Sobota, 20 kwietnia 2024

imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii

RSS

W JSW zmiany personalne i porozumienie ze związkami

06.04.2021 00:00 sub

REGION Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. poinformował 29 marca o odwołaniu z zajmowanych funkcji dwóch wiceprezesów Artura Dyczko oraz Radosława Załozińskiego. Związkowcy natomiast postanowili powołać komitet protestacyjno-strajkowy. Trudna sytuacja przed świętami zakończyła się ostatecznie podpisaniem gwarancji zatrudnienia.

Artur Dyczko pełnił w JSW funkcję zastępcy prezesa zarządu ds. technicznych i operacyjnych, natomiast Radosław Załoziński był zastępcą prezesa ds. ekonomicznych. Rada nadzorcza 29 marca podjęła decyzję o odwołaniu dwóch dotychczasowych wiceprezesów oraz tymczasowemu powierzeniu ich obowiązków Barbarze Piontek oraz Tomaszowi Dudzie. Prezes zarządu przejęła obowiązki zastępcy ds. ekonomicznych oraz zastępcy ds. handlu, a Tomasz Duda oprócz swoich obowiązków wiceprezesa ds. rozwoju przejął także obowiązki wiceprezesa ds. technicznych i operacyjnych. W zarządzie JSW pracuje także Artur Wojtków, wiceprezes ds. pracy i polityki społecznej.

Policzek dla związków

Sytuację od razu skomentowała Solidarność, skupiając się głównie na odwołaniu Artura Dyczko, który był popierany przez związkowców. – Artur Dyczko związany był ze spółką JSW od 2016 roku, kiedy to został pełnomocnikiem zarządu do spraw restrukturyzacji. Rok później, w 2017 roku Dyczko objął stanowisko dyrektora Biura Strategii i Rozwoju oraz został nominowany na pełnomocnika zarządu do spraw produkcji JSW – piszą związkowcy. – Dyczko od 2017 roku, aż do 2019 roku pełnił funkcję zastępcy prezesa JSW S.A ds. strategii i rozwoju, aby w grudniu 2019 roku zostać nominowanym na stanowisko wiceprezesa JSW ds. technicznych. Miesiąc później, w styczniu 2020 roku wiceprezes Dyczko został nominowany zastępcą prezesa zarządu do spraw technicznych i operacyjnych – wspominają działacze NSZZ „Solidarność”.

Komitet strajkowy

Warto dodać, że dzień przed odwołaniem dwóch wiceprezesów związki zawodowe Kadra, ZZG i NSZZ „Solidarność” powołały w JSW komitet protestacyjno-strajkowy i wystosowały do zarządu odpowiednie pisma. Według związkowców podstawą decyzji o powołaniu komitetu jest brak reakcji zarządu spółki w temacie przedłużenia gwarancji zatrudnienia (z 2011 roku). – Mamy do omówienia z panią prezes kwestie płacowe. Jastrzębska Spółka Węglowa od kilku lat nie uwzględniała w wysokości wynagrodzeń dla załogi wzrostu cen produktów, wzrostu inflacji. Dodatkowo w tym roku kończy się pakiet gwarancji zatrudnienia, jaki wywalczyliśmy dla pracowników JSW w toku negocjacji przed debiutem JSW na Giełdzie Papierów Wartościowych. Przypomnijmy, że debiut ten miał miejsce 10 lat temu. Próbowaliśmy się spotkać się z panią prezes w ramach regularnych spotkań Pomocniczego Komitetu Sterująco-Monitorującego JSW SA. Niestety opuściła ona spotkanie, na które przybyła ze swoimi pełnomocnikami! Kwestia gwarancji zatrudnienia jest ważna, bo właśnie teraz toczą się rozmowy związków zawodowych z rządem na temat przyszłości Górnego Śląska i polskiego górnictwa. Na kolejnym umówionym z nami spotkaniu, które miało dotyczyć wyłącznie gwarancji zatrudnienia, pani prezes nie raczyła się pojawić. Wolała rozmawiać ze swoimi pełnomocnikami, bądź pracować nad swoim wizerunkiem medialnym – napisali już 29 marca w mediach społecznościowych członkowie Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność” JSW SA, apelując o reakcję Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Działanie na szkodę spółki

Zarząd od razu odniósł się do tych zapowiedzi. – JSW jest spółką giełdową, największym europejskim producentem węgla koksowego, surowca wpisanego na listę krytycznych, a więc strategicznych dla Unii Europejskiej. Ma dziś realne szanse na dobre wykorzystanie potencjału rynkowego. Wprowadzane zmiany i oszczędności są konieczne. Jednak dziś wypłaty i miejsca pracy są bezpieczne. Zarząd jest też gotowy dokonać wszelkich starań, aby zagwarantować Załodze bezpieczeństwo pracy i płacy na kolejne lata. Protesty wobec tych deklaracji, JSW odbiera jako działanie przeciwko przedłużeniu gwarancji – napisali przedstawiciele zarządu JSW w specjalnym oświadczeniu.

Porozumienie podpisane

Ostatecznie 31 marca reprezentatywne organizacje związkowe oraz zarząd JSW podpisali porozumienie zbiorowe. Mowa w nim o tym, że dotychczasowe warunki umów o pracę pracowników zakładów nie ulegają zmianie i nie będą podlegać wypowiedzeniom do czasu zarejestrowania i wdrożenia w życie jednolitego zakładowego układu zbiorowego pracy dla pracowników JSW. Ponadto zarząd uchwałą z 30 marca zgodził się przedłużyć obowiązujące od 2011 roku porozumienie zbiorowe na okres kolejnych 10 lat. Tyle też będą trwały przedłużone gwarancje zatrudnienia. Wypłaty premii będą dalej realizowane na podstawie uzgodnionych ze stroną związkową regulaminów.Szymon Kamczyk

  • Numer: 14 (1063)
  • Data wydania: 06.04.21
Czytaj e-gazetę