środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Kącik ZUS

13.07.2021 00:00 red

Beata Kopczyńska rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego.

W październiku kończę 65 lat, pracuję jako nauczyciel. Czy opłaca mi się przejść na emeryturę, czy lepiej jeszcze popracować rok lub dwa?

Każda osoba, która ukończyła powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn) może w dowolnym czasie złożyć wniosek o ustalenie emerytury. Wysokość emerytury zależy od:

- kwoty zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne zapisane na indywidualnym koncie ubezpieczonego, – kwoty zwaloryzowanych środków zapisanych na subkoncie, – kwoty zwaloryzowanego kapitału początkowego, – średniego dalszego trwania życia właściwego dla wieku przejścia na emeryturę.

Zatem wysokość emerytury zależy od wielu różnych czynników. Jest to wartość bardzo indywidualna, dla każdej osoby inna, ponieważ sytuacja każdej osoby, jej historia zawodowa i ubezpieczeniowa są inne. Przesunięcie decyzji o przejściu na emeryturę przekłada się na wysokość świadczenia, ponieważ z każdym miesiącem koncie emerytalnym odkładają się kolejne składki. Dodatkowo, im później przechodzimy na emeryturę, tym niższe jest dalsze trwanie życia, więc zgromadzony kapitał emerytalny jest dzielony przez mniejszą liczbę miesięcy. Istnieje możliwość wyliczenia prognozowanej emerytury przy pomocy kalkulatora emerytalnego na podstawie danych zapisanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego. Kalkulator oblicza prognozowaną emeryturę na dany rok, a także na kolejne. Takie wyliczenie może zrobić doradca emerytalny w każdej jednostce ZUS, na Sali Obsługi Klientów. Aby skorzystać z pomocy doradcy emerytalnego, wystarczy zgłosić się w najbliższej jednostce ZUS. Z doradcą emerytalnym można także porozmawiać podczas e-wizyty – czyli wideorozmowy. E-wizyta to wygodna, bezpieczna forma kontaktu z ZUS za pośrednictwem internetu. Więcej o e-wizytach w ZUS tutaj: https://www.zus.pl/e-wizyta. Podczas wizyty w ZUS, czy to w formie tradycyjnej, czy też on-line, koniecznie trzeba mieć przy sobie dokument tożsamości, reszta danych, potrzebnych do wyliczenia prognozowanej wysokości świadczenia jest na koncie ubezpieczonego. Prognozowaną wysokość emerytury można sobie także wyliczyć samodzielnie, korzystając z Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Wystarczy posiadać profil na PUE. Informacje o tym, w jaki sposób można założyć profil na PUE, dostępne są tutaj: https://www.zus.pl/baza-wiedzy/o-platformie-uslug-elektronicznych-pue-/o-platformie-uslug-elektronicznych-pue-/informacje-dotyczace-pue.

Złożyłam za pośrednictwem swojego banku wniosek do ZUS o świadczenie 300 plus w ramach „Dobrego Startu”. W jaki sposób otrzymam informację z decyzją: elektronicznie czy dostanę ją papierowo na adres domowy? Jak to teraz będzie?

Jeżeli ma Pani profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS to tam będzie znajdowała się korespondencja dotycząca świadczenia, w tym decyzja o jego przyznaniu lub odmowie. Jeśli nie ma Pani takiego profilu to ZUS założy go bez Pani udziału. Potwierdzenie rejestracji profilu otrzyma Pani na adres e-mail, który podała Pani we wniosku. Natomiast na numer telefonu, który również podawała Pani we wniosku, wysłane zostanie jednorazowe hasło, które trzeba zmienić przy pierwszym logowaniu do PUE ZUS. Podobnie sytuacja wygląda, gdy rodzic składa wniosek o świadczenie 300 plus za pomocą portalu Emp@tia. W tym przypadku, tak jak przy bankowości elektronicznej, ZUS sprawdzi, czy posiada on profil na portalu PUE ZUS. Jeśli nie – założymy taki profil. Profil na PUE ZUS zakładamy po to, aby świadczeniobiorca miał dostęp do informacji o swoim wniosku i świadczeniu oraz abyśmy mogli kontaktować się z nim w sprawie świadczenia dobry start.

Tak więc wszystkie informacje dotyczące świadczenia 300 plus będą przychodziły elektronicznie na profil PUE ZUS.

  • Numer: 28 (1077)
  • Data wydania: 13.07.21
Czytaj e-gazetę