środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Jeśli nie sprawdzisz tego projektu, możesz być niemiło zaskoczony

01.12.2020 00:00 sub

Niezwykle ważna informacja dla właścicieli nieruchomości na terenie Krostoszowic, Łazisk, Podbucza i Skrzyszowa, związana z modernizacją ewidencji gruntów i budynków. Od 14 grudnia wyłożony będzie projekt operatu opisowo-kartograficznego. Warto się z nim zapoznać. Skorzystanie z tego prawa ma na celu m.in. ujawnienie ewentualnych błędów i nieprawidłowości. Innymi słowy warto sprawdzić, czy projektanci nanieśli na projekt dokładnie to, co znajduje się na nieruchomości. Bo od tego zależeć będzie m.in. wysokość, płaconego przez właściciela, podatku od nieruchomości.

KROSTOSZOWICE, ŁAZISKA, PODBUCZE, SKRZYSZÓW Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śl. poinformowało, że w siedzibie starostwa w Wodzisławiu Śląskim przy ulicy Bogumińskiej 2 w sali nr 10 zostanie wyłożony do wglądu zainteresowanych, projekt operatu opisowo-kartograficznego, dotyczący modernizacji ewidencji gruntów i budynków na obszarze obrębów ewidencyjnych: Krostoszowice, Łaziska, Podbucze, Skrzyszów, położonych w jednostce ewidencyjnej Godów Powiatu Wodzisławskiego.

Ewidencja gruntów i budynków jest jednym z najważniejszych rejestrów publicznych. Dane w niej zawarte stanowią podstawę m.in. gospodarki nieruchomościami, wymiaru podatków i świadczeń, planowania gospodarczego i przestrzennego, oznaczania nieruchomości w księgach wieczystych, a także statystyki publicznej. Aby ewidencja była przydatna, musi być wiarygodna i prowadzona w jednolity sposób w całym kraju. Stąd obowiązek jej sukcesywnego aktualizowania.

Prace związane z modernizacją ewidencji są prowadzone w dwóch etapach. W ramach pierwszego zostały wykonane m.in. prace terenowe, mające na celu aktualizację informacji o gruntach, budynkach i lokalach. Każdy budynek został kontrolnie pomierzony. Pracownicy firmy geodezyjnej mogli też pytać właścicieli np. o rok zakończenia budowy czy technologię wykonania budynku. Geodeci weryfikowali ponadto zaliczenie gruntów do użytków zabudowanych i zurbanizowanych oraz rolnych zabudowanych.

Wyłożenie projektu operatu to bardzo ważny etap, w którym mieszkańcy powinni wziąć udział. W jego trakcie można bowiem zapoznać się z danymi ewidencyjnymi, które posłużą gminom do naliczenia podatku od nieruchomości, a także sprawdzić, czy wszystkie dane zawarte w projekcie są prawidłowe i zgodne ze stanem faktycznym. – I choć nie powinno być pomyłek, to przy tej skali przedsięwzięcia wskazane jest zweryfikowanie danych przez właścicieli lub osoby do tego upoważnione w celu wyeliminowania ewentualnych nieścisłości. Po to jest właśnie wyłożenie, aby z jednej strony zapoznać się z nowym stanem, według którego będą naliczane podatki oraz aktualizowane zapisy dotyczące oznaczenia nieruchomości w księgach wieczystych, a z drugiej strony, aby na tym etapie właściciel mógł zgłosić zauważone nieścisłości – tłumaczy Agata Kubina, Geodeta Powiatowy, naczelnik Wydziału Geodezji.

W przypadku zgłoszenia niezgodności danych, zostaną one sprawdzone i ewentualnie poprawione bez żadnych kosztów dla właściciela nieruchomości. Warto więc z tej możliwości skorzystać, zwłaszcza że przepisy nie przewidują indywidualnego zawiadamiania właścicieli poszczególnych nieruchomości o wyłożeniu operatu, a potem – o ujawnieniu danych w ewidencji. Informacja o wprowadzeniu nowych danych do ewidencji zostanie ogłoszona w dzienniku urzędowym województwa oraz w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie starostwa.

Każdy, czyjego interesu prawnego dotyczą dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków ujawnione w operacie opisowo-kartograficznym, będzie mógł w terminie 30 dni od dnia ogłoszenia w dzienniku urzędowym województwa zgłosić zarzuty do tych danych. Wszelkie zgłoszenia i uwagi złożone po tym terminie będą zgodnie z prawem traktowane jako wnioski o zmianę danych objętych ewidencją gruntów i budynków. Złożenie takiego wniosku będzie wiązało się z koniecznością sporządzenia nowego operatu geodezyjnego, za co zapłacić będzie musiał już właściciel nieruchomości. Warto zatem sprawdzić czy dane w ewidencji się zgadzają już na etapie wyłożenia projektu operatu lub ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym.(art)


Umów się na oględziny projektu

Z projektem operatu opisowo-kartograficznego modernizacji ewidencji gruntów i budynków można będzie zapoznać się w następującym okresie:

  • od 14.12.2020 do 23.12.2020
  • od 28.12.2020 do 30.12.2020
  • od 04.01.2021 do 05.01.2021
  • od 07.01.2021 do 08.01.2021 r. w godzinach:
  • od poniedziałku do środy od 8:00 do 15:00
  • czwartki od 8:00 do 16:00
  • piątki od 8:00 do 13:00

Z uwagi na obecny stan epidemii starostwo prosi o telefoniczne umawianie terminu pod numerem telefonu 32 4759030 w okresie do 8.01.2021 r. w dni robocze w godzinach od 8.00 do 14.00). Podczas umawiania terminu należy również podać obręb i numery działek, których dotyczyć będą oględziny.

  • Numer: 48 (1045)
  • Data wydania: 01.12.20
Czytaj e-gazetę