowania do Akcji Zima.
Sprzęt gotowy do pracy
Jak poinformował dyrektor Połomski, ZDM dokonał już przeglądu i napraw sprzętu leżącego w ich dyspozycji niezbędnego do przeprowadzenia Akcji. Łącznie będzie zaangażowanych 6 pojazdów. Będą to: koparko-ładowarka, mikrociągnik z solarką i pługiem, ciągnik z solarką i pługiem, mini ciągnik z solarką i pługiem oraz 2 samochody ciężarowe z solarkami i pługiem. Dodał, że w ramach uzupełnienia braków sprzętowych oraz zapewnienia ciągłości odśnieżania i posypywania dróg oraz chodników w akcji będą brali udział podwykonawcy wyłonieni w ramach procedury przetargowej, którzy będą dysponowali 11 jednostkami sprzętowymi wyposażonymi w pług i solarkę. – Ponadto zostaną rozstawione skrzynie z mieszanką soli i pasku do zabezpieczenia chodników, schodów, kładek i przejść w miejscach newralgicznych na głównych ciągach pieszo-jezdnych, będących w zarządzie miasta – mówił szef wodzisławskiego ZDM-u.
Będą prowadzone dzienniki
Bezpośrednio do Akcji Zima zaangażowanych zostanie 21 pracowników ZDM-u. Oprócz nich będą włączeni także pracownicy Służb Komunalnych Miasta w Wodzisławiu Śl. – W celu zapewnienia ciągłości działań związanych z prowadzeniem zimowego utrzymania powołani zostaną dyżurni oraz pracownicy do obsługi ładowarki, ciągników oraz samochodów ciężarowych z posypywarkami – mówił Grzegorz Połomski. Wyjaśnił, że dyżurni będą prowadzili dzienniki: z pracy sprzętu, z przebiegu dyżuru oraz z podjętych działań zwalczających skutki zimy w szczególności: godziny pracy, temperatura i warunki atmosferyczne, rodzaj użytego sprzętu, zakres wykonywanych czynności, ilość zużytego materiału, wykorzystanie brygad roboczych.
Trzy grupy dróg
Do zwalczania śliskości nawierzchni ZDM przygotował 400 ton soli drogowej oraz 100 ton piasku. Przypomnijmy, że w czasie zeszłorocznej Akcji, która prowadzona była na przełomie 2020 i 2021 r., zużyto 533,2 ton soli i 30 ton piasku. Prezydent Mieczysław Kieca zarządzeniem z 16 września ustalił kolejność i standardy zimowego utrzymania dróg. Podzielono je na trzy grupy. Jezdnie leżące w centrum miasta (m.in. ulice: 26 Marca, Matuszczyka, Wyszyńskiego oraz Tysiąclecia) będą odśnieżane i posypywane na całej szerokości w pierwszej kolejności. W drugiej i trzeciej kolejności mają być utrzymywane drogi na terenach pozostałych dzielnic. W przypadku dróg utrzymywanych w drugiej kolejności (to m.in. ulice: Magnoliowa, Chopina, Polna, Hoża, Rozwojowa, Jodłowa, Dąbrowskiego) jezdnia ma być odśnieżona na całej szerokości oraz ma być posypywana na skrzyżowaniach, podjazdach i innych miejscach niebezpiecznych. Z kolei w trzeciej kolejności – określono, że jezdnia ma być tylko odśnieżona (to m.in. ulice: Pogodna, Zagrodowa, Osadnicza, Siarkowa, Cisowa, Leśna, Krótka).
(juk)
Najnowsze komentarze