Uczczono pamięć Żołnierzy Wyklętych
1 marca obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W tym dniu wspominamy żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. W zbrojnym podziemiu działało nawet 200 tys. osób w różnych oddziałach. Kolejnych 20 tys. walczyło w partyzantce. Ich pamięć uczczono m.in. w Wodzisławiu oraz w Żorach.
WODZISŁAW ŚL., ŻORY W przeddzień dnia „Żołnierzy Wyklętych” ich pamięć uczcili członkowie Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej w Wodzisławiu Sl., którzy zapalili znicze na grobach Antoniego Basztonia ps. „ Wierzbowy” w Pszowie i Emila Krzyżaka ps. „Grytka” w Wodzisławiu Śl. Obaj byli nie tylko żołnierzami Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej, walczącymi z niemieckim okupantem, ale działali też w konspiracji tuż po zakończeniu wojny, przeciwko władzom komunistycznym. Dodajmy, że 3 marca, w 50 rocznicę śmierci Emila Krzyżaka, Instytut Pamięci Narodowej wpisał jego grób do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski. Grób został oznaczony specjalną tabliczką.
Z kolei w Żorach na cmentarzu w Śródmieściu znajduje się pomnik upamiętniający „Żołnierzy Wyklętych”. Tam kwiaty złożyła senator Ewa Gawęda. – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony z inicjatywy śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Święto to nasz hołd dla tych, którzy po zakończeniu II wojny światowej dalej prowadzili walkę o pełną niepodległość Polski. Mieli być zapomniani, dlatego tym bardziej jesteśmy im winni pamięć i szacunek – powiedziała senator Gawęda.(art)
Najnowsze komentarze