Czwartek, 25 kwietnia 2024

imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry

RSS

Mogą być problemy z umówieniem się na rejestrację auta

06.04.2021 00:00 sub

Wydział Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl. działa w trybie epidemicznym, tzn. w ograniczonym zakresie. Kontakt z wydziałem może być przez to utrudniony.

WODZISŁAW ŚL., POWIAT Na naszą skrzynkę mailową otrzymaliśmy wiadomość od Czytelnika, który próbował wielokrotnie dodzwonić się do wodzisławskiego Wydziału Komunikacji i Transportu. Na dowód załączył on screeny z wykonanych połączeń. Jego zdaniem dodzwonienie się do Wydziału i umówienie terminu graniczy obecnie z cudem. Przypomina, że za niedotrzymanie terminów z rejestracją pojazdów grożą kary. Sprawdzamy zatem, co dzieje się w Wydziale.

– Może zainteresuje was sprawa braku możliwości zarejestrowania się do Wydziału Komunikacji w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śląskim z wyprzedzeniem większym niż jeden dzień. Następnego dnia nie da się dodzwonić, a jak już uda się dodzwonić, to nie ma wolnych terminów... Dla osób pracujących za granicą to duży problem, ze względu na kary nakładane za brak rejestracji samochodu w terminie. Przykład: dzwonię w środę, nie mogę się zarejestrować na piątek, dzwonię w czwartek nie da się dodzwonić, dopiero po kilkunastu telefonach udało się dodzwonić, ale wszystkie terminy na interesujący mnie dzień są już zajęte – pisze nasz Czytelnik.

Wydział działa w ograniczonym zakresie

Wydział informował o ograniczeniach pod koniec marca. – Od 30 marca do 9 kwietnia w Wydziale Komunikacji i Transportu wprowadzone zostają ograniczenia w obsłudze klientów (podyktowane nowymi rządowymi restrykcjami przyp. red.). Wydział funkcjonuje i realizuje swoje zadania, choć ze względu na obecną sytuację epidemiczną, w ograniczonym zakresie. Czasowo zamknięty zostaje hol i punkt obsługi. Informacje udzielane będą wyłącznie telefonicznie lub drogą mailową – czytamy na stronie Starostwa Powiatowego.

Aby załatwić wszelkie sprawy należy umówić się na wizytę dzień wcześniej za pomocą kalendarza wizyt lub przez telefon. Odbiór dowodów rejestracyjnych i praw jazdy z nowymi uprawnieniami odbywał się będzie wyłącznie za pośrednictwem Poczty Polskiej – dokumenty wysyłane będą pod wskazany adres. Zgłoszenia zbycia i nabycia pojazdów można będzie złożyć w skrzynce podawczej przed wejściem do wydziału.

Dopytaliśmy naszego Czytelnika, czy próbował zarezerwować termin przez Internet. Twierdzi, że próbował, ale nic nie udało mu się załatwić, więc dzwonił. Sprawdziliśmy, czy można umówić się na wizytę za pomocą internetowego kalendarza wizyt, dostępnego na stronie starostwa. W czwartek 1 kwietnia po godz. 13 nie było wolnych terminów. Próbowaliśmy dodzwonić się do Wydziału Komunikacji na numer kancelarii. Kilka podjętych prób szybko zakończyło się komunikatem w słuchawce o treści „przepraszamy, podany numer jest zajęty”. – Z internetowego kalendarza wizyt najlepiej korzystać w porannych godzinach, później miejsca się już wyczerpują. Można też wysłać prośbę o umówienie się na wizytę za pomocą maila. Na pewno taki mail nie pozostanie bez odpowiedzi, ale trzeba uzbroić się w cierpliwość. Jeśli chodzi o kontakt telefoniczny, to codziennie odbieramy po 300 – 400 telefonów, co świadczy o skali zainteresowania mieszkańców załatwieniem spraw w Wydziale. Nikt tu się nie obija, staramy się na bieżąco wszystkie sprawy załatwiać – tłumaczy Magdalena Spandel ze Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl.

Jeden dzień wyprzedzenia, bo... klienci zapominali o terminach

Czytelnik uważa, że problem mają osoby, które tak jak on pracują za granicą i które próbują załatwić sprawę w Starostwie. Absurdalny, jego zdaniem, staje się ten „jeden dzień wyprzedzenia”. – Nie byłoby dla mnie żadnego problemu, gdybym pracował w Polsce, ale od niedzieli wieczorem do czwartku jestem w pracy za granicą, jedynym dniem kiedy mogę załatwić formalności jest piątek, dlatego dzwoniłem z wyprzedzeniem. Irracjonalne wydaje mi się umawianie terminu raptem z jednodniowym wyprzedzeniem. Nie byłoby dla mnie tematu, gdybym próbował załatwić sprawę na ostatnią chwilę – zaznacza nasz rozmówca.

Magdalena Spandel wyjaśnia, że kiedyś rzeczywiście można było się umówić z większym wyprzedzeniem, ale wielu zainteresowanych umawiało się, a później na wizyty nie przychodziło, co powodowało, że Wydział załatwiał mniejszą liczbę spraw, niż mógłby. I jeszcze raz apeluje, by próbować umawiać się za pośrednictwem internetowego kalendarza wizyt lub za pośrednictwem maila, co można zrobić również będąc poza granicami Polski.AgaKa, (art)


Telefony oraz adresy mailowe, pod którymi udzielane są informacje oraz umawiane wizyty:

  • kancelaria: 32 41 20 900, komunikacja@powiatwodzislawski.pl
  • rejestracja pojazdów: 32 41 20 905, rejestracja@powiatwodzislawski.pl
  • inne czynności związane z rejestracją (wtórniki i wymiana dowodów rejestracyjnych, wpisy HAK i GAZ, wyrejestrowanie pojazdów – demontaż, czasowe wycofanie z ruchu oraz inne czynności związane z pojazdami): 32 41 20 907; rejestracja@powiatwodzislawski.pl
  • prawa jazdy: 32 41 20 904; prawojazdy@powiatwodzislawski.pl
  • transport drogowy (w tym komunikacja powiatowa): 32 41 20 913; transport@powiatwodzislawski.pl
  • zarządzanie ruchem drogowym (drogi powiatowe i gminne): 32 41 20 963; ruchdrogowy@powiatwodzislawski.pl
  • Numer: 14 (1063)
  • Data wydania: 06.04.21
Czytaj e-gazetę