środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Ekonowiny: Śląsk może być przyjazny środowisku

12.10.2021 00:00 sub

W piątek 8 października zakończyło się trwające trzy dni Europejskie Forum Przyszłości, którego gospodarzem był Stadion Śląski. Jedną z pierwszych konferencji zaplanowanych w ramach trzydniowego wydarzenia było spotkanie poświęcone inteligentnej transformacji regionu w ramach RIS 2030 „Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Śląskiego 2030”.

Jak zaznaczył wicemarszałek Województwa Śląskiego Wojciech Kałuża celem strategicznym Województwa Śląskiego jest aktualnie doprowadzenie do rozwoju innowacyjności w sferze gospodarczej i społecznej, co jest koniecznie do przeprowadzenia inteligentnej transformacji regionu. – Realizujemy to wieloetapowe i bardzo wymagające zadanie dla dobra obecnych mieszkańców, ale również dla dobra przyszłych pokoleń – podkreślił wicemarszałek Wojciech Kałuża. – Odchodzenie od gospodarki opartej na węglu, przemyśle ciężkim, w kierunku gospodarki zielonej jest dla nas wszystkich poważnym wyzwaniem. Ważne jest zaangażowanie wszystkich środowisk, które działają lub mogą działać na rzecz tej przemiany.

W gronie prelegentów znaleźli się eksperci z wielu dziedzin związanych z rozwojem cyfryzacji, inteligentnych rozwiązań technologicznych i szeroko rozumianej zielonej gospodarki, ale także medycyny i energetyki. Małgorzata Staś, Dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, podkreśliła, że „Regionalna Strategia Innowacji Województwa Śląskiego 2030” była tworzona przy współpracy wielu środowisk naukowych, specjalistów, którzy na co dzień pracują nad tym, aby Śląsk stawał się z każdym dniem jeszcze bardziej nowoczesny pod względem technologicznym i przyjazny środowisku naturalnemu.

Mówiła także o tym, w jaki sposób Zarząd Województwa przyczynia się do wprowadzania tych zmian w życie. Wspomniała o przyjętym w październiku 2020 r. programie „Zielone Śląskie 2030” i przyjętym w czerwcu bieżącego roku RIS 2030. Ten projekt obejmuje wiele aspektów m.in.: ma na celu wzmocnienie innowacyjności regionu na tle innych obszarów Starego Kontynentu, dotyczy transformacji cyfrowej, wspierania małych i średnich przedsiębiorstw, ma w końcu też wspierać cały ekosystem innowacji. Małgorzata Staś wyliczyła, jak wiele nasz region uzyskał dotacji na lata 2021-2027 w ramach funduszy europejskich.

Na wszystkie projekty kwota ta wyniosła prawie 2,8 miliarda euro, to największa kwota w historii otrzymywanego wsparcia i największa spośród wszystkich regionów w kraju. Z tego ponad 400 milionów euro trafi na projekt Inteligentne Śląskie, Ekologiczne Śląskie to aż 703 mln euro.

– Kolejnym źródłem jest dla nas kwota 2 mld euro z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji – mówiła do zgromadzonych Małgorzata Staś. – Tu nacisk kładziemy na gospodarkę, na tworzenie nowych miejsc pracy w nowo rozwijających się dziedzinach, myślimy tu o przebranżowieniu tysięcy osób w związku z koniecznością wygaszania działalności kopalń – dodała.

Kolejną branżę, jaką była energetyka, reprezentował dr Stanisław Grygierczyk z Parku Naukowo-Technologicznego „Euro-Centrum”. Przekonywał, że to właśnie Śląsk jest najlepszym regionem, które może stanowić zaplecze do testowania i wdrażania w życie rozwiązań innowacyjnych. – Choć na Śląsku wytwarzamy około 18 proc. energii krajowej, to w aż 96 proc. produkowana jest ona w sposób konwencjonalny, w oparciu o paliwa kopalne, głównie węgiel – mówił dr Stanisław Grygierczyk. – Pocieszające jest to, że rozwijamy odnawialne źródła energii i ten proces trzeba wzmocnić. Chwalił takie programy, jak realizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach program „Czyste Powietrze”.

O zielonej rewolucji mówił także dr inż. Mariusz Kruczek z Głównego Instytutu Górnictwa. – Postępuje kurczenie się zasobów naturalnych i wzrost ich cen, dlatego konieczne jest wprowadzenie stanowczych działań – tłumaczył. – Do 2050 roku powinniśmy zwiększyć efektywność wykorzystywania zasobów 4 do 10 razy i osiągnąć neutralność klimatyczną. Nasz silnie zindustrializowany region zamienia się w region innowacji, oparty na ekologicznej, zielonej energii i to cieszy.

Na zakończenie konferencji wystąpiła dr hab. inż. Katarzyna Dohn z Politechniki Śląskiej. Dużo miejsca w swym wystąpieniu poświęciła zagadnieniu transportu zbiorowego, namawiając do jego rozwijania. – Naszą rolą jest przekonywanie mieszkańców do korzystania z ekologicznie napędzanych pojazdów w ramach komunikacji publicznej. Należy także rozwijać się dróg oraz transport kolejowy – zauważyła Katarzyna Dohn.

(eco)


Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja

  • Numer: 41 (1090)
  • Data wydania: 12.10.21
Czytaj e-gazetę