Dodatkowe miliardy dla Śląska. Na jego transformację
Jarosław Szczęsny, pochodzący z powiatu wodzisławskiego radny Sejmiku Województwa Śląskiego został w lutym przewodniczącym nowo powołanej Komisji ds. Transformacji Regionu. Pytamy o rolę tej komisji w transformacji energetycznej Górnego Śląska.
– Czym będzie się zajmować Komisja ds. Transformacji Regionu?
– Głównie opiniowaniem, wspieraniem i inicjowaniem działań związanych z transformacją regionu oraz podejmowaniem działań w zakresie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego. Jej powołanie jest ściśle związane z jednym z najważniejszych zadań, jakie stoi przed Województwem Śląskim w najbliższych latach, a to koniecznością jak najskuteczniejszego wykorzystania środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.
– O jakiej puli środków mowa?
– Z czasem wysokość tych środków się zmieniała. Ostatecznie stanęło na kwocie 3,88 mld euro dla polskich regionów, z czego 2,066 mld euro w latach 2021-2027 trafi do województwa Śląskiego. Sumarycznie więc, razem ze środkami z Regionalnego Programu Operacyjnego, Województwo Śląskie będzie miało w obecnej perspektywie unijnej do dyspozycji 4,4 mld euro środków unijnych. A marszałek walczy jeszcze o kolejne 2 mld euro. Liczę, że akurat nasz Subregion Zachodni otrzyma najwięcej z tej puli środków. Mamy na naszym terenie najwięcej gmin górniczych i terenów górniczych.
– Specjaliści z Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wyliczyli, że w wyniku transformacji i związanego z nią wygaszania kopalń, ze Śląska zniknie 400 tys. miejsc pracy, nie tylko w samym górnictwie, ale też branżach z górnictwem mniej lub bardziej powiązanych. Do odtworzenia tych miejsc pracy potrzeba – według KSSE – 140 mld zł! W tym kontekście 2 mld euro z Unii to trochę mało.
– No tak, ale te 2 dodatkowe mld euro, czyli około 10 mld złotych na transformację zostaną wydane do 2027 r. zaś cała transformacja potrwa przecież znacznie dłużej. Poza tym będą jeszcze do dyspozycji znaczne środki z budżetu centralnego. Powstaje Regionalny Plan Sprawiedliwej Transformacji, który określi kierunki transformacji, na co te środki mają zostać wykorzystane. Regionalne Plany z każdego województwa mają utworzyć Krajowy Plan Sprawiedliwej Transformacji. Ten ma zostać zatwierdzony przez Brukselę, a konkretnie przez Komisję Europejską. Pierwsza wersja naszego Regionalnego Planu ma być gotowa 24 marca. Zostanie zaprezentowana 26 marca na Komisji ds. Transformacji, a 29 zostanie przedstawiona podkomisji sejmowej ds. Transformacji.
Konsultacje społeczne pierwszej wersji powinny potrwać od 6 kwietnia do 20 kwietnia. Na ich podstawie zostaną wniesione poprawki do Planu. Do lipca powinno zostać to wszystko zatwierdzone przez Brukselę.
– Na co konkretnie będą wydawane środki w ramach Regionalnego Planu?
– To jest wiele działań, takich jak np. poprawienie innowacyjności gospodarki, przekierowanie regionalnej gospodarki na ścieżkę zielonego i cyfrowego rozwoju, poprawa innowacyjności. Mnie najbardziej zależy na tym, by jak najwięcej środków trafiło na rozwój przedsiębiorczości. Stąd też zależy mi na tym, by w tych konsultacjach wzięli udział przedstawiciele sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Zależy mi też, by przedstawiciele sektora MŚP byli obecni na posiedzeniach Komisji. Po to, by temat był jak najszerzej dyskutowany i omawiany. Tym bardziej, że wstępnie na MŚP jest 200 mln euro, a więc około 10% środków, które mają zostać wydane w ramach Regionalnego Planu Sprawiedliwej Transformacji. Chcemy, by tych środków na MŚP zostało przekazanych więcej, ale najpierw muszę poznać potrzeby tego sektora, który moim zdaniem, jest w stanie wygenerować najwięcej miejsc pracy. Zależy mi zwłaszcza na przedsiębiorstwach produkcyjnych, bo to one dają najwięcej miejsc pracy. Chcę by posiedzenia Komisji stały się platformą do dyskusji, podczas której powstają pomysły.
Rozmawiał Artur Marcisz
Najnowsze komentarze