W szpitalu szczepili rodzinnie. Poza kolejką
RYBNIK W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku doszło do nadużycia związanego ze szczepieniami przeciw COVID-19. W ostatni piątek 3 kwietnia jedna z osób przygotowujących listy do szczepień zaplanowała terminy dla osób z rodzin personelu medycznego w dniach od 7 do 9 kwietnia poza przyjętą kolejnością szczepień.
Jak udało nam się ustalić, 7 kwietnia poza kolejnością zaszczepiono w rybnickim szpitalu 246 osób z rodzin lekarzy oraz pielęgniarek WSS3. Organizator szczepień dopiero w tym dniu, kiedy akcja szczepień była już w toku, skierował zapytanie do dyrekcji szpitala, czy w ogóle takie szczepienia mogą być przeprowadzone, argumentując to obawą o zmarnowanie dawek szczepionki. Lista osób z rodzin pracowników poszczególnych oddziałów szpitala przygotowywana była już natomiast przed Wielkanocą, a 7 kwietnia część zapisanych w ten sposób pacjentów przyjęła szczepionki.
„To nie powinno się zdarzyć”
Dyrektor szpitala w rozmowie z naszym dziennikarzem potwierdziła pozyskane przez redakcję Nowin informacje, jednocześnie podkreślając, że jest to sytuacja godna potępienia. – O tej sytuacji powiadomiłam już wojewodę i marszałka – mówi Ewa Fica, dyrektor WSS 3 w Rybniku. – Moim zdaniem taka sytuacja jest nieuczciwa w stosunku do pacjentów, którzy czekają na swoją kolej. Jako dyrektor uważam, że to niedopuszczalne, aby pracownik bez konsultacji podjął taką decyzję – mówi nam dyrektor WSS3. Sprawa jest obecnie wyjaśniana, a dyrekcja planuje zaczerpnąć opinii prawników, co do ewentualnych konsekwencji wobec osoby odpowiedzialnej za zaistniałą sytuację.
Obawa przed zmarnowaniem dawek?
Pracownik odpowiedzialny za szczepienia poza kolejnością w rozmowie z dyrekcją wyjaśniał, że taka lista przygotowana została w obawie przed zmarnowaniem dawek. Argument ten jednak zbija bieżąca logistyka szczepień. 8 kwietnia szczepione miały być rodziny medyków i pielęgniarek z kolejnego oddziału, jednak plan ten został wstrzymany przez dyrekcję po wykryciu nieprawidłowości. W ciągu godziny personel znalazł zastępstwo dla 70 osób, już z listy osób oczekujących na planowe szczepienia populacyjne.
Warto dodać, że w tej sytuacji nie mogło być mowy o ewentualnym zmarnowaniu szczepionek, bo dawki są zamawiane na bieżąco zgodnie z przygotowaną listą pacjentów. W przypadku np. rezygnacji pacjenta ze szczepienia, personel szpitala natychmiast organizuje zastępstwo według listy oczekujących.Szymon Kamczyk
Najnowsze komentarze