Czy turysta-rowerzysta może wjechać do Czech? Wyjaśniamy
Coraz więcej osób wyciągnęło z piwnic i garaży swoje rowery po zimie. Wielu planuje już trasy rowerowe. I zastanawia się... czy można rowerem przekroczyć granicę polsko-czeską? To pytanie zadaliśmy włodarzom przygranicznej gminy Godów, na której terenie powstał spory fragment Żelaznego Szlaku Rowerowego, urokliwej trasy wijącej się po polsko-czeskim pograniczu.
GODÓW, REGION Na progu nowego sezonu rowerowego coraz więcej rowerzystów pyta naszą redakcję o możliwość przekraczania granicy z Czechami, w związku z panującą pandemią koronawirusa i wprowadzonymi w Polsce i w Czechach rozmaitymi ograniczeniami. – A może na rowerze można już do Czech swobodnie wjechać? Słyszałem, że został tam zniesiony stan wyjątkowy, więc może polscy rowerzyści mogą już korzystać z czeskich tras rowerowych? – pyta nas jeden z czytelników.
Z tym pytaniem zwróciliśmy się do włodarzy przygranicznej gminy Godów, współpracującej z czeskimi samorządami. Przez gminę przebiega Żelazny Szlak Rowerowy, którego Godów był jednym z inicjatorów i inwestorów. Szlak wiedzie dalej przez Jastrzębie i Zebrzydowice do czeskiej Karwiny i do Piotrowic koło Karwiny. Odpowiedź, jaką usłyszeliśmy w Urzędzie Gminy w Godowie jest jednoznaczna. – Niestety nie możemy na tę chwilę wjeżdżać rowerami do Czech. Sam nad tym ubolewam, bo często korzystam z roweru i żelaznej cyklotrasy i z niecierpliwością czekam kiedy zniesione zostaną ograniczenia, ale na razie sytuacja epidemiczna na to nie pozwala – mówi Tomasz Kasperuk, zastępca wójta gminy Godów.
Gmina przypomina, że od 5 kwietnia tego roku obowiązują nowe zasady wjazdu z Polski na terytorium Czech. Polska została sklasyfikowana w Czechach jako kraj o najwyższym poziomie ryzyka zakażenia COVID 19, tym samym wyjazdy do Czech w celach turystycznych nie są możliwe. Podróżni z Polski mogą wjechać na terytorium Czech wyłącznie w uzasadnionych przypadkach (np. do pracy, na leczenie, z powodów rodzinnych, urzędowych), o ile posiadają negatywny wynik testu na koronawirusa. Dla tych osób przyjazd do Czech na okres powyżej 12 godzin wymaga wypełnienia specjalnego elektronicznego formularza lokalizacyjnego i okazania negatywnego testu PCR wykonanego nie później niż do 72 h przed wjazdem (UWAGA: test antygenowy już nie upoważnia do wjazdu pow. 12 h), a następnie poddania się kwarantannie i powtórzenia testu PCR w Czechach najwcześniej po 5 dniach od wjazdu i nie później niż po 14 dniach od wjazdu. (art)
Zwolnieniem z obowiązku wypełnienia formularza lokalizacyjnego i testowania na COVID 19, zostali objęci m. in.:
- pracownicy transportu międzynarodowego,
- podróżujący do Czech na okres nieprzekraczający 12 h z pilnych powodów zdrowotnych, rodzinnych, zawodowych lub urzędowych (przy okazaniu dokumentu potwierdzającego cel przyjazdu),
- pracownicy transgraniczni,
- uczniowie i studenci, którzy w celu wykonywania pracy lub nauki regularnie przekraczają przynajmniej raz w tygodniu granicę,
- dzieci do lat 5;
- ozdrowieńcy (osoby, które przechorowały COVID-19, nie mają oznak zachorowania i posiadają zaświadczenie od lekarza, o ile nie upłynęło więcej niż 90 dni od pierwszego pozytywnego testu PCR).
Osoby zaszczepione nie zostały objęte powyższym wyjątkiem, mają więc obowiązek testowania i wypełnienia formularza lokalizacyjnego. Test na koronawirusa (PCR wykonany nie później niż do 72 h przed wjazdem lub antygenowy wykonany nie później niż do 24 h przed wjazdem) należy posiadać również na okoliczność tranzytu przez Czechy do 12 h.
Najnowsze komentarze