środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Milsze sąsiedztwo drzew

12.10.2021 00:00 sub

Budowy mieszkań komunalnych na osiedlu Batory na razie nie będzie. Prezydent wycofał się z pomysłu po presji mieszkańców osiedla. Radni zaś zaproponowali przeprowadzenie konsultacji społecznych, których wynik dość łatwo przewidzieć, pytanie więc: po co one?

WODZISŁAW ŚL. Wracamy do tematu budowy mieszkań komunalnych na terenach miejskich przy ul. Stefana Batorego w Wodzisławiu Śl. – Aby miasto rozwijało się, musi rozwijać się budownictwo mieszkaniowe – przekonywał jeszcze niedawno prezydent Wodzisławia Śl. Mieczysław Kieca. Choć radni byli podobnego zdania, to uchwały intencyjnej w tej sprawie w trakcie sierpniowych obrad nie chcieli podjąć. Temat miał wrócić podczas wrześniowej sesji. Tym razem sam prezydent zaproponował wycofanie projektu uchwały z porządku obrad. Okazuje się, że do tej decyzji skłoniła go presja mieszkańców.

Pomysł budowy mieszkań komunalnych

Przypomnijmy, że inwestycją, której koszt może sięgać około 12 – 13 mln zł miała się zająć miejska spółka Domaro. Przedsięwzięcie planowano częściowo (nawet w 80%) sfinansować z programu rządowego, reszta środków miała pochodzić ze środków własnych spółki. Nowe mieszkania miały powstać na działce o powierzchni około 10 tys. m2 w pobliżu Rodzinnego Parku Rozrywki „Trzy Wzgórza”. Jak tłumaczyła w trakcie sierpniowych obrad prezes Domaro Barbara Chrobok, nowy budynek bądź budynki miałyby być zsynchronizowane do już istniejącej tam zabudowy. Mieszkania w miarę możliwości powinny mieć około 40 – 45 m2, zaś ich czynsze mają nie należeć do tych najniższych. Przedłożony w sierpniu radzie projekt uchwały o charakterze intencyjnym pozwalałby spółce Domaro zlecić podział nieruchomości oraz wykonać operat szacunkowego, a następnie przedłożyć radnym uchwałę w przedmiocie przekazania aportem do spółki wydzielonej działki na cele budownictwa mieszkaniowego.

Oświadczenie prezydenta

27 września (na dzień przed sesją wodzisławskiej rady) w późnych godzinach wieczornych prezydent Kieca w mediach społecznościowych opublikował oświadczenie. „Bardzo mocno zależy mi na rozwoju naszego pięknego miasta. Na jego rozbudowie, upiększaniu, budowaniu lepszej przyszłości. Ale nie mniej, podkreślę – nie mniej, zależy mi na Waszym spokoju i komforcie oraz jakości życia w mieście. Dlatego też widząc, jak wiele negatywnych emocji przynosi nam temat rozwoju osiedla Batory, po wielu rozmowach, szerokim oglądzie sytuacji, podjąłem dziś parę decyzji” – zaczął. Włodarz zdecydował, że z wrześniowej sesji wycofa z porządku obrad projekt uchwały dotyczący budownictwa komunalnego. Z kolei druga decyzja, jest bardziej deklaracją i zapowiedzią. Prezydent chce zaprosić mieszkańców do rozmowy na temat rozwoju miasta w obszarze budownictwa mieszkaniowego. „W najbliższym czasie zaproponuję Wam szerokie konsultacje oraz stosowną debatę na żywo” – zadeklarował.

Głos mieszkańców

Decyzja prezydenta o wycofaniu projektu uchwały oraz deklaracja debaty i konsultacji była pokłosiem działań, a przede wszystkim sprzeciwu mieszkańców w kwestii wycinki drzew pod nowe budownictwo komunalne. 27 września przy ul. Batory odbyło się spotkanie wiceprezydent Izabeli Kalinowskiej z miejskimi radnymi. Na spotkanie przyszli też licznie mieszkańcy sąsiadujących terenów. Wyrazili oni żal, że przez ostatnie tygodnie nikt z nimi nie konsultował planów rozbudowy osiedla. Podkreślali, że nie mają nic przeciwko nowemu sąsiedztwu. Ich sprzeciw budzi jedynie wycinka lasu pod nowe budynki. O przeprowadzenie konsultacji społecznych w tej sprawie zaapelowała przewodnicząca Rady Dzielnicy Trzy Wzgórza Izabela Grela. Na spotkanie przyniosła ze sobą 500 podpisów pod petycją w tej sprawie. W piśmie złożonym w magistracie 27 września mieszkańcy wnioskowali także o zdjęcie z najbliższego posiedzenia rady projektu uchwały, dotyczącej mieszkalnictwa komunalnego.

Las na działkach budowlanych

W wydanym oświadczeniu za pośrednictwem mediów społecznościowych Mieczysław Kieca odniósł się także do kwestii wycinki drzew. „Rzeczywiście – na tych terenach, które są działkami budowlanymi, zaczął rosnąć las. Natura, co w niej piękne, nie lubi próżni i szybko odzyskuje nieużytkowane tereny. Czas przygotowania do budowy mija, drzewa i krzewy rosną. Działka nadal jednak jest budowlaną, przeznaczoną pod budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne” – wskazywał włodarz. Zwrócił uwagę, że tereny porośnięte młodymi drzewami i krzewami mają powierzchnie 9 hektarów, z kolei miasto chce zagospodarować w tej chwili jedynie hektar.

Będą konsultacje

W trakcie obrad radni przychylili się do prośby mieszkańców, ale także prezydenta i zdjęli z porządku obrad projektu uchwały. Podjęli natomiast uchwałę w sprawie przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami dotyczących planów budowy mieszkań komunalnych w Wodzisławiu Śl. W dokumencie zapisano, że rada „postanawia o przeprowadzeniu od 11 do 29 października 2021 r. konsultacji społecznych z mieszkańcami”. Jak dalej czytamy, sposobem przeprowadzenia konsultacji społecznych będzie uzyskanie odpowiedzi na trzy pytania. Mają one mieć brzmienie: Czy popierasz propozycję budowy mieszkań komunalnych na działkach o powierzchni 1 ha położonych przy ul. Batorego?; Na jaki cel Twoim zdaniem powinien zostać przeznaczony teren zieleni o powierzchni 9 ha położony pomiędzy ul. Batorego, a Rodzinnym Parkiem Rozrywki „Trzy Wzgórza”: na budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne, czy na teren rekreacyjny?; Czy popierasz propozycję wyznaczenia przez miasto terenów pod budownictwo mieszkaniowe innych niż tereny położone pomiędzy ul. Batorego a Rodzinnym Parkiem Rozrywki „Trzy Wzgórza”?

Konsultacje mają się odbywać w trzech formach: poprzez organizację otwartych spotkań z mieszkańcami na terenie dzielnic Jedłownik Szyb i Trzy Wzgórza; poprzez zbieranie opinii przesłanych drogą elektroniczną oraz tych złożonych lub przesłanych na piśmie. W uchwale zapisano, że jej wykonanie powierza się prezydentowi.

Justyna Koniszewska

  • Numer: 41 (1090)
  • Data wydania: 12.10.21
Czytaj e-gazetę