Informacje o szczepieniach niemożliwe do pozyskania przez samorządy?
Radna Danuta Maćkowska zwróciła się do kierownictwa powiatu z pewną prośbą. Dotyczyła ona przekazu informacji mieszkańcom regionu na temat dostępności szczepień przeciwko Covid-19. Prośba okazała się jednak niemożliwa do zrealizowania. Dlaczego?
POWIAT W trakcie ostatniej sesji rady powiatu wodzisławskiego radna Danuta Maćkowska zawnioskowała, aby wyznaczona została osoba z ramienia starostwa, która przekazywałaby informacje dotyczące szczepień do poszczególnych gmin. Konkretnie chodziło o pozyskiwanie: liczby otrzymanych szczepionek do danego punktu, liczby zaszczepionych osób w poszczególnych grupach, a także możliwości kontaktu w razie problemów z rejestracją osób zainteresowanych.
– W tym szczególnym czasie każdy samorząd winien na bieżąco informować swoich mieszkańców o dostępności szczepień. Podniesie to poziom bezpieczeństwa mieszkańców oraz poprawi nastroje społeczne – argumentowała radna. Prośbę Danuty Maćkowskiej popierał radny Alojzy Szymiczek. – To ważne dane i godna uwagi inicjatywa – podkreślał.
Do propozycji radnej Maćkowskiej ustosunkowała się podczas obrad członek zarządu radna Krystyna Kuczera. Wyjaśniała, że wyznaczenie osoby z ramienia starostwa do pozyskiwania informacji dotyczących szczepień nie stanowi żadnego problemu. Szkopuł tkwi jednak w szczegółach. – Problemem są realne możliwości uzyskania przez taką osobę tych informacji od pracowników punktów szczepień. Działają one w niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej i nie podlegają nadzorowi władz powiatowych – zauważyła. Radna Kuczera podkreśliła, że powiat nie ma możliwości prawnych nałożenia na NZOZ-y obowiązku bieżącego przekazywania danych na podstawie stworzonych w tym celu powiatowych procedur.
Radna Maćkowska nie kryła niezadowolenia z udzielonej odpowiedzi przez radną Kuczerę. – Szkoda, że takich prostych informacji nie potrafimy uzyskać – komentowała. W dyskusję włączył się również radny Mirosław Krzysztof Nowak. Zauważył, że dane, o które prosi Danuta Maćkowska, byłyby trudne do otrzymać z jeszcze innego, niż z podanych wcześniej przez Krystynę Kuczerę powodów. – Rejestrowałem cztery osoby z mojej rodziny i wszystkie zostały skierowane na szczepienia do Tarnowskich Gór – zauważył. Radna Kuczera tym samym podkreśliła, że dane, o które zawnioskowała Danuta Maćkowska, w takiej sytuacji byłyby nierzetelne i nie pokazywałyby pełnego obrazu sytuacji.(juk)
Ministerstwo Zdrowia uruchomiło stronę internetową, która jest na bieżąco aktualizowana i uzupełniana o wiadomości dotyczące programu szczepień. Można tam m.in. znaleźć interaktywną mapę i wykresy, gdzie znajdują się dane: liczba osób zaszczepionych w kraju oraz w województwie; liczba osób, które przyjęły dwie dawki szczepionki (informacja dostępna na mapach po kliknięciu na wybrane województwo lub powiat); liczba zaszczepionych z podziałem na płeć i grupy wiekowe; liczba niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP); liczba dawek znajdujących się w magazynach; liczba dawek dostarczonych do punktów szczepień oraz liczba dawek szczepionek poddanych utylizacji. Dane dostępne są pod adresem: www.gov.pl/web/szczepimysie/raport-szczepien-przeciwko-covid-19.
Najnowsze komentarze