środa, 1 stycznia 2025

imieniny: Mieczysława, Mieszka, Masława

RSS

Pałac Dietrichsteinów pięknieje w oczach

26.10.2021 00:00 sub

Choć remont Pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śl. nadal trwa, to już można podziwiać jego nowe oblicze. Z frontowej ściany zniknęły bowiem rusztowania i siatka zabezpieczająca, dzięki czemu odsłonięta została wyremontowana elewacja.

WODZISŁAW ŚL. Przedmiotem trwającej od 2018 r. inwestycji jest remont konserwatorski pałacu w zakresie elewacji, przebudowy i rozbudowy dachu. Główną ideą przedsięwzięcia jest odtworzenie przypuszczalnego wyglądu obiektu i nadanie mu bardziej reprezentacyjnej formy. Jakie już prace zostały zakończone, a jakie przed budowlańcami jeszcze są do wykonania? Sprawdziliśmy.

Roboty wykonane, w trakcie realizacji i do wykonania

Naczelnik Wydziału Dialogu, Promocji i Kultury Urzędu Miasta w Wodzisławiu Śl. Anna Szweda-Piguła przekazuje nam, że zakończono już m.in.: budowę klatek schodowych; demontaż starej i montaż nowej, drewnianej stolarki okiennej; demontaż starej i montaż nowej więźby dachowej wraz z jej ociepleniem i montażem pokrycia dachowego z dachówki karpiówki; naprawa spękań i uszkodzonych murów. Obecnie są realizowane z kolei takie prac jak np.: malowanie elewacji północno – zachodniej; wykonywanie tynków wewnętrznych na piętrze; montaż legarów podłogowych i płyt OSB na piętrze; a także wykonanie instalacji elektrycznych, wod.-kan., wentylacji mechanicznej oraz klimatyzacji. Przed budowlańcami jeszcze m.in.: fragmentaryczne odkrywanie fundamentów i pionowych hydroizolacji wraz ze wzmocnieniem murów piwnicznych i fundamentowych; renowacja drzwi wejściowych; montaż armatury i zabudowy toalet oraz montaż windy.

Koniec robót wiosną

Przewidywany termin zakończenia prac budowlanych to wiosna przyszłego roku. Jak informuje nas Anna Szweda-Piguła, szacowana całkowita kwota realizacji inwestycji ma wynieść około 14,5 mln zł. Po zakończeniu robót całym obiektem ma zarządzać Muzeum. Parter pałacu w całości ma zostać przeznaczony na potrzeby wystawiennicze. W tym miejscu eksponowana będzie historia miasta i regionu z szerokim uwzględnieniem pradziejów i średniowiecza. Na piętrze obiektu ulokowane będą ekspozycje i magazyny zbiorów oraz część związana z działalnością kulturalną. Tam też ma rozpocząć swoją działalność SOWA, czyli Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności.

Przeznaczenie pomieszczeń

Modernizacja pałacu zakłada utrzymanie funkcji głównej reprezentacyjnej sali, wzbogacając ją o możliwość zastosowania mobilnej sceny, technik multimedialnych. Sala bankietowa zostanie powiększona poprzez połączenie z salami zlokalizowanymi obok. Będzie pełnić funkcję sali koncertowej, z pełnymi multimediami. Sale po drugiej stronie korytarza, w tym samym skrzydle, zostaną zaadaptowane na potrzeby zaplecza dla artystów, z łazienką, garderobą, salą dla gości oraz pomieszczeniem biurowym. Pomiędzy salą koncertową a pomieszczeniem artystów znajdzie się wydzielony korytarz. Przy sali koncertowej zaplanowano także niewielką kuchnię jako zaplecze dla cateringu. Zachodnie skrzydło przeznaczone zostanie na cele ekspozycyjne. Przy górnym holu usytuowane zostaną zespół toalet oraz klatka schodowa z windą. W końcu korytarza w skrzydle wschodnim znajdzie się druga klatka schodowa na poddasze, stanowiąca przebudowę istniejącej.

Wzbogacą ofertę kulturalną

– Po zakończeniu inwestycji pałac ma być postrzegany przede wszystkim jako dobro społeczności lokalnej związane z jej tożsamością kulturową i historią miejsca, w którym żyją, a w dalszej kolejności jako dziedzictwo narodowe – podkreśla Anna Szweda-Piguła. Wymienia, że po realizacji inwestycji oferta kulturalna miasta zostanie wzbogacona o m.in.: organizację kameralnych występów w nowej sali reprezentacyjnej, wyeksponowanie odtworzonego w 2016 r. stroju wodzisławskiego, otwarcie Klub Młodego Historyka dla dzieci i młodzieży, warsztaty ceramiczne, historyczne i archeologiczne dla dorosłych.

(juk)

  • Numer: 43 (1092)
  • Data wydania: 26.10.21
Czytaj e-gazetę